Větrat levněji a bez prachu je možné pomocí rekuperace, tedy zpětného získávání energie. Tento princip umí snížit energetickou náročnost větrání domu a zároveň do něj nevpustit prach ani pyly. Přináší tak benefity jak finanční, tak zdravotní.
Pojďme se teď společně se společností STIEBEL ELTRON podívat na to, jak to vlastně funguje a jaké další výhody moderní větrání pomocí rekuperace přináší.
Teplý vzduch ven i zpátky
Oproti běžné výměně vzduchu pomocí otevření okna díky rekuperaci nepřicházíme o teplo, které při větrání vypouštíme ven. Při rekuperaci se totiž velká část energie z odpadního vzduchu zachycuje a následně ohřívá čerstvý přiváděný vzduch.
Nový rodinný dům o užitné podlahové ploše cca 150 m2 může běžným větráním dosáhnout tepelné ztráty kolem 2 kW, což může mnohdy představovat až 50 % celkové tepelné ztráty domu. Díky předehřátí vzduchu pomocí rekuperace si venkovní vzduch téměř zdarma přihřejeme a tepelnou ztrátu větráním můžeme takřka kompletně eliminovat.
Rozlučte se s utíráním prachu
Díky větrání se zavřenými okny téměř není potřeba utírat prach. Veškerý vzduch, který si pomocí rekuperace vpustíme do domu totiž nejdříve projde skrze účinné vzduchové filtry. Ty při pravidelné výměně a údržbě zachytí až 90 % velkých prachových částic. Pokud máte v rodině alergika, oceníte také filtry větrací jednotky, které zachycují pyly.
Rekuperace není klimatizace, ale chladit umí
S rostoucími letními teplotami jde ruku v ruce potřeba v domě chladit. Nejčastějším známým systém je klimatizační jednotka. Toto zařízení si bere vzduch z místnosti, ochladí ho a vrací ho ve stejném množství zpět. V rámci tohoto procesu však není přiváděn žádný čerstvý vzduch z venkovního prostředí pomocí větracího systému. Zato standardním větracím systémem lze místnost částečně ochlazovat a zvýšit si pocitový komfort vnitřního prostředí a zároveň čerstvý vzduch přivést. I když nejde o plnohodnotné chlazení, v horkých letních měsících rozhodně jde o příjemný bonus.
Jaký systém větrání zvolit?
Nejčastěji využívaný je centrální větrací systém, který obsahuje větrací jednotku o velikosti menší pračky, která visí na stěně, nebo menší jednotku na stropě, která je většinou umístěna v technické místnosti domu. Z tohoto tzv. srdce větrací soustavy je potřeba vzduch pomocí potrubní sítě dopravovat mezi venkovním a vnitřním prostředím. Je samozřejmě snazší se se spojenými prostorovými nároky na potrubí vypořádat v rámci stavby nové budovy, nicméně i do rozsáhlejších rekonstrukcí lze centrální větrání zakomponovat. Snazší variantou pro větrání rekonstruovaných budov je decentrální systém, kde výměna vzduchu probíhá několika malými jednotkami přímo skrz venkovní stěnu.