5 rad, jak si nekoupit to, co stejně nebudete nosit
Přiznávám, jednou za čas si pořídím něco, co je hezké a moderní, v čem se ale necítím dobře a co stejně nebudu nosit. Jste na tom stejně?
Naše skříně nejsou nafukovací. Přesto si rády pořizujeme nové hadříky a těch starých se jen se sebezapřením zbavujeme. Ale nejde pouze o místo. Nákupy oblečení dokážou pořádně provětrat peněženku. Proto bychom měly to, co si koupíme, nosit a mělo by nám to sedět. Jak si nepořídit další sukni, která bude jen ležet ve skříni? Nebo nedonést ke kase úpletové šatičky? Nesedí vám, ale jsou tak krásné… Vyzkoušejte návod Inès de la Fressange, francouzské módní ikony, která napsala knihu Se šarmem Pařížanky.
1) Chci si právě tohle obléct dnes večer?
Než si koupíte krásné rozevláté šaty, položte si zásadní otázky: Vzala byste si je na sebe dneska? Líbí se vám tak moc? Cítíte se nich skutečně tak dobře? Pokud zní odpověď „ne“, popř. „hodily by se mi na doma“ nebo „možná bych si je vzala na oslavu za pár týdnů“, nechte je v obchodě. Nejsou pro vás.
2) Správná prodavačka ví
Dobrá prodavačka své zboží zná. Dokáže poradit a odhadnout, co by vám mohlo slušet. Nebojte se a zeptejte se jí na radu. Jistě, nepotkáte jen takové, které své práci rozumějí, ale maximálně si jen poslechnete další názor. Pokud jako argument použije kouzelnou formulku „tohle se hodně letos nosí“, utečte, jak nejrychleji to půjde. Ta rozhodně není na svém místě. Jednak nechcete to, co nosí všichni, jednak to není argument, proč si to koupit. Oblečení vám musí sedět. Prodavačka by měla myslet na vaše proporce, ne jen na módní trendy.
3) Sledujte trendy, ale otrocky je nekopírujte
Stačí jedna cesta městskou hromadnou dopravou, a víte, o čem mluvíme. Žena, která má pár kilo navíc, ale přesto si obleče krátkou sukni, protože ji viděla na modelce v časopise. Ignoruje svůj věk a stále zarytě kopíruje trendy pro třicetileté. Inès de la Fressange varuje: „Leopardí vzor sice může být danou sezonu největší hit světa, ale Pařížanka kvůli tomu nevyjde na ulici jako levhart, co zrovna uprchl z pařížské zoo.“ K tomu, aby bylo vidět, že trendy sledujete, stačí jen jeden malý doplněk.
4) Je to nádherný kousek! Ale budu ho nosit?
Občas si koupíme halenku, protože se nám líbí na ramínku. Mnohokrát jsem slyšela, jak někdo obhajuje nákup nových šatů slovy: „Sice se do nich nevejdu, ale budu tak mít alespoň větší motivaci zhubnout!“ Hloupost. To, že se vám něco líbí na ramínku v obchodě, znamená, že vám to bude doma také viset jen a jen na ramínku. Položte si tedy vždy otázku: Líbí se mi jen ty šaty, nebo se v nich sama sobě líbím já? Správná je druhá varianta, pak zamiřte ke kase. Vždy přemýšlejte, jak vám daný kousek zapadne do šatníku a jak se hodí k vám osobně.
5) Polovina na základní kousky, polovina na doplňky
Než vyrazíte na velký nákup, ujasněte si, kolik chcete utratit. Polovinu peněz použijte na kvalitní svetr, sako, kabát, kalhoty nebo jiný základní kousek. Druhou si pak nechte na impulzivní nákupy. Když najdete nádherný pásek, kabelku či náušnice, které se vám hodí a dokážou rozzářit váš outfit, neváhejte. U základních kousků vždy preferujte kvalitu, budete je nosit dlouho. U doplňků se pak nebojte fantazie a trendů, ty se snadno obměňují.