Legendy Národního divadla: Ženy sobě
Herečky Ivu Janžurovou, Janu Preissovou, Taťjanu Medveckou, Johannu Tesařovou a Evu Salzmannovou zpovídala pro červnovou Marianne Klára Mandausová.
marianne.cz
Návštěva divadla vždy představovala společenskou událost, a jinak tomu nebude ani v sezóně 2024/2025, která právě začíná. Zjistěte, jak se na tuto příležitost obléct podle typu představení a atmosféry budovy. Nechte se inspirovat a buďte v hledišti i ve foyer noblesním párem s vytříbeným vkusem a citem pro příležitost.
Milovníci divadla se jistě nemohou dočkat, až bude divadelní sezóna opět v plném proudu. Pokud jste během prázdnin nenavštívili některou z letních scén, jste jistě už hladoví po nových kulturních zážitcích a dávce autentických emocí. Než však vyrazíte na představení, je potřeba si uvědomit, že se jedná o ryzí společenskou událost. Přestože se dress code předepisuje už pouze na významné akce, svým oděvem vyjadřujete úctu k hercům i respekt k budově divadla. Outfit je třeba přizpůsobit prestiži i typu představení, času, kdy se koná, a také samotné budově a interiéru divadla.
I když jsou už dnes pravidla oblékání volnější, než tomu bylo dříve, stále jsou místa a události, na které je vhodné přijít ve večerní róbě a ve smokingu. Jedná se především o premiéry nebo koncerty ve významných budovách, jako je Národní divadlo, Státní opera, Stavovské divadlo nebo Rudolfinum. Společenské šaty by měly být dlouhé a v decentních barvách. Vhodné jsou lodičky s uzavřenou špičkou a ladící psaníčko. Pánové by se měli držet bílé košile a motýlka. Pokud nevlastní smoking, postačí dobře padnoucí tmavý oblek. Ač se může zdát, že zde není místo pro kreativitu, opak je pravdou. U smokingu nebo černého obleku se dá experimentovat s jeho střihem, způsobem zapínání, designem klop nebo kombinací různých materiálů. Ty nejlepší pánské obleky na jakoukoliv příležitost seženete u značek Moliére nebo Blažek.
Lehce volnější dress code zvolte, pokud jdete pouze na reprízu. Stále však platí, že na taková místa nepatří žádné experimenty ani módní výstřelky. Držte se šatů dlouhých nebo v midi délce, případně zvolte kalhotový kostým. Pánové ať dodržují tmavý oblek a sladěné doplňky, jako jsou polobotky, pásek, kapesníček, motýlek nebo kravata, případně manžetové knoflíky. Spousta lidí se pohoršuje nad tím, že například do Národního divadla pustí diváka, i když není vhodně oblečen. Je tomu tak především z toho důvodu, že Národní divadlo hojně navštěvují turisté, kteří do Prahy přijedou na poznávací výlet, přičemž si s sebou do příručního zavazadla smoking a velkou večerní róbu nepřibalili, případně se pro návštěvu divadla rozhodli na poslední chvíli.
Vidět přicházet do největšího muzikálového divadla v Praze rodinu v cargo kalhotách, mikinách, kšiltovkách a pohorkách je opravdu pohled, na který se jen tak nezapomíná. Mějte na paměti, že i do menších divadel či na muzikálová představení není vhodné přijít jen tak v ledasčem. Nehledě na to, že mnoho menších scén se také chlubí honosným a historickým interiérem, ve kterém byste v džínách působili jako pěst na oko. Na takových místech, jako je Hudební divadlo Karlín, Divadlo na Vinohradech, Divadlo Hybernia, Mahenovo divadlo, Městské divadlo Brno a jim podobné, se stále hodí dlouhé společenské šaty a tmavý oblek. Chybu neuděláte ani v pouzdrových šatech a sukních s vhodnou halenkou nebo v tmavých společenských kalhotách. Pánům pak stačí tmavé společenské kalhoty, košile a polobotky.
Pokud se chystáte na dopolední, případně odpolední představení, které se koná většinou o víkendu, velká večerní by nedávala smysl. Vhodné jsou denní šaty a sukně v midi délce. Pánové udělají dobrý dojem opět v kalhotách a košili, která v tomto případě snese i decentní vzor. Při přípravě na alternativní představení je dobré použít zdravý rozum, nepřehánět formálnost, ale zároveň stále myslet na to, že se jedná o kulturní společenskou událost, kam není vhodné přijít v teplákách. Mnoho divadel má na svých stránkách doporučený dress code, kterým se můžete řídit.
Ať už jdete do jakéhokoliv divadla a na jakékoliv představení, nikdy není vhodné volit hluboké a vyzývavé výstřihy či příliš krátké délky. Též se vyvarujte jakémukoliv sportovnímu oblečení, včetně legín. U dam i pánů je třeba zdůraznit, že tenisky nepatří do žádného divadla, stejně tak jako kraťasy. Přestože může být na začátku nebo na konci sezóny horko, krátké kalhoty by měli pánové nechat doma a místo nich si pořídit kvalitní společenské kalhoty z takových materiálů, ve kterých jim bude příjemně za každého počasí. Dalším bodem, který je třeba zmínit v souvislosti s oblečením v divadle, je nezbytnost šaten. Pokud máte jakýkoliv svrchník, natož pak zimní kabát, je velice neslušné vzít si ho s sebou do hlediště s vidinou toho, že po skončení představení nebudete muset stát frontu, abyste si odložené oblečení vyzvedli.
Pokud se chystáte do divadla se svým partnerem, není od věci lehce se sladit, ať už stejně barevnými doplňky, nebo ladící barvou oblečení. Pokud má muž tmavě hnědý oblek, žena k němu bude ladit v krémových šatech. K tmavě modrému obleku se hodí šedé nebo pudrové šaty, tmavě zelený oblek dá zase vyniknout například zlatým šatům.
Autorský text, i-divadlo.cz