Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Mazlík v bytě, 1. díl: Když je pes sám doma. Jak mu co nejvíce zpříjemnit dlouhé čekání?

Když je pes sám doma. Jak mu zpříjemnit čekání?

Jak klíč zašramotí v zámku, ocas přechází do kmitu. Je to tu, panebože, už jde! Jak dlouho jsme se neviděli? Pět minut, nebo několik hodin? No, zdálo se to jako celá věčnost. Když se pak dveře konečně otevřou, přichází fáze vítání. Ten čtyřnohý vděčný, že má dvounohého zpět, ten dvounohý šťastný… a trochu provinilý. Vždyť ho tam den co den nechává samotného. Jak tedy zajistit, aby chlupáč nestrádal? Inu, pár tipů bychom pro vás měli.

Promotion | 16. 10. 2019

Bezpečnost na prvním místě

Ať už s vámi bydlí psí mimino nebo dospělák, mějte na paměti, že zvířátka jsou jako malé děti. Neponechejte proto nic náhodě a snažte se, aby jim v bytě v době vaší nepřítomnosti nehrozilo žádné nebezpečí. Zajistěte okna, balkóny i strmá schodiště, ostré předměty vždy uklízejte na bezpečné místo. Současně nenechávejte volně povalovat léky, čistící prostředky nebo třeba náhradní baterie. Mazlíci jsou totiž tvorové zvědaví a milerádi se do neznámé „hračky“ zakousnou. Mimoto nezapomeňte odklidit věci, které sice nepředstavují nebezpečí, ale otisky psích tesáků v nich najít nechcete. Předejdete tak zbytečnému hněvu nad poničenými botami, které jste měli tak rádi. 

Ideální je, když psovi dopřejete před tím, než odejdete do práce, pořádnou procházku.

Ideální je, když psovi dopřejete před tím, než odejdete do práce, pořádnou procházku.  

Pozitivně motivujte

Pejska na samotu od mala postupně navykejte, nejprve zkoušejte odejít na krátkou chvíli, poté čas mimo byt prodlužujte. Chlupáčovi můžete také vyčlenit konkrétní místnost, kde v bude době vaší nepřítomnosti přebývat – tu vybavte pelíškem i hračkami, kterými si zkrátí dlouhou chvíli. A pokud chcete předejít tomu, aby se po vašem odchodu stala z roztomilého psího parťáka zubatá saň, zkuste ho před odchodem utahat procházkou. Když se z práce vrátíte, bude váš chlupatý parťák nejšťastnější, pokud mu čas o samotě vynahradíte společnými aktivitami. Vyrazte ven, hrajte si, učte se povely. I výcvik může být zábavou, pokud se vydáte cestou pozitivní motivace. S použitím této metody nejenom, že posílíte váš vztah, ale zajistíte, že cvičení bude radost. Trénink prostřednictvím pozitivní motivace předpokládá, že když pes po splnění povelu dostane to, co chce, dochází k přenosu hodnot – k motivaci dělat to, co chcete vy. Může jít o hračku, pohlazení a nejčastěji pak o dobrůtku. Pokud chcete psího parťáka odměňovat chutně, ale zároveň zdravě, dopřejte mu funkční pamlsky Brit Functional Snack. Každá z deseti receptur je jiná a plní svou specifickou funkci, čemuž odpovídá také její složení. Poloměkké snacky pomáhají řešit různé náhlé i dlouhodobější potřeby organismu spojené s věkem, růstem, celkovou kondicí či zvýšenou aktivitou.

Jako odměna může fungovat pohlazení, hračka nebo oblíbený pamlsek.

Jako odměna může fungovat pohlazení, hračka nebo oblíbený pamlsek.

Spokojené bříško, spokojený spolubydlící

Říká se, že láska prochází žaludkem. A pro mlsné psí tlamičky to platí dvojnásob. Chcete pejskovi vykompenzovat hodiny věrného čekání? Zpestřete mu čas od času jídelníček dobrotou. Ovšem pozor! Nikdy psovi nepřilepšujte jídlem z vlastního talíře. Lidská strava není pro zvíře vhodná, způsobuje obezitu a řadu zdravotních problémů. Mezi pochoutky určené speciálně pro psí parťáky patří například masové konzervy. Ty jsou oproti granulím více voňavé a atraktivní, protože psovi připomínají stravu jeho pána. Jako u jiných krmiv je však i v tomto případě důležité soustředit se na kvalitu a hledat takové produkty, které neobsahují obiloviny, sóju, chemická dochucovadla, umělá barviva a konzervanty. Základem kvalitní konzervy by vždy mělo být maso, jako je tomu v případě konzerv Brit Paté & Meat. Ty obsahují pouze maso, svalovinu, srdíčka, játra a plíce, přičemž jednu část konzervy tvoří paté a druhou celé kousky. Obdobně tomu je také u konzerv Brit Monoprotein, které ovšem obsahují vždy pouze jeden druh masa, svaloviny a orgánů. Díky tomu je tato varianta vhodná pro pejsky trpící alergiemi – nehrozí, že se ve složení ukryje ingredience, která by mohla vyvolat alergickou reakci.  

Jednodruhové konzervy jsou ideální pro pejsky trpící alergiemi.

Jednodruhové konzervy jsou ideální pro pejsky trpící alergiemi.

Mají co pít?

A zapomínat byste neměli ani na pitný režim. Určitě to taky znáte: čeká vás dlouhý den v práci, a tak mazlíkovi naplníte plnou misku vody, aby vám do večera netrpěl žízní. Jen co ale vytáhnete paty z domu, ten váš nemotora rozbryndá celý obsah misky po podlaze, takže když mu večer znovu dolijete, chlemtá, jako by strávil celý den v africké poušti. Pokud váš pejsek vodu bryndá nebo jednoduše hodně pije a hrozí, že mu zásoba vody v misce dojde, můžete mu pořídit fontánku nebo zásobník na vodu. Jistě, soužití s mazlíkem nemusí být vždy procházka růžovým sadem, pokud se ale naučíte tolerovat jeden druhého, vězte, že si život bez milované němé tváře už nikdy nedovedete představit.

Další díly seriálu naleznete zde:

Mazlík v bytě, 2. díl: jak připravit psa na zimu? + soutěž o pamlsky Brit Carnilove Fresh

Mazlík v bytě, 3. díl: Malé velké lásky aneb jak pečovat o malá plemena psů

×