Vybíráme psací stůl pro školáka: Na co si dát pozor, jakou zvolit velikost a proč sáhnout po rostoucí variantě
Zorientovat se v široké nabídce psacích stolů, může být oříšek. Snažili jsme se proto dát dohromady několik základní pravidel, podle kterých zkontrolovat, zda jste vybrali ten správný.
Vytvořit školákům ideální pracovní prostředí je zaručenou cestou k tomu, aby úkoly zvládli jednoduše a bez zbytečného trápení. Dětský psací stůl by měl odpovídat velikosti dítěte, aby se mu u něj dobře sedělo, snadno psalo a měl dostatečnou pracovní plochu. Než se do výběru ideálního stolu pustíte, vyberte mu vhodné místo. Důležitý je především dostatek světla, takže to pravé místo je pod oknem. Přirozené světlo můžete nahradit umělým. V tom případě je potřeba zamyslet se nad tím, kam světlo nebo lampičku umístit. Podle vybraného místa můžete vybírat stoly klasické, rohové, nebo rostoucí.
Každý ze školáků potřebuje svůj vlastní prostor. Ten se dá u sourozenců ušetřit tím, když stoly srazíte k sobě.
Správné rozměry psacího stolu
Nábytek musí být dostatečně velký, aby se na stůl vešly všechny sešity, knihy, učebnice, psací potřeby a třeba i počítač. Zásadní je výška stolu, aby se dítě nehrbilo, nebo se nemuselo zbytečně naklánět. Odpovídající výšku musí mít nejen stůl ale také židle. Židle by měla být vysoká tak, aby dítě dosáhlo celou plochou chodidel na podlahu. Pro kontrolu stolu dítě posaďte na židli. Paže v lokti by měly svírat pravý úhel. Loket by pak měl být 2-3 cm pod úrovní vrchní plochy stolu.
Lampičku na psací stůl pořiďte v každém případě. Může být závěsná, nebo stolní.
Vhodný sklon stolu
Pro školáky na nižším stupni často ortopedi doporučují stoly s naklápěcí deskou. Úhel desky lépe vyhovuje pohodlnému psaní. Odborníci doporučují sklon 8 až 10°. Naklápěcí pracovní stůl ale neposkytuje tolik prostoru na odkládání, proto je potřeba doplnit ho nějakými dalšími boxy, kam si školák schová vše potřebné.
Stoly s naklápěcí pracovní deskou doporučují odborníci zejména pro děti na prvním stupni.
Roste spolu s dítětem
Děti rostou doslova před očima a stůl, který dokonale vyhovoval před půl rokem, může být najednou malý. Popřemýšlejte, zda nezvolit tzv. rostoucí nábytek, jehož velikost snadno upravíte a roste několik let spolu s dítětem. Podobně myslete také na to, že potřebný prostor na stole, ale také k ukládání, bude se školními povinnostmi stále narůstat. Raději tedy zvolte větší stůl s nastavitelnou výškou a pořiďte dostatečné úložné prostory. Ideální jsou různé kontejnery, knihovny či police.
Výhodou jsou stoly se šuplíky nebo přídavnými kontejnery, kam si mohou školáci schovat vše potřebné.
Materiály a barvy
Za nejpříjemnější materiály jsou stále považované ty přírodní. Ideální tak vždycky bude dřevěný stůl, který se hodí do jakkoli pojatého interiéru. Co se týká samotného designu, konzultujte ho spolu s dětmi. Vždycky je lepší, když s výsledným vzhledem souhlasí a koresponduje s jejich osobním vkusem, než abyste za rok museli kupovat nábytek nový.
Barevný nebo střídmý? Důležité je, aby se vybraný nábytek líbil samotným dětem.
- Zdroj článku
-
Marianne Bydlení