Podpatky jako tabu: Konec pracovního dress codu?
Dress code už není tak striktní, jako býval. Oblékáme se ležérněji, a když si můžeme vybrat, preferujeme firmy, které žádné požadavky na oblečení nemají. Je pracovní dress code přežitek?
Ta brožura měla 44 stránek, a když se dostala na veřejnost, způsobila povyk. V obsáhlém kodexu švýcarská banka UBS do detailu nařizovala svým zaměstnancům, jak se mají oblékat i jak o sebe pečovat. Ženám bylo doporučováno, jak se líčit, jaké parfémy jsou přijatelné, že barvené vlasy je kvůli odrostům nutno včas dobarvovat a spodní prádlo má být pouze v tělovém tónu. Muži zase měli vždy používat vodu po holení, každý měsíc dojít ke kadeřníkovi a vyvarovat se neupravených vousů. Bez ohledu na pohlaví pak byla tabu jídla s česnekem a cibulí.
Mluvčí banky se nejprve snažil přísný dress code hájit s tím, že jde o dobré renomé největší švýcarské banky, po pár týdnech ale banka kapitulovala a brožuru o dress codu významně proškrtala.
Sexistické boty
Takhle přísné nároky na oblečení svých zaměstnanců si dnes netroufne mít žádná firma, s výjimkou těch, které mají v popisu práce nošení uniforem. Požadavky na dress code se uvolňují, v průzkumu pro mezinárodní poradenskou společnost OfficeTeam si polovina seniorských manažerů „postěžovala“, že oblečení jejich podřízených je méně formální, než bylo před pěti lety. Někteří z nich dokonce uvedli, že se zaměstnanci oblékají až moc ležérně.
Za proměnou podle všeho stojí generace tzv. mileniálů, lidí narozených v osmdesátých letech a později. Společnosti jim ve snaze nalákat je k sobě začaly vycházet vstříc – včetně toho, že jim umožnily větší svobodu v oblékání. Jedním ze vzorů téhle generace je...
...CELÝ ČLÁNEK A TAKÉ MÓDNÍ TIPY NA CHIC PRACOVNÍ OUTFITY NAJDETE VE SPECIÁLU MARIANNE FASHION!
Autorka článku: Kristina Komůrková
Svůj módní speciál Marianne Fashion najdete na stáncích nebo si ho můžete objednat zde: http://send.cz/casopis/1079/marianne-special