Větrání v zimě: Proč je důležité a jak na to bez zbytečných tepelných ztrát
Správné větrání v zimě je důležitým krokem k udržení zdravého domova. Kvalitní vzduch má zásadní vliv na naše zdraví a pohodu, a přesto jej mnoho lidí podceňuje nebo větrá špatně. Jak na to, aby bylo větrání efektivní, zdravé a zároveň nebralo příliš tepla z vašeho domova?
V zimě mnoho lidí větrání omezuje ze strachu, že do bytu vpustí chladný vzduch a zvýší náklady na vytápění. Pobyt v dlouhodobě nevětraných prostorách přináší řadu rizik pro zdraví a škodí vašemu interiéru. Nevětraný prostor může obsahovat až několikanásobně vyšší koncentraci škodlivin než venkovní prostředí. Při běžných činnostech během dne, od vaření po sprchování, se zvyšuje vlhkost vzduchu. Pokud nezajistíte její pravidelný odvod, dochází ke kondenzaci vody na studených plochách a vzniku plísní, které oslabují imunitu a jsou příčinou různých druhů alergií. Pravidelnou výměnou vzduchu pouštíte dovnitř kyslík a zabraňujete koncentraci oxidu uhličitého. Ten se nebezpečně zvyšuje v malých nevětraných místnostech a tam, kde je současně hodně lidí. Pokud je CO2 příliš, můžete pociťovat ztrátu energie či nepříjemné pobolívání hlavy. Právě proto je potřeba několikrát denně důkladně vyvětrat.
Intenzivní větrání, průvan a optimální vlhkost
Větrání není žádná věda. Stačí dodržovat jen pár pravidel. Jakmile začne chladné počasí, větrejte krátce, ale intenzivně. Otevřete dokořán okna na několik minut, tím dojde k rychlé výměně vzduchu bez výrazného ochlazení stěn v místnosti. Doporučujeme větrat přibližně pět minut, dvakrát až třikrát denně. Pokud je to možné, otevřete více oken najednou, aby vznikl průvan, který dokáže vyměnit vzduch během chviličky za čerstvý s mnohem vyšší efektivitou. Snižte zároveň teplotu radiátorů, aby v tuto chvíli neutíkalo zbytečně všechno teplo ven. Při větrání je důležité sledovat vlhkost vzduchu, která by se optimálně měla pohybovat mezi 40 až 60 %. Pokud je vyšší, je na místě vyvětrat. Se sledováním hodnot pomohou vlhkoměry, které dnes pořídíte v běžném elektru za pár korun. Některé mají i funkci termostatu. Kromě krátkého a intenzivního větrání odborníci doporučují i investici do rekuperačního systému nebo automatických větracích systémů, které jsou ideální pro moderní nízkoenergetické a pasivní domy. Tyto systémy umožňují pravidelnou výměnu vzduchu bez tepelných ztrát. I když je počáteční investice větší, v budoucnu vám takové řešení výrazně ušetří náklady na vytápění a zároveň zajistí kvalitní vnitřní prostředí.
S plísní rychle pryč
Pokud přes všechnu snahu se u vás doma objeví plíseň, musíte ji rychle odstranit. Určitě to nedělejte mechanicky. Tím jen rozvíříte její spóry, které jsou schopné dostat se po celé domácnosti. Existuje hodně efektivních prostředků přímo na plísně, od Sava až po přírodnější čističe. Pomoci by mohla i jedlá soda na menší povrchy, peroxid vodíku nebo ocet. Jako skvělá prevence funguje chytrá houba, která sice vyžaduje trochu práce, ale efekt je velice dobrý. Obsahuje totiž mikroorganismy živící se nežádoucí plísní na zdech a dokážou proniknout i do hloubky. Jakmile veškerou plíseň zničí, houba vymizí a je po problému.
V zimě zapomeňte na mikroventilaci
V zimě není vhodné větrat dlouho přes ventilační štěrbiny nebo mikroventilace. To často způsobí více škody než užitku. Pokud máte okna neustále pootevřená, prostor sice částečně větrá, ale zároveň vám dovnitř stále proudí chladný vzduch, ochlazuje místnost a je potřeba více topit. S tím souvisí vyšší náklady na vytápění, aniž by bylo vyvětráno efektivně. Protože okna a stěny nemají čas se zahřát, zůstává vlhkost stále v interiéru. Další nevýhodou dlouhodobého mikroventilování je ochlazení stěn kolem oken. Vlhkost kondenzuje právě na nich a v okolí oken vznikají nepříjemné plísně, kterých se ne a ne zbavit. Nepřítelem je v tomto případě i mráz. Když máte půl dne otevřenou ventilačku, snadno namrzne kování a poškodí se. Mirkoventilace může být riziková ještě z jednoho důvodu. Zvlášť, když máte okna v přízemí nebo nízko nad zemí. I když je otevřeno jen částečně, zloději si s tím dokážou hravě poradit. Nenechávejte jim takto lákavou pozvánku, když to není nutné.
- Zdroj článku
-
cez.cz, svet-oken.cz, sbdpraha.cz