Potenciálním škodám můžeme předcházet už při samotném výběru plemene. Menší psíci a mini rasy představují hrozbu nejmenší, s nárůstem hmotnosti poté úměrně stoupá také úroveň nebezpečí, kterou pes pro zahradu představuje. Malí chlupáči navíc při značkování území nedosáhnou příliš vysoko a rostliny na našich záhoncích tak zůstanou před kyselým PH psí moči relativně v bezpečí. A pokud si navíc pořídíme fenku, uchráníme okrasnou flóru před věčně zvednutou psí nožkou úplně. Při výběru bychom měli dbát také na schopnost psa učit se a výcviku se společně důsledně věnovat.
Tip! Záleží jen na vás, jaké plemeno domů přivedete. Jeho individuální potřeby však vždy zohledněte při výběru krmiva. V sortimentu řady Brit Care najdete krmiva "šitá na míru" štěňatům i dospělým psům mini, středních či velkých ras, psím seniorům nebo například psům, kteří jsou hodně aktivní.
Chceme-li nějaké území na zahradě ochránit před útokem psích tlapek úplně, musíme jasně stanovit, který prostor zvíře užívat může a co už patří do zapovězené zóny. Jako řešení může sloužit drobný plůtek, kterým chráněnou oblast oddělíme od povoleného výběhu. Snadněji na náš plán samozřejmě přistoupí štěně, které bude mít hranice vytyčené už od první návštěvy zahrady. Naopak dodatečně vysvětlit dospělému zvířeti, že v jeho rajónu vzniká nový nedotknutelný prostor, bude vyžadovat dlouhodobější práci. V takovém případě můžeme vytvořit provizorní plot, který se zvíře naučí respektovat a později jej bude možné odstranit.
Jestliže budeme důslední, můžeme psa naučit základním pravidlům chování na zahradě. V případě, že náš čtyřnohý parťák na zahradě zlobí a vydává se, kam nemá, zastavíme jej povely jako “stůj”, “sedni” nebo „lehni“ a potom „ke mně“. Velmi často používané povely „fuj“, „nesmíš“ a v krajním případě „co to děláš“ jsou nesmyslné a dlouhodobě nefungují. Pejskovi je vždycky nutné „říci“, co má dělat, nabídnout mu činnost, za kterou může být pochválen a odměněn. A ani v tomto případě však nesmíme zapomínat postupovat cestou pozitivní motivace. Vyhýbejme se proto všem trestům, ať už fyzickým, slovním nebo emočním.
Tip! Pamlsky budou jako odměna o to efektivnější, o co více budou pejskovi chutnat. Jako lahodná motivace skvěle zafungují křupavé a poloměkké snacky značky Carnilove. Ty obsahují kromě netradičních druhů čerstvého masa také lesní ovoce a divoké bylinky, které mimo jiné zlepšují trávení, posilují imunitu a pozitivně působí i na zdraví dásní.
Pokud chceme zahradu zcela bez loužiček a psích exkrementů, můžeme psa naučit, že se jedná o místo, kde se vyměšovat nemá (stejně jako v domě, bytě nebo třeba v chalupě). V takovém případě však musíme pejskovi v přístupu na zahradu zabránit a nenarušovat tento zvyk občasným vypuštěním psa na zahradu místo venčení. Je nutné vědět, že vyměšování je důležitým nástrojem psa v označování jeho teritoria. Není to zdaleka jen o tom, že by pejsek potřeboval čůrat nebo kakat. Když ho naučíme, že se na zahradě značkovat může, nevyhneme se pak pravidelnému úklidu.
Musíme dbát na to, aby byl před potenciálními hrozbami chráněn také náš pes.
V neposlední řadě poté musíme dbát nejen na to, aby byla zahrada v bezpečí před naším psem, ale aby byl před potenciálními hrozbami chráněn také on. V první řadě je důležité oplotit vlastní pozemek. I přes to, že pes je schopný sám chápat, kde je doma, je bezpečnější případným útěkům předcházet. Dále je postup stejný, jako v případě péče o dítě – musíme zkrátka schovat vše, co by mohlo pejska poranit. Řeč je o zahradním náčiní, barvách, mořidlech, postřicích a podobně. Co se rostlin týče, povoleny jsou pouze ty druhy, které nejsou jedovaté. A pozor musíme dávat také na sekačku, která může být nebezpečná nejen v bezprostřední blízkosti našeho čtyřnohého společníka, ale také ve větší vzdálenosti. Při sekání může totiž odskočit kámen a mazlíčka trefit.
Soutěž o krmivo pro psy Brit Care Grain-free Adult Salmon & Potato a pamlsky Carnilove – 3 výherci získají balíček v hodnotě 500 kč. Soutěž potrvá do 29.2..