Živý, v květináči, umělý nebo půjčený: Který vánoční stromek je pro vás nejlepší?
Kouzlo Vánoc začíná u vánočního stromku, který symbolizuje sváteční pohodu a radost. Ať už jste milovníci tradičních živých stromků, stačí vám minimalistický z větví na stěně nebo si zdobíte umělý strom, který máte už léta, vždy dodá vašemu domovu to pravé vánoční kouzlo. Pro jaký se rozhodnete letos?
Tradice zdobení vánočního stromu má hluboké kořeny. Strom jako symbol života, plodnosti a naděje byl uctíván již starými civilizacemi. V germánských a keltských kulturách byly větvičky jehličnanů zdobeny o zimním slunovratu jako pocta přírodním silám a aby přivolaly světlo a slunce zpět do života. První doložené zdobení stromečku v křesťanském duchu pochází z Německa z 16. století. Stromky byly zdobeny jablky (symbol ráje), ořechy, pečivem a svíčkami. Do českých zemí se dostal až v 19. století, kdy měli stromeček nejdříve bohatší rodiny a až později i chudší venkovští obyvatelé. Dnes už se od duchovních významů trochu upustilo. Obvykle je to především estetická součást Vánoc a zároveň i příležitost, jak se celá rodina sejít a užít si společné chvíle při zdobení.
Živé stromky přinesou vůni lesa až k vám domů
Pokud toužíte po autentické vánoční atmosféře, je živý stromek jistotou. Nemusíte se bát, že by kvůli nim prodejci posekali půl lesa. Pěstují je na plantážích, odkud se pak dostávají až k vám domů. Dnes je možné koupit stromek v podstatě na každém rohu v různých cenových relacích v závislosti na typu a velikosti. Některé vyjdou i na pěkných pár tisíc. Jako královnu vánočních stromků lze označit jedli dánskou. Milují ji všichni, kdo si potrpí na husté a symetrické větve a krásně sytě zelené jehličí. „Jedle dánská si díky své odolnosti udrží svěžest a barvu dlouho po Štědrém dnu. Pro rodiny, které chtějí mít krásný stromek od první adventní neděle až do Tří králů, je to volba číslo jedna,“ vysvětluje David Benda, odborník na zahradu v projektových marketech Hornbach. Levnější variantou je smrk ztepilý. Ten je tak trochu nostalgickou klasikou s neodolatelnou vůní. Patří k favoritům, ale je vhodné pořídit ho až těsně před Vánoci, protože poměrně rychle opadává. Borovice je pro někoho jasný vítěz a jiný by jí doma rozhodně nechtěl. Má měkké, dlouhé jehlice a bohatý vzhled. Jehličí vydrží opravdu dlouho a jen tak neopadá.
Stromky v květináči jsou ekologické a umělé vydrží roky
Pro milovníky přírody a trvalých řešení jsou stromky v květináči ideální. Po svátcích je můžete vysadit na zahradu nebo uchovat na příští rok. Důležité je zajistit stromku správnou péči – postupnou aklimatizaci, pravidelnou zálivku a umístění dál od tepla. „Po přinesení stromku domů je důležité ho nechat postupně aklimatizovat v chladnější místnosti, než ho přemístíte do teplého obýváku. Během svátků ho umístěte dál od topení a krbu, aby nedošlo k jeho přehřátí. Zalévejte ho pravidelně, aby měla zemina stálou vlhkost, ale vyhněte se přemokření. Po Vánocích je nejlepší stromek přemístit zpět do chladné místnosti, než ho v jarních měsících přesadíte ven, kde bude mít dostatek místa a živin k růstu,“ radí odborník z Hornbachu. Moderní umělé stromky už dávno nevypadají jako nevzhledný kus zeleného plastu. Dnes byste je od originálu kolikrát ani na první pohled nepoznali. A rozhodně nemusí být ani zelený, ale například designově bílý či zlatý. Umělé vánoční stromky šetří čas a vydrží mnoho let.
Stromeček k pronájmu dostanete v praktickém květináči, abyste s ním mohli bez problémů manipulovat.
Praktickou a ekologickou variantou je pronájem stromků
Novinkou posledních let je pronájem vánočních stromků v květináčích. Funguje to tak, že si u firmy poskytující tuto službu stromek pronajmete na Vánoce, ona vám ho obvykle přiveze až domů ve sjednaném termínu a po svátcích si ho zase odveze. Je to varianta šetrná k přírodě, a navíc vám ušetří spoustu času a starostí. Po dobu pronájmu se o stromeček musíte starat, pravidelně zalévat, nedávat ho k teplu apod. Stromeček po vrácení může dále růst a příští rok zase někomu ozdobí jeho domov. Nevýhodou je v tomto případě limitovaný čas, po který ho můžete mít doma, aniž by došlo k jeho znehodnocení a také obvykle omezená nabídka.
Netrváte na skutečném stromku za každou cenu? Můžete být letos originální a nějaký si vyrobit. Trendy jsou různé stromky sestavené za stěně z větviček a světýlek. Ale protože fantazie lidí je nekonečná, můžete vyrobit stromek ze šišek, ze starých štaflí apod. Občas jsou to opravdu krásná díla. Tato kreativní řešení šetří místo a dodávají interiéru jedinečný ráz.
- Zdroj článku
-
Hornbach.cz, envic.cz