Pokud máte pocit, že titulek tohoto článku je nadsazený, připomínkou několika zásadních trendů vás přesvědčíme o opaku. Móda a svět kolem ní totiž znamená víc, než vypadat hezky. To, co máme na sobě, je často používáno jako sociální dialog a módní trendy samotné jsou zrcadlem nálady ve společnosti.
ČTĚTE TAKÉ: MÓDNÍ ANKETA: Devadesátky se vrací! Co jsme na nich nejvíc milovali?
Na střídajících se trendech také můžete vidět měnící se klima každé dekády a důležité momenty generace, která svými ideály mění svět – samozřejmě k lepšímu.
1. Dvacátá léta a Flappers
Tak se říkalo dívkám moderních dvacátých let. Samostatným, noblesním, s krátkými vlasy, toužícím veřejně prezentovat svou sexualitu. Ženám, které nepotřebují mužskou podporu, na veřejnosti kouří, pijí a užívají si plnými doušky novou americkou vlnu jazzu. Flappers ovlivnila především silná francouzká móda v čele s Coco Chanel. Sundaly korzety, šaty a sukně zkrátily na délku pod kolena a daly jim volné střihy, které nezdůrazňovaly pas ani prsa. Chlapecký styl, včetně podprsenek, které zplošťují prsa, byl horkým trendem. Do módy také přišly vysoké podpadky (5-8 cm).
2. Šedesátá léta a minisukně
Šedesátky byly celé o změnách a revoluci. Beatlemanie, zákony o občanských právech, válka ve Vietnamu a antikoncepční pilulky. Některé ženy dokonce začaly pálit své podprsenky a hlavně stříhat své sukně na do té doby nevídanou délku. Vznikla mini! Před rokem 1960 se od žen očekávalo, že se budou oblékat stejně jako jejich matky, nosit sukně, které ukazují nanejvýš kotníky, a že budou slušné manželky. Sociální klima se ale změnilo a mnoho feministek vidělo mini jako symbol ženských práv. Vznikla tzv. single girl. Mladá žena, vydělávající si své peníze, nezávislá na mužích. Chtěla se vzdělávat a nebýt pouze ženou v domácnosti.
3. Sedmdesátky a londýnský punk
Podle deníku The Telegraph měla dluhová krize v roce 1976 na svědomí přes dva miliony nezaměstnaných lidí. Nová scéna londýnského undergroundu tak vztyčila prostředníček za zvuků punkové hudby směrem k vládě jako symbol nespokojenosti. Všechno bylo vzteklé, rychlé a chaotické. Do té doby mělo oblečení vypadat upravené a jako nové, nyní se ale trhal i královnin oblíbený tartan. Roztrhané oblečení a zavírací špendlíky držící je pohromadě byla revoltou proti vládě a manifestací na podporu dělnické třídy.
4. Business obleky v osmdesátkách
Kultovní síla obleků znamenala víc než způsob, jak proklouznout do vrchních pater firemních žebříčků a ukázat svou autoritu. Byl to také symbol pokračujícího hněvu a genderové nerovnosti. V roce 1982 nebyl schválen dodatek o rovnoprávnosti žen Reaganovou vládou (o který některé ženy bojjovaly už od roku 1923). Jedna z reakcí žen byla, že oblékly business obleky jako muži a byly připraveny dokázat, že jsou schopny nést stejnou tíhu zodpovědnosti a úspěchu.
5. Hipsters 2008
Hispteři se vyloupli z generace, která vyrostla na internetu a žije v době, kdy ženy jsou často spíše hyper-sexualizovány než utlačovány a můžou nosit stejné oblečení jako muži. Hipsteři milují vintage nahrávky a svetry, indie, retro dioptrické obroučky, nosí vousy a kníry. Všechno prý hlavně proto, že jsou vyčerpáni moderním světem a mainstreamem. Oblékají se jako by byli bez peněz, ale ve skutečnosti mají poslední modely telefonů a notebooků značky Apple. Nechtejí vypadat stejně, ale v závěru vypadají všichni stejně. Mají však progresivní politické názory a vzdělání a pozitivní je i jejich zájem o ekologii a recyklaci (i v módě).
6. Granny chic 2015
Sladký vzhled, cudné ponožky v botách, návrat klasických kabelek à la stará dáma, vlasy obarvené na šedo. V podstatě takový vzhled našich babiček. Asi je ještě brzy říci, jestli právě tento trend zahýbe něčím ve společnosti. Ale vypadá to, že by mohlo jít o reakci na společenskou posedlost mládím a anti-ageingem.