Od vězení k námořnictvu
Ve středověku platilo, že pruhované oblečení je doménou lidí, kteří žijí na okraji společnosti. „Sluhové a dvorní šašci nosili pruhovanou látku. Stejně tak prostitutky, šílenci a zločinci. Pruhované oblečení ale nenosili dobrovolně, nýbrž na základě úředních příkazů. Výrazné, široké, kontrastní pruhy jejich oděvů jako by znamenaly porušení hranic,“ říká módní novinář John Major. Negativní konotace sice u pruhovaného oblečení dlouhou dobu přetrvávala, přesto se pomaličku polehoučku pruhované oblečení dostávalo i dál než jenom do vězeňské cely.
Šanci mu v roce 1858 dalo francouzské námořnictvo, pro které se košile s pruhy stala oficiální uniformou. Údajně si námořnictvo zvolilo pruhy z prostého důvodu – pokud námořník spadl do vody, díky pruhům ho bylo snazší najít. Nutno dodat, že reputaci pruhům napravila také vlajka Spojených států amerických, na které pruhy symbolizují třináct původních, zakládajících států Unie.
Vzhůru do módního světa
Zatímco v 19. století jsme pruhy mohli vídat jenom ve vězení, případně u francouzských námořníků, ve 20. století pruhy dobyly módní svět. Pravděpodobně prvním „pruhovaným“ průkopníkem byla značka Adidas, která v roce 1928 použila třípruhový symbol na teniskách pro atletku Linu Radke. V 60. letech začala s pruhy pracovat také módní návrhářka Sonia Rykiel, jejíž surrealistický pruhovaný svetr omámil módní nadšence a po právu dominoval titulním stranám módních časopisů.
Konec 80. let zase patřil americkému návrháři Tommy Hilfigerovi, který svými modely jednou provždy podtrhl sílu červených, modrých a bílých pruhů. Od té doby jsou pruhy nedílnou součástí módního světa a můžeme je pravidelně vídat také na přehlídkových molech. Obecně ale platí, že pruhované tričko a pruhovaný svetr patří k základním kamenům udržitelného šatníku.
Zdroj: thegoodtrade.com, fashion-history.lovetoknow.com, stylecircle.org