Přejít k hlavnímu obsahu
Móda

Móda pro všechny! Australian Fashion Week ovládla přehlídka adaptivní módy

Už dávno neplatí, že móda je jenom pro vyvolené. Naopak, čím dál tím více módních značek staví na myšlence, že móda je v první řadě o rozmanitosti a inkluzivním smýšlení. Na to konto zareagoval také Australian Fashion Week, který poprvé ve své historii připravil přehlídku tzv. adaptivní módy.

Na Australian Fashion Week si na své přišel opravdu každý. A když říkáme každý, tím myslíme opravdu každý! Organizátoři totiž poprvé v historii dali šanci také módním značkám, které se zaměřují na tzv. adaptivní módu. Konkrétně šlo o značky JAM the Label a Christina Stephens, jejichž módní kousky jsou navržené tak, aby vyhovovaly nejrůznějším potřebám. A tak oblečení nechybí magnetické knoflíky, boty na zip nebo třeba látky regulující teplotu. „Byly bychom rády, kdyby lidé čím dál tím častěji slyšeli o inkluzivním oblečení a aby věděli, co tento pojem znamená,“ řekla Emma Clegg a Molly Rogers, zakladatelky značky JAM the Label.

Adaptivní móda na přehlídkovém molu

Adaptivní móda jako nová norma

„Lidé s postižením chtějí být zahrnuti do módní konverzace a touží po stejném přístupu k zábavě, barvám a vzrušení jako všichni ostatní,“ míní Carol Taylor, spoludesignérka značky Christiny Stephens, která začala navrhovat oblečení poté, co onemocněla kvadruplegií. „Oblečení pro mě bylo vždycky důležité. Po té, co jsem onemocněla, mi móda přestala vyhovovat. Cítila jsem se osamělá a vyloučená. Až když jsem začala navrhovat pro sebe, našla jsem svůj hlas. Myslím si, že oblečení má přímý vliv na to, jak vás svět vnímá, a tak často svět podceňuje někoho s postižením,“ tvrdí Carol Taylor. Návrhářka také vysvětluje, že si přeje, aby se z adaptivní módy stala móda mainstreamová.

Módní přehlídka, která vzbudila emoce

Na módní přehlídce značky Christina Stephens se objevilo deset modelek a modelů s postižením, a to včetně herečky Chloe Hayden nebo lékaře Dineshe Palipana. „Když jsem si poranil míchu, bylo tolik věcí, na které jsem musel začít myslet. Včetně vhodného výběru oblečení, které se snadno obléká a svléká a lze se v něm snadno pohybovat na invalidním vozíku,“ nechal se slyšet Palipana a dodává, že miluje myšlenku toho, že se i lidé s postižením mohou prostřednictvím módy vyjádřit.

Klíčový outfit, který vzbudil velkou pozornost, byl oblek v kontrastní modré a růžové barvě, který pomáhá lidem se zrakovým postižením rozlišit barvy. Zajímavé byly také společenské šaty vytvořené tak, aby se kusy látky nezachytily do kol invalidního vozíku.

Zdroj: sbs.com.au

Mohlo by se vám líbit

Ke hraní i osvětě! Nové panenky Barbie mají fyzické postižení

Svět není jenom růžový! Právě na tento fakt chce upozornit nová kolekce panenek Barbie.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Móda
Jak roztáhnout sražený svetr z vlny? Nic není ztraceno, ani když uděláte chybu při praní

Jak roztáhnout sražený svetr z vlny? Nic není ztraceno, ani když uděláte chybu při praní

Móda
Drobný detail, díky kterému jsou v zimě 2024 kalhoty i sukně mnohem elegantnější

Drobný detail, díky kterému jsou v zimě 2024 kalhoty i sukně mnohem elegantnější

Móda
Nejkrásnější vánoční svetry 2024: Zamilují se minimalistky i vyznavačky severské romantiky

Nejkrásnější vánoční svetry 2024: Zamilují se minimalistky i vyznavačky severské romantiky

Móda
Jak sestavit elegantní zimní šatník? Vsaďte na trendy kousky roku 2024, které milují Francouzky

Jak sestavit elegantní zimní šatník? Vsaďte na trendy kousky roku 2024, které milují Francouzky

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit