Jak se z pánské obuvi stala dámská bota
Historie kozaček sahá až do 17. století. Jejich označení je pravděpodobně odvozeno od slova kozák, což byl člen jihoruských jízdních oddílů. Toto slovo však v ukrajinštině znamená také svobodný a nezávislý člověk nebo dobrodruh. Původně tedy byli nositeli kozaček muži a chvíli trvalo, než se dostali do rukou žen. Nebo spíše na jejich nohy.
Popularita kozaček nepochybně stoupala v souvislosti s jezdectvím. Kozačky, které disponovaly podpatkem vysokým několik centimetrů, měly jezdci zajistit optimální podporu chodidla ve třmeni. Pořizovací cena jezdeckých kozaček byla vysoká, staly se symbolem vyššího společenského postavení a pomalu si prošlapávaly cestu do ženského botníku.
Rostoucí popularita dámských kozaček
Dámské kozačky se začaly těšit pozornosti v 60. letech 20. století. Módní sektor se tehdy otřásal v základech, ženy začaly nosit krátké sukně a do svého šatníku postupně zařazovaly prvky inspirované pánským stylem. V čele pak stály jak kalhoty, tak právě i kozačky.
Velkou fanynkou dámských kozaček pak byla například Jackie Kennedyová, která je mívala na nohou nejen v jezdeckém sedle. Ten pravý módní boom však kozačky zažily až v 90. letech, jelikož se začaly objevovat různé střihy, barvy i materiály.
Kozačky v současnosti
V dnešní době najdete na trhu nepřeberné množství druhů kozaček. Jsou skvělým doplňkem, hodí se téměř k jakémukoliv outfitu a zároveň vám poskytnou teplo a pohodlí. Můžete vsadit například na kozačky nad kolena s podpatkem v kombinaci s pleteným maxisvetrem nebo maxirolákem. Takto jednoduchý outfit vám zaručeně zajistí hned několik obdivných pohledů a také si užijete příjemný komfort po celý den. Kozačky ale můžete nosit také k sukni či šatům, výběr záleží na konkrétním typu postavy i střihu daných kousků.