Historie kabelek I
Nedávno jsme se vás ptali, co všechno nosíte v kabelce. Víte ale vůbec, kde se tento základní dámský doplněk vzal a jak bohatý je příběh jeho vzniku?
Kabelky pro faraony
Jakési předchůdkyně kabelek se podle četných zobrazení a několika nálezů nosily už ve starověkém Egyptě. Měly podobu malých příručních zavazadel s uchy. Byly vyrobené z tvrdé látky nebo kůže a ozdobené jak jinak než hieroglyfy. Možná vás ale překvapí, že byly doménou mužů, kteří v nich uchovávali cennosti a mince. Ženy si na své kabelky musely ještě pár století počkat.
Bez kapes, zato s taštičkou
K většímu rozšíření kabelek mezi ženské pokolení došlo ve vrcholném středověku. Z dobových filmů si jistě vybavíte drobné váčky, které si ženy a muži přivazovali k opasku.
Tyto improvizované sáčky nesloužily v první řadě na parádu, ale suplovaly roli kapes, které jsou vynálezem až pozdější doby. Postupem času se jim však dostává stále větší důležitosti a příslušníci vyšších stavů je zdobí výšivkami a mnohdy i drahými kameny. Výjimkou nejsou ani velmi drahé a vzácné materiály, jako je hedvábí. Brzy se z honosně zpracovaného váčku stává předmět, který demonstruje příslušné postavení svého nositele.
Cennosti ukryté v sukních
Během 16. a 17. století se sukně rozšiřují a postupně ve svých útrobách vytvářejí skrýš pro váčky s drobnostmi. Ačkoli jsou během této doby neviditelné, u dvora a šlechty se stále dbá na jejich luxusní provedení. Na běžné nošení se však stále častěji sahá k praktičtějším materiálům, jako je kůže. Mužské kalhoty získávají jedno podstatné vylepšení: kapsy. Nošení taštičky se tak po této praktické inovaci stává výhradně ženskou kratochvílí.
Opět na výsluní
Konec rokoka znamená celkovou změnu siluety a návrat k přiléhavějšímu typu oblečení. Kabelky se už pod jednoduché empírové šaty košilového střihu nedají skrýt. Vyplouvají opět na povrch a jejich design se stává znovu předmětem módy.
Tento trend nakonec úspěšně pokračuje i v polovině 19. století, kdy se navrací obrovské sukně a objevuje se jejich výztuž – krinolína. Ženy si zkrátka na svoji společnici natolik zvykly, že ji už nechtějí dát z ruky!
Touhu mít své osobní věci na dosah ještě více umocní rozvoj železnic a záliba v cestování a objevování nových krajů. Příruční zavazadla se stávají nezbytností a rodí se velké značky, které založily svoji existenci právě na nich. Jednou z nich je například módní dům Louis Vuitton, který byl založen v roce 1854.
Jak moc se změnila role kabelek na počátku 20. století? Dočtete se o tom ve druhém dílu našeho seriálu!
Po krátkém výletě do minulosti pro vás máme také žhavou současnost. V naší Velké vánoční soutěži můžete dnes vyhrát kabelku od značky Salamader.