Přejít k hlavnímu obsahu
Móda

Džíny mají narozeniny! Znáte jejich historii?

Průměrný Čech vlastní patery džíny. Ročně se vyrobí asi pět miliard kusů. Na světě se každou vteřinu jedny prodají. Patří mezi nejoblíběnější části šatníku, dokonce tak oblíbený, že je někteří nosí i do divadla. Levi's Strauss by měl jistě radost, že se z jeho pracovního oděvu stal takový fenomén.

1853
Levi Strauss přijíždí do San Franciska a otevírá velkoobchodní textilní galanterii, v níž prodává oblečení, deky, kapesníky a pod. malým koloniálům na americkém západě. V roce 1872 pak Jacob Davis, krejčí z nevadského Rena, píše Levimu Straussovi o svém vynálezu, cvočku pro zpevnění rohů kapes pánských kalhot. Navrhuje, aby jej patentovali společně, Levi souhlasí.

 

Snimek obrazovky 2015 05 20 v 12.09.521873
20. května uděluje Americký úřad pro patenty a obchodní značky firmě Levi Strauss & Co. a Jacobu Davisovi patent na proces osazení cvočků. Číslo patentu je 139.121 a tento den je označován jako den vynálezu džínů.
Kalhotám se říkalo „waist overalls”, což bylo tradiční jméno pro pánské pracovní oděvy. Mají jednu zadní kapsu (pravou) s vyšitým motivem oblouku – Arcuate, kapsičku na hodinky, knoflíky na šle a cvoček zpevňující rozkroku. Knoflíky na šle a zadní stahovací pásek byly standardní součástí pánských oděvů. Levi's nevynalezl střih, vzal tradiční pánské pracovní kalhoty a zpevnil je cvočky. Kalhoty jsou vyrobeny z 9uncového XX modrého denimu, pocházejícího z textilky Amoskeag Mill v Manchestru ve státě New Hampshire. Jde o látku, která se sepírá a přizpůsobuje tělu.
Šijí se v San Francisku, výroba je pravděpodobně kombinací textilního závodu a domácího šití. Kvůli ztrátě archivu v důsledku zemětřesení a následného požáru v roce 1906 nelze zjistit, kdy přesně byly otevřeny textilní závody. Je také možné, že společnost si v roce 1870 výrobní prostory pronajala a poté, v roce 1880, otevřela své vlastní.

 

1886
Na džínsech se poprvé objevuje kožená nášivka se značkou Dvou koní (Two Horse). Jejím cílem bylo demonstrovat pevnost kalhot a posílit postavení společnosti jako tvůrce patentem chráněného oblečení s cvočky. Firma věděla, že patent budou moci od roku 1890 volně používat i jiné společnosti, proto se rozhodla graficky posílit své poselství originality a síly.
Kromě toho, mnoho dělníků bylo v té době negramotných, a je možné, že použití symbolu na nášivce jim mělo pomoci identifikovat naše produkty, byť nebyli schopni přečíst si naše jméno.

 

Snimek obrazovky 2015 05 20 v 12.18.041890
Poprvé se na těchto oděvech objevuje číselné označení. Pro nejznámější pracovní kalhoty s měděnými cvočky Levi Strauss & Co. je poprvé použito číslo 501. Není známo, proč bylo zvoleno právě toto číslo. Většina textilních produktů měla čtyřciferné označení, takže trojciferné je možná mělo odlišit.

 

1922
Džíny dostávají poutka na pásek, ale nadále na nich zůstávají i knoflíky na šle. Zůstává na nich i zadní stahovací pásek (cinch), který si ale někteří uřezávají, aby mohli na nosit pásek. Přidání poutek bylo opět výsledkem změn v pánské módě a pochopení potřeb zákazníků.

 

1936
Na pravou zadní kapsu kalhot se poprvé dostává červený štítek (Red Tab) a na jedné straně je vyšito velkými bílými písmeny LEVI’S. Účelem štítku je odlišit džíny Levi's od mnoha konkurentů na trhu, kteří používají tmavý denim a kopírují výšivku ve tvaru oblouku (Arcuate).

