Krinolínomanie: Šílený módní doplněk, který usmrtil tisíce žen
Podivné pojmenování a ještě podivnější předmět, to je krinolína. Na módní scéně se objevila v polovině 19. století a i dnes je mezi některými lidmi stále populární. Podívejte se na fotografie těch nejbizarnějších z nich.
Národní muzeum ve skotském Edinburghu pořádá od června až do listopadu 2015 výstavu s názvem Viktoriánská senzace, v rámci níž jsou vystavovány stereofotografie*, které mají poukázat na absurditu tohoto viktoriánského módního doplňku.
Krinolína byla původně silně naškrobená látka s útkem z koňských žíní a bavlněnou či lněnou osnovou. Od roku 1850 je výraz používán jako označení pro škrobenou spodničku nebo sukni vyztuženou obručí, která vytvářela onu pozoruhodnou siluetu. Obruče se vyráběly z kostí nebo oceli, první klecová spodnička byla patentována v roce 1858.
{{quote}}Žádný kousek oblečení nebyl nikdy tak sexy. Je přece úžasné vkročit do pokoje a zabrat dva metry čtvereční. Vivienne Westwood {{/quote}}
Popularita tohoto podivného módního doplňku byla tak vysoká, že některé ocelové továrny vyrobily až tři tisíce obručí každý den. Britský satiristický časopis Punch popisuje tohle období jako krinolínomanii. Viktoriánští reformátoři ji odmítali, upozorňovali na klecový tvar sukní a prohlašovali jej za efektivní vězení žen.
Obavy reformátorů se ukázaly jako oprávněné především v padesátých a šedesátých letech devatenáctého století, kdy v nich při požárech v Anglii zahynuly asi tři tisíce žen. Po těchto tragických událostech se od nošení krinolíny upustilo.
Tento extravagantní doplněk ovšem v módním světě pravidelně ožívá, Christian Dior jej po druhé světové válce několikrát zařadil do své kolekce. I dnes se krinolína stále nosí, a to zejména při slavnostních příležitostech a na svatbách.
*pozn. red.: 3D nebo stereo fotografie umožňují spatřit fotografovanou scénu nikoli ploše, ale v celé její hloubce.