Přejít k hlavnímu obsahu
Móda

Jako v BIObavlnce aneb když nosíme slow fashion

Trend bio-eko-zeleno-udržitelný se prosazuje také v módě. Jenže - dlouho jsem měla pocit, že zrovna biomóda je jiná, “batikovaná”, a tak trochu zvláštní… Naštěstí se to změnilo a dnes už si můžete pořídit věci z organických látek, které jsou slušivé a stylové. Tohle jsou moje tři tipy, kam za slušivou biomódou.


1. Nila

Nila je šarmantní obchod se vším možným – s bytovými doplňky, se šperky, s nádobím, kabelkami, botami a s oblečením. Zrovna štendry s oděvy v biokvalitě jsem nějaký čas ignorovala, ale pak jsem zahlédla zavinovací šaty. Vyzkoušela jsem si je a už z nich nevylezla.
„Moje oblíbená značka je Miss Green. Holandská návrhářka Maaike je bojovnice za slow fashion, vybírá ty nejkvalitnější materiály jako biobavlnu, tencel a bambus a tvoří nadčasové modely pro ženy našeho typu. Sázím taky na chytrou elegenci španělských CUS – značka vzniká v Katalánsku, kde využívá švadlenky v chráněných dílnách. Materiály jsou luxusní – tencel, divoké hedvábí či etická vlna," dává k tomu své osobní tipy majitelka Nily Eva Urbanová.
Informace:
Kamenný obchod: Korunní 91, Praha 2
www.nila.cz

2. Tina Hollas Couture
Tenhle butik jsem objevila teprve loni, a to přitom značka funguje už roku 1996. Každou kolekci, kterou návrhářka značky Martina Hollasová navrhne, drží v umírněné barevnosti – v černé, šedé, jemné lišejníkové, pudrové a bílé. To mi naprosto stačí! Kolekce vypadá na první pohled až příliš jednoduše, ale opravdu není triviální, to se však pozná, až když máte něco z ní na sobě. „Kromě čistoty designu a komfortu se zaměřuji na biokvalitu materiálů. Hledám smysluplné výrobce. Věřím, že když máte na sobě kvalitní organické věci, dodají vám energii a budete se v nich cítit jako doma. S biomateriály pracuji od roku 2015. Stále více se zajímám o kvalitu, a hlavně příběh všeho, co jím. Čím a kým se obklopuji, komu a čemu svůj čas věnuji a v neposlední řadě, co nosím. Nemůžeme se věnovat jednomu a druhé ignorovat – tím myslím jíst biopotraviny, používat biokosmetiku a pak si oblékat umělá vlákna..." míní Martina Hollasová.
Informace:
Butik: U Obecního dvora 4, Praha 1
www.tinahollas.com

3. Kurator
Butik Kurator je snad nejmenší v Praze, ale je opravdu nabitý úžasným zbožím, a tak bych tam chtěla skoro všechno, na co se podívám. Výběr produktů navíc majitelka Martina Malá pravidelně mění. Aktuálně je tam instalace s názvem Pure, která se zaměřuje právě na oděvy z biomateriálů. S Martinou jsem téma slow fashion rozebírala nejvíc.
Proč máte ráda slow fashion?
Jednak jsem s tím, jak stárnu, zjistila, že nepotřebuju skříň přetékající haldami levného, leč nekvalitního a neosobního oblečení, které mne po krátkém čase přestane bavit. A protože už vím, co mi sedí a v čem se cítím dobře, rozhodla jsem se zvolit cestu menšího počtu kusů, zato dobře vybraných, vyrobených nejlépe z přírodních materiálů, které – na rozdíl od těch umělých – mají i výrazně pozitivní vlastnosti a které při dobré péči se mnou prožijí opravdu mnoho let. A navíc, oblečení z bio a organických materiálů je neskutečně příjemné a opravdu dobře se nosí.
A asi se nedá opomíjet také to, že tyhle věci vznikají ve férových podmínkách?
Sama něco produkuju a vyrábím, věnuju svůj čas činnosti, jejíž výsledky poté mohou ostatní lidé vpustit do svého života, a mám jednoduše úctu k lidské práci a myslím si, že je dobré chtít, aby všichni, kdo se podílejí na vytvoření něčeho, s čím se rozhodnu žít, byli za svoji práci férově zaplaceni. Došlo mi, že systém fast fashion žene do záhuby nejen samotný módní svět, ale bohužel i svět, ve kterém žijeme. Došlo mi, že na celém světě jsou neustále rostoucí kvanta a kvanta naprosto nekvalitních oděvů, které nikdo nechce, nebo končí v odpadkových koších, aniž by je kdy kdokoliv nosil. A tak jsem se začala ptát, co se těmi haldami nechtěných materiálů děje? Kde končí? A jak vůbec vznikají? A jaké to všechno má a bude mít důsledky pro celý ekosystém a pro život dalších generací na této planetě?
Co tedy můžeme dělat?
Minimum, které může dělat každý, je nakupovat méně a vybírat lépe, snažit se podporovat lokální návrháře a produkci, nebát se pustit si do života výrobky, které vznikají z organických materiálů a které neobsahují žádnou chemii. Protože jen tak vím kdo, kde, jak a z čeho vyrobil to, co ovlivňuje můj každodenní život.
Informace:
Butik: Karolíny Světlé 17, Praha 1
www.kurator.cz

Jako v BIObavlnce aneb když nosíme slow fashion
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Móda
Velké náušnice jsou hitem Vánoc 2024: Víme, jak je nosit s minimem úsilí

Velké náušnice jsou hitem Vánoc 2024: Víme, jak je nosit s minimem úsilí

Móda
Pohodlné péřovky jsou must-have zimy 2024: Při správné péči vám vydrží dlouhé roky

Pohodlné péřovky jsou must-have zimy 2024: Při správné péči vám vydrží dlouhé roky

Móda
Stylistka Barbora Havlíková radí: Jak nakupovat oblečení chytře a bez zbytečného utrácení

Stylistka Barbora Havlíková radí: Jak nakupovat oblečení chytře a bez zbytečného utrácení

Móda
Co si v roce 2024 budeme oblékat k vánočnímu stromku? Šatům i sukním vévodí jeden líbivý trend

Co si v roce 2024 budeme oblékat k vánočnímu stromku? Šatům i sukním vévodí jeden líbivý trend

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit