Jak šetrně pečovat o citlivé materiály, jako je hedvábí, mohér nebo vlna
Pokud jste si někdy pořídila perfektně padnoucí, pohodově volný kašmírový nebo vlněný svetr a po vyprání jste z něj měla tuhý kousek sahající vám pod prsa anebo z černé hedvábné halenky vám zůstalo zmačkané batikované cosi, čtěte pozorně naše tipy, jak o tyto materiály pečovat, aby se vám investice do těch nejpříjemnějších a luxusních materiálů vyplatila a vydrželi vám co nejdéle jako nové.
Hedvábí
Aby hedvábí neztratilo svou barvu a jemnost, perte ho vždy maximálně do 30 °C v co nejmenším množství tekutého prášku na jemné nebo barevné oblečení (může být i dětský šampon). Vždycky je lepší praní v ruce. Pokud jej dáte do pračky, raději ho vložte do vaku na praní. Neždímejte. Po vyprání jemně vymačkejte přebytečnou vodu, klidně můžete použít ručník, který nasaje víc vody. Důležité je, abyste hedvábí žehlila ještě vlhké, a to po rubové straně. Jen tak zůstane krásně hladké.
Mohér
Přestože je mohér jedním z nejodolnějších zvířecích vláken (je odolný proti mačkání a kroucení, nesráží se…), péči o něj raději nepodceňujte. Pokud nejde o silnější znečištění, bude stačit pročesávání kartáčem. Jinak ho ale perte ručně ve vlažné vodě s běžným pracím prostředkem nebo mýdlem. Nedrhněte jej, ale nechte pouze odstát v mýdlové vodě. Poté ho vyždímejte a klidně dvakrát opláchněte ve studené vodě. Nebojte se přidat trochu aviváže. Vyždímejte a nechte uschnout pověšené. Nakonec ho můžete ještě pročesat nebo profoukat fénem.
Vlna
Vlna má schopnost přirozeně odpuzovat nečistotu, proto ji nemusíte prát tak často. Někdy postačí ji nechat provětrat na vlhkém vzduchu. Při praní je potom nutné použít speciální prací prostředek určený na vlnu, protože vlna obsahuje přírodní oleje a běžné prací prostředky veškerou mastnotu odstraňují. Vlnu můžete vyprat v pračce, ale nikdy neždímejte. Po vyprání rozložte vlněné oblečení do správného tvaru na ručník a nechte takto uschnout. Případné žmolky z vlny pravidelně odstraňujte.