Před proměnou byl místo pokoje pouze pracovní kout.
Udržitelnost, denní světlo a nábytek na míru
„Vím, že Jana má zkušenosti s malými prostory, navíc vždycky přijde s nějakým dobrým nápadem. Třeba vymyslela, že na sousedící schodiště a dál do obýváku využijeme denní světlo z pokojíku a ten se drobnou úpravou zároveň opticky ‚protáhne‘: nechala vybourat část příčky, odstranit plné dveře a místo nich jsme dali posuvné z transparentního komůrkového polykarbonátu. Propouštějí světlo, lehce se odsouvají a holkám se líbí. Pak jsme zbrousili dřevěnou podlahu, která byla schovaná pod starou korkovou. Nechtělo se mi do toho, ale Jana mě přemluvila a musím říct, že pokoj se tím úplně rozzářil a nahrálo to i naší filosofii udržitelnosti. Je to dobrá metoda používání prostoru: když jde něco obnovit třeba jen přebroušením, tak proč ne? Teprve když se to dožije, tak to vyměníme. Rekonstrukce probíhala za covidu, což bylo paradoxně fajn, protože truhlář měl víc času. Asi rok zabraly přípravy a kreslení, samotná realizace se pak sfoukla za tři týdny,” pochvaluje si táta Honza. Pomocí kvalitního nábytku, textilií a decentních doplňků v jemných pastelových barvách docílíte toho, že stále půjde o hravý dětský pokoj, ale zároveň už s kapkou ženské jemnosti a elegance. „Za highlight považuju průsvitnou posuvnou stěnu. Když holky začaly v létě v pokojíku spát, přidali jsme ještě závěs, aby jim večer dovnitř nepronikalo zbytkové světlo z chodby. Dali jsme si záležet na montáži a uchycení, aby posun po kolejnici byl snadný, plynulý a hlavně tichý,“ vysvětluje Honza.
3 OTÁZKY PRO DESIGNÉRKU:
Jak v malém pokoji pro dva řešit rozmístění postelí?
Ráda doporučuju palandu, šetří prostor, je zábavná a děti ji milují. Tahle je vyrobená na míru, je ze silnější překližky a pevně spojená se stěnami, takže vůbec nevrže a nekymácí se, když dítě leze nahoru. Obecně dřevěné postele lépe izolují zvuk než kovové. A pokud jde o oddělení dvou lůžek, dobře fungují optické předěly: mobilním paravánem, knihovnou bez zad nebo lehkým závěsem ze stropu.
Co když si večer jeden chce ještě číst a druhý už spát?
Řešením je víc různých druhů osvětlení. Zhasnout centrální a rozsvítit lampičky na psacím stole nebo nočních stolcích. Měly by být směrovatelné a ideálně se stmívačem. A všechny děti zbožňují noční orientační světýlka. Zahánějí strach ze tmy.
Co úložný prostor a úklid?
Každé dítě by mělo určitě mít svůj prostor na oblečení a osobní věci. Ve společném koši pak můžou být hračky. A o úklid by se měly děti dle věku spravedlivě střídat.