Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Vánoční úklid bez stresu: Tipy, které vám ušetří čas i nervy

Vánoce jsou za rohem a většina z nás má plnou hlavu nejen dárků a dekorací, ale také úklidu, který k tomu období neodmyslitelně patří. Přinášíme vám tipy, jak si vánoční úklid naplánovat, aby vás zbytečně nestresoval, a ještě vám zbyl čas na cukroví a svařené víno. Protože Vánoce mají být hlavně o radosti a pohodě, ne o zahlcení povinnostmi.

Martina Mádlová | 27. 11. 2024

Čistý a útulný domov přispívá k příjemné atmosféře a harmonii domova. To je jasné. V nepořádku se nikdo cítit dobře nemůže. Na druhou stranu to neznamená, že musíte najednou umýt každý kout a vyčistit každou skříňku. Pokud uklízíte průběžně po celý rok, stačí se teď jen zaměřit na pár věcí, které do běžného úklidu nepatří a zbytek uklidit tak, jak jste zvyklí. Důležité je začít včas, abyste se v předvánočním čase, a hlavně o svátcích, mohli věnovat rodině, přátelům nebo sami sobě.

Info ikona
Do úklidu se zapojí všichni.

Čtěte také: Jak na úklid ekologicky a levně: Praktické tipy, jak šetřit přírodu i peněženku

S příchodem sychravých dnů nadchází ideální doba pro pořádný úklid. Ten neodmyslitelně patří k našemu životu, ale to neznamená, že musí až příliš zatěžovat peněženku nebo životní prostředí. Ekologický úklid vám umožní udržovat domácnost čistou bez chemikálií, šetřit přírodu a často i peníze. Zjistěte, co vše můžete využít z běžných domácích surovin pro získání čisté a provoněné domácnosti.

Základem úspěchu je dobrý plán

Nespěchejte a nechtějte všechno zvládnout během jednoho nebo dvou dnů. Vánoční úklid si rozdělte do několika etap a vytvořte seznam úkolů, který pověsíte na lednici a postupně odškrtáváte. S tím souvisí i to, že úkoly rozdělíte mezi zbytek rodiny. Děti mohou třídit hračky, utírat prach, zametat, vysávat. Zapojit by se měl i partner nebo partnerka. Čím víc vás bude, tím rychleji a precizněji bude všechno hotové. Při plánování úkolů začněte nejdříve těmi většími a náročnějšími činnostmi, jako je mytí oken, tepovaní sedaček apod. Ty menší si nechte na konec. Skvělý je úklid s minutkou. Nastavte si na ní určitý čas a ten věnujte intenzivnímu uklízení. Nezdá se to, ale je to velice efektivní. Ke své práci si pusťte hezkou hudbu a udělejte z uklízení ne povinnost, ale příjemnou chvíli, kterou si opravdu užijete.

Zbavte se přebytečných věcí

Než začnete drhnout podlahy, zvažte, zda není čas zbavit se věcí, které už nepotřebujete. Buďte v tomto ohled nemilosrdní. Pokud jste něco nepoužili minimálně rok, věci jsou poškozené a nečiní vám žádnou radost, pryč s nimi. Hezké oblečení můžete věnovat charitě nebo někomu potřebnému, přebytečné knihy lze prodat nebo odnést do knihobudky, všechno rozbité odneste na sběrný dvůr nebo do kontejneru. Menší chaos znamená snadnější úklid, lepší pocit a více místa pro vánoční výzdobu.

Info ikona
Nezapomeňte vyleštit zrcadla a skleněné povrchy.

Využijte ekologické čistící prostředky, nebo si vyrobte své vlastní. Například ocet s citronem skvěle poslouží jako přírodní dezinfekce a s jedlou sodou vyčistíte téměř cokoli.

Před úklidem si stanovte priority

Má cenu mýt okna, když za chvíli na nich budou světýlka a vy na to nemáte moc času? Třídit obrovskou skříň s nářadím, když to není vidět a potřebujete uklízet jinde? Proč? Soustřeďte se na prostory, které jsou o Vánocích nejvíce na očích: obývací pokoj, jídelna a koupelna. Ložnici a další méně frekventované místnosti nechte na později. Co určitě doporučujeme, je vyprat všechny textilie, od záclon až po polštářky, pokud nebudete dávat vánoční. Záclony a závěsy jsou lapače prachu a je důležité je pravidelně prát a umolousané textilie nevypadají hezky. Samotné zahájení úklidu už je na vás. Někdo doporučuje uklízet místnost po místnosti, abyste za sebou mohli zaklapnout dveře a říct si, že něco máte hotové, jiní zase říkají, že když už se vrhnete do utírání prachu, měl by se utřít rovnou ve všech místnostech. Zaleží na každém, co mu vyhovuje, protože univerzální rada neexistuje.

