Pánské prvky a pocta ženskosti
Zahájení fashion weeku patřilo galavečeru pod taktovkou magazínu ELLE. Svou tvorbu postupně představili Michael Kováčik, Martina Špetlová, Jana Horejšová se svojí značkou On the Boat, Miro Sabo, slovenská značka Nehera a Liběna Rochová. Michael Kováčik celý večer odstartoval představením oversized dvouřadého trenčkotu a saka vrstveného s košilí, nechyběly ale ani elegantní splývavé šaty nebo nepřehlédnutelný krátký kožich.
Návrhář efektně kombinoval pánské prvky s velmi ženskými a celá kolekce se nesla v duchu minimalismu, elegance, pohodlí a ženskosti. „Hlavní inspirací pro mě byla doba, ve které žijeme. Její složitost a rychlost, která nás všechny zatěžuje,“ vysvětluje Michael. „V kolekci jsem se proto snažil prostřednictvím jednoduchých linií a volnosti střihů a látek zdůraznit jednoduchost bytí jako takového. Více než kdy jindy je důležité zpomalit a užívat si základních radostí života.“
Udržitelnost na prvním místě
Určitým protipólem, minimálně ve využití barev, byla další část přehlídky, která patřila Martině Špetlové, české návrhářce žijící v Londýně. Modelky oblékly pestrobarevné vzorované modely z Martinina archivu, kterými návrhářka ukazuje úctu k tradičnímu řemeslu. Důležité pro ni jsou inovace ve výrobě, ale zároveň udržitelnost a etické pracovní podmínky. „Chci, aby lidé více zvažovali dopad svého výběru jako spotřebitele,“ poukazuje návrhářka na stinnou stránku módního průmyslu.
Udržitelnost v tvorbě je velmi důležitá i pro Janu Horejšovou, která představila kolekci své značky On the Boat. Jana se zabývá zejména upcyklací, tedy přetvářením starých, ale kvalitních kousků oblečení do modernějšího a efektnějšího hávu. V kolekci, kterou na přehlídce vynesla například Antonie Formanová, Adam Pavlovčin či Veronika Sovadina Kašáková, se ale návrhářka zabývá ještě dalším fenoménem – využitím umělé inteligence. Jana se snažila kolekcí reflektovat naši fascinaci a zároveň obavy z AI v každodenním životě. Namísto hudebního podkresu přehlídku On the Boat doprovázelo hlasové zadávání promptu do ChatGPT. Návrhářce se tak povedlo navodit futuristickou atmosféru, kterou ještě umocnilo stříbrné metalické líčení modelek.
Známé tváře a múzy
Velmi efektně na publikum zapůsobila přehlídka návrháře Mira Saba, který už v roce 2012 jako čerstvý absolvent UMPRUM získal ELLE Talent Card. Dnes na UMPRUM působí jako spoluvedoucí Ateliéru módní tvorby a jeho nová kolekce představuje spojení elegance, praktičnosti a porozumění potřebám žen. Coby modelky se na přehlídkovém mole v Tyršově domě objevily ženy různých generací i profesí – modelka Martina Šmuková, influencerka Alex Sedláčková, herečka Jenovéfa Boková, módní návrhářka Klára Nademlýnská, majitelka marketingové agentury Karolína Kabelka a módní návrhářka Vanda Janda.
Na zahajovacím večeru nechyběla ani prezentace slovenské značky Nehera, pro níž je typická minimalistická estetika a nadčasovost. Značka představila například šedý kalhotový kostým, krémový kabát s prošívanými rukávy, vínový trenčkot nebo jemně plisované šaty s odlesky – nositelnou módu z kvalitních materiálů se spoustou rafinovaných detailů.
Velmi výtvarně a performativně pojala závěr přehlídky Liběna Rochová, která patří mezi českou návrhářskou špičku už od 70. let. Její kolekce FORMY se zaměřuje na vyvážené oděvní formy, které vynikají díky výjimečným látkám, objemu a výtvarnému pojetí stylingu. „Vedle luxusních látek uvidíte i neopren a sošnou látku, kterou jsem nechala pomalovat silikonem tak jako obuv. Lákají mě kontrasty luxusních a technických materiálů nebo látek, které se běžně na oděv nepoužívají,“ popisuje návrhářka.
