Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Renovace linky krok za krokem: zvládnete to sami!

Pokud je vaše kuchyně dobře řešená a kvalitní, nemusíte kvůli okoukané barvě hned měnit celou linku. Stačí nově natřít dvířka a čelní plochy! Foto: Hornbach

Pokud stará kuchyňská linka ztrácí svůj lesk, není nic jednoduššího, než si pořídit novou. Ale co když na velkou rekonstrukci nemáte peněz nazbyt? Zkuste původní linku zrenovovat – podle svých představ a pomocí vlastních sil. Odborníci z Hornbachu si pro vás připravili několik praktických tipů, jak správně nalakovat kuchyňská dvířka a na co si dát pozor.

Promotion | 8. 04. 2019

Kdy má renovace ještě smysl?

„Renovace kuchyně je vhodná pouze tehdy, pokud má současná linka dobře řešenou dispozici. Nalakování dvířek a výměna úchytek totiž její funkčnost nezlepší. Před samotnou obnovou zkontrolujte korpusy nábytku, musí být v pořádku, bez plísně nebo velkého mechanického poškození,“ radí Adéla Kadlečíková, odbornice z oddělení kuchyně v projektových marketech Hornbach. „Při renovaci se nemusíte striktně držet nudné bílé barvy, ale můžete vybírat i z pestrých barev, různých odstínů nebo stylových vzorů. Kreativitě se meze nekladou a právě v netradičním pojetí vynikne vaše práce.“

Čím lakovat kuchyňský nábytek?

K lakování linky jsou vhodné hybridní laky, které spojují výhody a přednosti PU akrylových laků a laků z alkydových pryskyřic s moderní hybridní technologií. Tyto laky jsou založeny na vodní bázi, šetří životní prostředí, rychle schnou a jsou extrémně vydatné. Podle druhu vytvoří přirozený vzhled, jednoduché barvy anebo i výraznější podobu. „Z nabídky barev hybridních laků Hornbach si jistě vyberete a pokud ne, můžete si nechat vámi požadovaný odstín zcela jednoduše namíchat v centru míchání barev Hornbach,“ doporučuje Adéla Kadlečíková.

Podklad nejdříve zdrsněte jemnou brusnou houbičkou nebo smirkovým papírem. Nátěr pak bude lépe držet.

Podklad nejdříve zdrsněte jemnou brusnou houbičkou nebo smirkovým papírem. Nátěr pak bude lépe držet.

Jak lakovat?

Na začátku je důležité kuchyňský nábytek dobře přichystat. Lak se nanáší v několika vrstvách, na začátek se použije základní nátěr, potom mezivrstva a nakonec finální lak.

1. Příprava kuchyňského nábytku

Nejprve odšroubujte madla. Důkladně odstraňte usazené nečistoty a mastnotu. „Povrch důkladně očistí alkalizační přípravek nebo čpavkové čistidlo z 1 dílu čpavku, 3 dílů vody a kapky mycího přípravku,“ radí Adéla Kadlečíková z Hornbachu. Poškozená místa na povrchu opravte pomocí tmelu a nechte zaschnout podle pokynů od výrobce. Plochy pak rovnoměrně obruste brusným papírem se zrnitostí cca 180. Odstraňte brusný prach a plochu důkladně vysajte nebo zameťte do čista. Místa, která se nemají lakovat, dobře přelepte.

Na dvířka linky je ideální široký a plochý štětec, nátěr nanášejte rychlými a přesnými tahy. Malé štětce využijete na hrany a detaily.

Na dvířka linky je ideální široký a plochý štětec, nátěr nanášejte rychlými a přesnými tahy. Malé štětce využijete na hrany a detaily.

2. Základní nátěr

Jako první přijde na řadu základní nátěr. „Použijte povrchový lak, který je vhodný na podklad, a jehož barevný odstín sedí ke krycímu. My doporučujeme hybridní multifunkční základní nátěr Hornbach. Je to základní matný nátěr na vodní bázi, vhodný pro interiéry i venkovní oblasti, ideální je v bílé, šedé nebo béžové barvě,“ radí Adéla Kadlečíková a dodává: „tento výrobek 3v1 je základním nátěrem, adhezní mezivrstvou a povrchovým lakem v jednom, podporuje krycí schopnost a přesnost barevného odstínu hybridních laků.“ Základní nátěr musí schnout alespoň 8 hodin. Poté ho obruste brusným papírem zrnitosti 400 nebo jemnějším. Brusný prach opět odstraňte.

Základní lak dokonale sjednotí podklad a sníží jeho savost.

Základní lak dokonale sjednotí podklad a sníží jeho savost.

3. Mezivrstva

Nyní přijde na řadu mezivrstva pomocí krycího laku s požadovaným barevným odstínem. „Za tímto účelem doporučuji hybridní lak Hornbach. Tento krycí lak rychle schne, je mimořádně vydatný a odolný proti poškrábání a navíc také ještě šetří životní prostředí – jelikož je založen na vodní bázi a je bez zápachu,“ vysvětluje Adéla Kadlečíková. Po době schnutí alespoň 12 hodin je dobré plochu ještě jednou mírně zbrousit brusným papírem zrnitosti 400 nebo jemnějším. A poté otřít prach.

Hybridní lak Hornbach je vysoce odolný, nemusíte se bát, že by se olupoval. A dá vaší kuchyni úplně nový styl!

Hybridní lak Hornbach je vysoce odolný, nemusíte se bát, že by se olupoval. A dá vaší kuchyni úplně nový styl!

4. Finální lak

Nyní můžete nanést koncový nátěr, za tímto účelem opět použijte krycí lak. Po zaschnutí můžete odstranit lepenku a opět namontovat úchytky a madla. Pokud vyberete nové, změníte tím celkový vzhled kuchyně. „Nevýhodou takto renovované kuchyně je, že nalakované plochy dosáhnou své koncové tvrdosti a tím také své plné zatížitelnosti po době schnutí 28 dnů. Do té doby musíte být při používání opatrní,“ upozorňuje Adéla Kadlečíková z Hornbachu.

Více informací na: Hornbach.cz 

Proměnu kuchyně můžete završit výměnou pracovní desky a úchytek. Efekt je zaručen!

Proměnu kuchyně můžete završit výměnou pracovní desky a úchytek. Efekt je zaručen!

×