Trendy povlečení 2025. Víte, že kvalita ložního prádla ovlivňuje váš spánek?
Rozhodli jste se konečně zbavit starého a vybledlého povlečení, které máte už roky a pokukujete po novém? Jenže které vybrat? Je lepší klasická bavlna, mikroplyš nebo raději satén? Pojmů je mnoho, a přitom je správný výběr jedním z klíčů ke kvalitnímu spánku i estetice vaší ložnice. Na co se při výběru kvalitního povlečení zaměřit?
Ložnice je místem, kde odpočíváme, čerpáme novou energii a obklopujeme se komfortem. Bez spánku nemůžeme existovat, proto nepodceňujte ani výběr ložního prádla, které kvalitu odpočinku dokáže výrazným způsobem ovlivnit. Klíčem k tomu, abyste se každou noc cítili jako v bavlnce, je hustá tkanina, kvalitní šití a správný materiál.
Jak poznat nekvalitní povlečení?
Výběr kvalitního povlečení není ani zdaleka tak těžký úkol, jak se může jevit. Stačí se zaměřit na konkrétní faktory, které o jeho kvalitě ledaco prozradí. A to můžete bez obtíží udělat už v obchodě. „Pokud člověk touží po dobrém povlečení, které vydrží i několik let, určitě by ho měla zajímat hustota vláken, která zajišťuje odolnost a pevnost materiálu. V ideálním případě by mělo jít o minimálně 400 vláken na čtvereční palec, za kvalitní se však dají považovat i tkaniny s hustotou 200. Ačkoliv tento parametr valná většina výrobců vůbec neuvádí, alternativním způsobem, jak jej lze odhadnout, je zjištění průhlednosti dané tkaniny. Čím průsvitnější povlečení je, tím nižší hustotu nabízí,“ komentuje Jakub Kalvoda, CEO společnosti MK Lůžkoviny. Mimo hustoty vláken věnujte pozornost také švům a spojům. Je povlečení sešité málo a na lemu sotva pár stehů? Tohle asi nebude pravý kousek pro vás, pokud nechcete mít po pár vypráních párající se tkaninu. Kontrolujte, zda je materiál sešit pevnými, rovnými a hustými švy, ideálně připadá na jeden centimetr pět stehů. Možná to bude vypadat zvláštně, ale povlečení se skutečně řádně prohlédněte ze všech stran. Kupujete raději povlečení online, a tudíž nemůžete prohlédnout švy a osahat materiál? V tom případě bude užitečným vodítkem gramáž (nad 125 g/m²), hustota vláken (minimálně 200 vláken na čtvereční palec – čím vyšší, tím lepší kvalita), cena, případně různé certifikace.
Upřednostňujte kvalitu před kvantitou
Možná se vám to už také stalo. Koupili jste si nádherné povlečení, které ani moc nestálo. Mělo zářivé barvy a vypadalo skvěle. Po prvním vyprání už to ale tak skvělé nebylo a z nádhery zbylo jen vybledlé cosi. Na vině je často nekvalitní barvivo nebo nízká hustota vláken, kdy není barvivo dostatečně uchyceno v samotné tkanině. Dalším ukazatelem nízké kvality je změna tvaru povlečení, nejčastěji se srazí. Vrcholem ledovce toho vše jsou pak odpadlé knoflíky, rozjetý zip apod. Všechno to jsou důvody, proč si kvalitu povlečení pohlídat. Díky pevnosti, vhodně zvoleným materiálům v požadované hustotě a kvalitnímu zapínání se skutečně vyspíte mnohem lépe, nebudete se budit nepříjemným vedrem či zimou, a navíc vám lůžkoviny vydrží klidně i deset let. Z materiálů je nejoblíbenější bavlna, která je prodyšná, měkká a vhodná pro každodenní použití. Bavlněný satén je o něco luxusnější varianta hebká na dotek. Mikrovlákno patří k těm levnějším, ale není tak prodyšné. Mezi trendy poslední let se řadí přírodní a odolný len, který je ideální na léto díky své schopnosti chladit naopak flanel vás příjemně zahřeje v zimě. Řídit se můžete i certifikací. Produkty s označením Oeko-Tex Standard 100 nebo Oeko-Tex Made in Green garantují zdravotní nezávadnost a šetrnost k životnímu prostředí
- Zdroj článku
-
MK Lůžkoviny, Ikea, Westwing