Inspirace z Itálie
Velmi očekávanou módní show byla rozhodně přehlídka mladého návrháře Tomáše Němce, který v roce 2022 zvítězil v soutěži Van Graaf Junior Talent. Na minulém fashion weeku představil černočernou kolekci inspirovanou estetikou noir filmů, nyní diváky přenesl na jih Itálie. Kolekci Cruise 2024 zasadil do prostředí parné Sicílie, inspirací mu bylo pozdní odpoledne, kdy se v hotelovém lobby setkávají různé osobnosti. V cruise kolekci se zpravidla objevují modely vytvořené pro dovolené v přímořských destinacích nebo na zámořských plavbách. Tomáš Němec čerpal z klasických italských filmů i snímků zasazených do prostředí jihu Itálie.
„Představil jsem si hotelové hosty v lobby v 17 hodin odpoledne a přemýšlel jsem nad tím, co by asi v tuto dobu dělali. Někdo přichází z pláže, jiný jde na drink, další se chystá na večeři nebo gala. Do každého oděvu se tak promítají různé osobnosti a jejich příběhy,“ představuje kolekci designér. Po dvou sezónách, kdy pracoval výhradně s černou a bílou, se vrací k barevným materiálům. Stranou šel i v poslední době pro autora typický minimalismus, nová kolekce má být drzá a maximalistická. V kolekci se objevují detaily typické pro plážový oděv převedené do nové formy. Plavky, ručníky, parea, bikiny nebo žabky mění svůj původní materiál i význam, jsou inspirací pro volbu siluety nebo způsob zapínání.
Na kolekci Tomáš Němec spolupracoval s Jaroslavem Víchem, který modelky obul, o nepřehlédnutelné turbany se postarala Alexandra Gnidiak – každý turban je originální a naaranžovaný jinak, což má podpořit unikátnost osobnosti, která ho má zrovna na sobě. Itálií jsou inspirované i stříbrné výrazné šperky od Magdaleny Šťastníkové. Atmosféru slunné Sicílie v závěru přehlídky skvěle dotvořil klasický italský hit L'italiano.
Šance pro studenty oděvního designu
Na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku ani tentokrát nechyběly přehlídky studentů z pražské UMPRUM, zlínské Univerzity Tomáše Bati a Technické univerzity v Liberci. Studenti oděvního designu ve svých modelech reflektovali závažná společenská témata, inspirovali se přírodou, texturami materiálů i uměleckými díly z historie. V kolekcích odráželi své osobní příběhy a mnozí z nich dovedli provedení až do nadsázky. Studenti z pražské UMPRUM pod vedením Mira Saba a Moniky Krobové ztvárnili jednotné téma Nadčasovost.
Páteční přehlídka Czech & Slovak Fashion Design Students in Context byla zároveň soutěží Mattoni Young Fashion Stars. Odborná porota vybrala tři návrhářky, které budou svoji tvorbu prezentovat na přehlídce v Mattoni Life Baru v rámci 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary – Anežku Kabelkovou z Katedry designu Technické univerzity v Liberci, Kláru Drevenákovou a Zuzanu L'os-Božikovou z Ateliéru módní tvorby na UMPRUM.
Pravidelnou soutěží spojenou s Mercedes-Benz Prague Fashion Weekem je Van Graaf Junior Talent, kdy vítěz získá možnost samostatné přehlídky na další edici fashion weeku a finanční příspěvek na tvorbu. Do finále se letos dostali Hana Valtová, Valerie Jurčíková a Šimon Žák z pražské UMPRUM a Vojtěch Lopour, absolvent ArtEZ University of Arts v Nizozemsku. Vítězkou se stala Hana Valtová, která se ve své tvorbě nejraději zabývá řemeslnými technikami a jejich aplikováním na současný oděv. Její soutěžní kolekce Dandizette je odkazem na dandysmus a módu 18. a 19. století. Nechybělo tedy šněrování připomínající korzety, řasení, mnoho vrstev látky a objemné rukávy.
Pokud vás baví a zajímá móda od českých tvůrců, můžete už tento čtvrtek zavítat do RED Salonu ve Vězeňské ulici v centru Prahy na pop-up ve spojení s platformou YOGAGANG Kláry Pokorné. Ta zde představí svoji limitovanou sportovní kolekci Coming in hot. Instalace kolekce se ujme návrhář Jan Černý. YOGAGANG pop-up party v RED salonu se uskuteční 25. dubna. Vstup na akci je zdarma, stačí se zaregistrovat. Po celou dobu akce bude hrát DJ a kromě občerstvení budou k dispozici kousky od značek Yogagang, Brainmarket a Redken. V kolekci Coming in hot najdete devět kusů – sportovní podprsenky, tepláky, mikiny, lehkou bundu a legíny, ale i doplňky, jako je například tote bag, do které se vejde celý váš život.