Z Francie do celé Evropy
Historie plesů podobných těm, jaké známe dnes, sahá do 17. století. Byly určené především pro vyšší společenské vrstvy a odehrávaly se na dvorech panovníků zejména ve Francii. Jedním z průkopníků plesů se stal král Ludvík XIV., který nejrůznější setkání a společenské akce přímo miloval. V té době se však na plesech ještě netancovalo v párech, ale ve skupinách, jak můžeme krásně vidět například ve filmech podle románů Jane Austenové, jako je třeba Pýcha a předsudek. Elizabeth Bennetová a pan Darcy sice tancují naproti sobě, ale v průběhu se střídají i s ostatními tanečníky a při tanci se nedrží. V párech se začalo tančit až v 19. století.
Francouzské plesy byly většinou striktně na pozvánky. Jedním z mezníků se stal až Le bal des if pořádaný v roce 1745 v zrcadlovém sále ve Versailles, na který mohla přijít i veřejnost. Maškarního plesu se tehdy účastnilo rekordních patnáct tisíc návštěvníků! Stal se osudovým pro Jeanne Antoinette Poisson známou jako Madame de Pompadour a Ludvíka XV., kteří se právě tady seznámili.
Pokud byste v dnešní době chtěli zažít ples v podobném stylu a podobných rozměrů, nemusíte jezdit zas až tak daleko. Plesovou tradicí je proslulá Vídeň. Ročně se v rakouské metropoli odehraje na čtyři sta plesů, které dohromady navštíví 300 tisíc lidí. Tím nejprestižnějším je ples ve vídeňské opeře. Zdejší tradice je podobná jako ve Francii, dříve na plesy mohla chodit pouze šlechta, až císař Josef II. otevřel dveře paláce Hofburg pro všechny. Na vídeňských plesech stále platí přísná pravidla, co se týče předepsaného dresscodu, a k tanci se hraje klasická hudba. Známý Radeckého pochod od Johanna Strausse staršího je tradičním znamením, že se slavnostní večer chýlí ke konci.