Móda
Liběna Rochová a její studenti okouzlili Japonsko
Jedinečná prezentace české módy se koná v rámci Roku české kultury v Japonsku.
Fotografie: Nikola Šrajerová
Jeden z nejprestižnějších týdnů módy představí kolekci studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi pražské UMPRUM s názvem Japonsko klidná síla. Modely, které vznikly pod vedením Liběny Rochové, se několikrát objeví v rámci přehlídek a prezentací na módním týdnu Bunka Fashion Graduate University Fashion Week v Tokiu.
Účast atelieru je zaštítěna Českým centrem Tokio, které stejně jako jeho další pobočky po celém světě podporuje prezentaci v oblasti kultury, vnějších ekonomických vztahů a cestovního ruchu. Načasování nemohlo být lepší. Rok 2017 je Rokem české kultury v Japonsku, kdy si obě země připomenou 60. výročí obnovení diplomatických vztahů.
Podívejte se, jak vznikala kolekce Japonsko klidná síla.
{YouTube}https://www.youtube.com/watch?v=NGQqhXvSuwE&feature=youtu.be{/YouTube}
Cesta studentů UMPRUM na japonský týden módy však začala už před několika lety a v zemi zapadajícího slunce udělala velký dojem.
„České centrum Tokio uspořádalo před dvěma roky prezentaci studentských prací „Ikonická recyklace“. Pří této příležitosti jsem oslovila světoznámou módní akademii Bunka Fashion Graduate University spolu s prof. Sanae Kosugi, děkankou Bunka Fashion College. Studenti měli tak možnost školu navštívit a k mé radosti, došlo k propojení obou škol, což byl náš záměr.“ prozradila Eva Takamine, ředitelka Českého centra Tokio.
Právě na základě této spolupráce pozvala profesorka Kosugi české studenty na prestižní a médii velmi sledovaný týden módy a inspirovala tak Liběnu Rochovou k tématu klauzurní práce „Japonsko klidná síla“.
Konkrétním zadáním bylo vytvořit profesionální módní kolekci včetně názvu, loga a prezentačních materiálů jako jsou lookbooky, ceníky či tisková zpráva. Kolekce musela být připravená do té míry, aby byla schopná obstát v reálném světě a jít třeba hned po obhajobě do prodeje.
Někteří studenti se inspirovali konkrétními tvary japonské architektury a oděvů, ale nejzajímavější práce se od tématu Japonska odrazily z jiných stran. Někteří studenti se inspirovali konkrétními tvary japonské architektury a oděvů, ale nejzajímavější práce se od tématu Japonska odrazily z jiných stran.
„Pro vznik každé ucelené módní kolekce je zásadní teoretická příprava. Proto jsme v ateliéru uspořádali přednášky předních japanologů věnované náboženství, umění, literatuře a kultuře země vycházející slunce. Chtěla jsem, aby studenti získali vhled do japonské kultury a identity a kolekce tak byly osobitou reflexí studentů této fascinující a Evropanovi vzdálené kultury.“ popsala Liběna Rochová počáteční proces celé práce.
Bunka Fashion Graduate University Fashion Week potrvá do 3. února a závěrečný den budou vybrané modely vystaveny také v Českém centru Tokio.