Národní galerie Praha připravila pod vedením kurátorky Anny Pravdové unikátní výstavu École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž, jež nabízí všem návštěvníkům možnost nahlédnout pod pokličku českého umění v meziválečné Paříži. Zaměřuje se zejména na české umělce, kteří byli v Paříži tehdy známější než doma. O koho jde? Představeni budou umělci Georges Kars (Georg Karpeles), Othon Coubine (Otakar Kubín) a také François Zdeněk Eberl (František Zdeněk), jehož práce budou v Praze k vidění vůbec poprvé. Chybět však nebudou ani další slavní evropští umělci tehdejší doby. Všechna vystavená díla dokonale vystihují tehdejší atmosféru a přibližují aktuální témata kosmopolitní Paříže 20. a 30. let minulého století. Máte se tak rozhodně na co těšit.
Seznamte se s umělci, kteří okouzlili tehdejší pařížské publikum
Právě tři výše jmenovaní umělci českého původu patřili do věhlasné pařížské školy, známé jako École de Paris. Jména, která nejsou v českém prostředí až tak známá, byla tehdy v Paříži symbolem největší prestiže. „Ačkoliv jména František Kupka, Josef Šíma a Toyen jsou dnes nejčastěji spojována s českým uměním ve Francii, tehdejší pařížské publikum mělo zcela jiné favority,“ vysvětluje kurátorka výstavy Anna Pravdová a dodává: „Kars, Coubine a Eberl byli mnohem známější, byli vystavováni v nejprestižnějších galeriích a vycházely jim monografie.“
Amedeo Modigliani nebo Marc Chagall: Nechybí ani největší hvězdy
Výstava ve Valdštejnské jízdárně nabídne k vidění téměř 270 děl zapůjčených z prestižních evropských a tuzemských muzeí a soukromých sbírek. Zastoupeni jsou zde také největší umělci tehdejší doby, jako Amedeo Modigliani, Marc Chagall, Suzanne Valadon a řada dalších. Prohlédnout si můžete například unikátní dílo Žena s modrýma očima od Modiglianiho. Nechybí ani věhlasný fotograf noční Paříže Brassaï. Těšit se můžete také na dosud nevystavená díla, například v podobě souboru děl Othona Coubina.
Výstava vás zavede zpátky v čase do tehdejších galerií, salonů, na Montmartre i Montparnasse, mezi slavné umělce, nadšené sběratele, ale i lidi žijící na okraji společnosti a prostitutky. Nechybí zde výjevy z kabaretů a cirkusů, portréty jednotlivých umělců, tradiční zátiší, městské ani provensálské krajiny, zkrátka si každý přijde na své.
Užijte si bohatý doprovodný program
Chystáte se na návštěvu výstavy École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž do Valdštejnské jízdárny? Těšit se můžete také na bohatý doprovodný program, který pro vás NGP připravila. Probíhat budou například komentované prohlídky, kde se dozvíte další zajímavé informace nejen od kurátorky výstavy, ale i dalších edukátorů. Pro malé i velké návštěvníky jsou připraveny dílny, zajímavé workshopy nebo herny. Své dveře vám otevře také interaktivní Studio, v němž budete mít možnost přenést se o sto let zpátky v čase a zažít jedinečnou atmosféru pařížské kavárny, herny či prozkoumat byt sběratele umění.
Vydejte se po stopách meziválečných umělců, kteří se do světa výtvarného umění zapsali díky svému jedinečnému talentu již navždy. Výstava probíhá od 8. 11. 2024 do 2. 3. 2025 ve Valdštejnské jízdárně.