1937
Zadní kapsy džínsů jsou ušity tak, aby zakrývaly cvočky. Je to odpověď na stížnosti zákazníků, že cvočky jim škrábou nábytek a sedla. Z kalhot mizí knoflíky na šle. Zákazníci dostávají připínací knoflíky, které můžou použít, pokud chtějí nosit šle.

2. světová válka
Dochází k nepatrným změnám designu džínů, aby byly v souladu s pravidly, stanovenými Radou pro válečnou výrobu ohledně úspor materiálů. Odstraněny jsou cvočky v rozkroku a na kapsičce na hodinky. Mizí také vyšívaný design oblouku ze zadních kapes, protože je čistě dekorativní a nemá vliv na funkčnost oblečení. V zájmu zachování tohoto designu jej zaměstnanci Levi's ručně malují. Značkové knoflíky jsou nahrazeny standardními knoflíky s designem vavřínového listu, které používají i další výrobci. Odstranění cvočku v rozkroku je také vysvětlováno spornou historkou, že si kovbojové stěžovali, že je cvoček v rozkroku pálí, když klečí u ohně – tyto historky jsou v podstatě pravdivé, a jelikož nikdo neměl tento cvoček rád, rozhodnutí zbavit se ho nebylo těžké.

 

1954
S označením „501Z“ uvádí společnost na trh verzi džínsů se zipem. Ke změně dochází proto, že společnost začíná prodávat své produkty na východním pobřeží USA, kde lidé neznali poklopec na knoflíky. 501Z setrvaly v kolekci do roku 1966.

Snimek obrazovky 2015 05 20 v 12.09.091960
Slovo „overalls” je v reklamách a na obalech nahrazeno termínem „jeans”. Levi Strauss sice v minulosti vyráběl některé produkty pod názvem “jeans” (především denimové kalhoty pro kluky ve 30. letech), ale prémiový produkt – džíny 501 – nenosily tohle jméno až do konce padesátých let.

1961
Na trh jsou uvedeny předeprané a vysrážené džíny Levi’s.

1971
Slovo Levi’s je na červeném štítku vyšito bílé s velkým „L“ a dále malými písmeny; Písmeno “E” je jediné, které vypadá, že se změnilo. Japonští sběratelé retro oblečení se v 80. letech rozhodli, že pouze džíny s “E” na Red Tab jsou nefalšované retro. Jde o koncept, který přijali všichni sběratelé a dnes je používán jako správné měřítko „vintage“ značkových produktů Levi’s. Změnu Red Tab navrhla designérská firma Walter Landor & Associates, najatá v roce 1967 ke zpracování nového stylu značky. Navrhla logo „batwing“ a také to, že slovo Levi’s by mělo být psáno s velkým a malými písmeny, protože jde o skutečné jméno, jméno zakladatele.

2003
Levi's slaví 130. výročí vynálezu džínů a 150. výročí založení společnosti. Archiv Levi's kupuje „XX“ džíny z roku 1879 – nejstarší 501 na světě.

Džíny mají narozeniny! Znáte jejich historii?
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Móda
Velké náušnice jsou hitem Vánoc 2024: Víme, jak je nosit s minimem úsilí

Velké náušnice jsou hitem Vánoc 2024: Víme, jak je nosit s minimem úsilí

Móda
Pohodlné péřovky jsou must-have zimy 2024: Při správné péči vám vydrží dlouhé roky

Pohodlné péřovky jsou must-have zimy 2024: Při správné péči vám vydrží dlouhé roky

Móda
Stylistka Barbora Havlíková radí: Jak nakupovat oblečení chytře a bez zbytečného utrácení

Stylistka Barbora Havlíková radí: Jak nakupovat oblečení chytře a bez zbytečného utrácení

Móda
Co si v roce 2024 budeme oblékat k vánočnímu stromku? Šatům i sukním vévodí jeden líbivý trend

Co si v roce 2024 budeme oblékat k vánočnímu stromku? Šatům i sukním vévodí jeden líbivý trend

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit