PROKLÍNANÝ POLYESTER
Přírodní materiály jsou lidmi z oboru upřednostňované před těmi syntetickými hlavně díky přirozeným vlastnostem, jako je schopnost samočištění nebo prodyšnost. Obvykle však platí, že čím přírodnější materiál, tím náročnější je údržba a vyšší je i cena. Právě proto se stal tolik populární polyester - nemačká se, rychle uschne a je levný. Navíc dlouho vydrží, polyesterové tílko bude i po deseti vypráních s velkou pravděpodobností vypadat stejně, což se o tričku z bavlny horší kvality říct nedá.
Prakticky: Praní oblečení je poměrně zásadní rozlišovací faktor, pokud mluvíme o rozdílech mezi přírodními a syntetickými materiály. Ty druhé totiž musíme prát častěji, protože ze své podstaty nejsou prodyšné, polyesterové šaty mohou být i po jednom nošení celkem výrazně cítit potem. Což se vám u lnu, vlny či hedvábí zkrátka nestane. Při praní polyesterového oblečení se navíc do vody uvolňují mikrovlákna, která nezachytí žádná čistička odpadních vod, a proto doputují až do oceánu. A zřejmě si umíte představit, kde podobná mikroskopická vlákna asi končí.
NEUDRŽENÁ UDRŽITELNOST
Smýšlet v módě udržitelněji rozhodně neznamená jít k šatníku a vyházet z něj veškeré oblečení z polyesteru a akrylu. Po chvilce třídění navíc zjistíte, že je spousta kusů vyrobených ze směsi přírodního a syntetického materiálu, ať už kvůli snižování výrobních nákladů, nebo pro dosažení požadovaného „finiše“ látky.
Prakticky: Pokud oblečení z polyesteru nosíte, máte ho ráda a cítíte se v něm dobře, je pro planetu prospěšnější než nově koupený kus opatřený ekologickým certifikátem. Navíc je například u společenských šatů, sak či halenek polyester nahraditelný jen skutečně luxusními materiály. Tím se vracíme k zásadní myšlence udržitelné módy - při nákupech se snažte upřednostnit kvalitu nad kvantitou.