Info ikona
Utírání skříňky nahoře a pak dole

Doporučujeme začít s místnostmi, kde se nenadělá tolik nepořádku a ty nejvíce používané (kuchyně, koupelna) si nechat až na konec.

Postupujte od vnitřků ven a shora dolů

Tato dvě pravidla mají svou logiku. Začít s úklidem zespod nahoru je kontraproduktivní, protože až budete utírat na horních skříňkách prach, vždycky vám něco spadne dolů, na ta vyčištěná místa, stejně tak je efektivnější umýt nejdříve skříňky uvnitř a až poté venku. Co se týká samotných místností, v obývacím pokoji utřete prach z polic a skříněk a všechno umyjte vodou se saponátem. Vysajte každý kout a místečko, kde by se mohla ukrýt nečistota nebo pavučiny. Je fajn pořádně vysát i sedačku a ideálně jí vyčistit tepovačem nebo si na to někoho pozvat. Pokud máte nějaké rostliny, otřete je hadříkem nebo opatrně osprchujte v koupelně. To udělejte s rostlinami po celém bytě. Nakonec porovnejte nábytek, dekorace a rostliny umístěte zpět na místo a ukliďte jakékoliv věci, které leží, kde nemají. V kuchyni bývá úklid nejnáročnější, protože skříňky vyžadují větší péči, často je na horních skříňkách a policích mastná špína, která jde špatně dolů a celkově vyndat všechno ven, utřít a zase uklidit vyžaduje dost času. Pozornost věnujte také troubě, kterou vezměte pečlivě, aby zvládla vánoční pečení. Ledničku umyjte vodou s octem, který umí neutralizovat zápach. Vyhoďte všechny staré nebo prošlé potraviny, které najdete. Nezapomeňte zkontrolovat spotřebiče, zda nepotřebují péči, ať už je to myčka, varná konvice nebo kávovar. Na závěr už jen omyjte celou linku z venku, vyleštěte kachličky, spáry a vodovodní baterii s dřezem.

dětském pokoji je toto období vhodný čas pro třídění a vyhazování hraček před příchodem nových. Následně stačí utřít všude prach, přebrat a vyhodit různé „poklady“ ve skříňkách a na policích, které ratolesti nashromáždily a určitě také vyprat a převléknout lůžkoviny. To samé v podstatě platí pro ložnici, která na úklid nebývá tak náročná. Většinou jen otřete nábytek, proberete noční stolky a vyměníte povlečení. Důležité je v těchto místnostech pečlivé vysávání, včetně prostoru kolem postelí, pod nimi a také matrace. 

Info ikona
Čistý nazdobený interiér vás naplní vánoční atmosférou.

Na závěr přidejte jemné dekorace, voňavé svíčky a větvičky jehličí do vázy. Jakmile je vše uklizeno, odměňte se. Uvařte si čaj nebo nalijte sklenku vína a užijte si pohled na krásně uklizený domov.

Podlaha a koupelna jako třešnička na dortu

V koupelně jsou nejhorší na úklid dlaždičky a hlavně spáry. Můžete použít klasický kartáček na zuby a vzít je pěkně ručně nebo zkusit vyčistit s parním čističem, který ušetří spoustu času a práce. Navíc do něj nemusíte používat žádnou chemii, stačí jen voda a zvládne mimo dlaždiček i výborně vanu, umyvadlo nebo baterie. Následují skla a zrcadla. Na úplný závěr nechte podlahy a prach, protože při úklidu se ze všech koutů nečistoty různě víří a podlahu byste museli mýt dvakrát. Vysávání a vytírání hezky celý proces uzavře a vy se budete moci těšit z čistého domova. A malý tip na závěr. Jestli chcete dokonalou vánoční atmosféru, použijte čistící prostředky s vůní skořice, jablíčka nebo vanilky.

Čtěte také: Přesně za týden začíná advent: Čas úklidu i rozjímání

Blíží se první prosincový den, který je v letošním roce zároveň začátkem adventu. Svíčka, kterou zapálíme v neděli 1. prosince na adventním svícnu, nese jméno Naděje.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Adventní věnce 2024: Co o nich víte a jaké barvy jsou letos v kurzu

Adventní věnce 2024: Co o nich víte a jaké barvy jsou letos v kurzu

Poradna
Vánoční hvězda z papírových sáčků: Krásná dekorace, kterou zvládne každý

Vánoční hvězda z papírových sáčků: Krásná dekorace, kterou zvládne každý

Poradna
Suchý vzduch zdravé dýchání nepodporuje: Jak udržet optimální vlhkost v interiéru

Suchý vzduch zdravé dýchání nepodporuje: Jak udržet optimální vlhkost v interiéru

Poradna
Vyrobte si s námi vlastní sněhové vločky z roliček od toaletního papíru

Vyrobte si s námi vlastní sněhové vločky z roliček od toaletního papíru

×