Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Spěte jako v bavlnce: Jak vybrat správnou matraci v roce 2025?

Základem zdravého života je kvalitní spánek a s tím souvisí i správný výběr matrace. Tomu bychom měli věnovat stejnou péči jako jakémukoli jinému významnému rozhodnutí v domácnosti. Komfort, podpora těla a příjemné prostředí jsou klíčem k regeneraci a odpočinku. Jak vybrat matraci, která vyhoví vašim potřebám?

Martina Mádlová | 15. 01. 2025

Dobře zvolená a kvalitní matrace umí zajistit správnou spánkovou polohu a vhodně rozložit váhu těla. Díky tomu se ráno probouzíte svěží a odpočatí. Není tedy správné budit se celí rozlámaní a bolaví. Špatný výběr způsobuje i další problémy, od přílišného pocení v důsledku nekvalitních materiálů až po nepohodlí a rychlé poškození. Všechna tato negativa umí dobrá matrace minimalizovat a pozitivně působí i na problémy, jako jsou bolesti kyčlí nebo jiných kloubů během spánku. Dalším významným benefitem je to, že když si na začátku trochu zainvestujete, máte na spoustu let vystaráno, protože kvalitnější modely mají mnohem vyšší životnost

Galerie: Trendy a tipy na matrace 2025

Čtěte také: Nedostatek spánku jako skrytý nepřítel pro vaše zdraví. Proč jeho důsledky stále ignorujeme?

Spánek je nenahraditelnou součástí našeho života. Kvalitní odpočinek není jen o regeneraci těla, ale má klíčový vliv na naši psychickou pohodu, produktivitu a celkové zdraví. Jaké jsou důsledky dlouhodobého nedostatku spánku a jak jeho kvalitu ovlivnit? Čtěte dál a zjistěte, proč je dobrý spánek základem zdravého a spokojeného života.

Jak správně vybrat matraci, která vám sedne?

Vybrat vhodnou matraci není tak rychlé a jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ideální je, když si jí dojdete osobně vyzkoušet a necháte si poradit od odborníka. V úvahu je třeba vzít oblíbená poloha ve spánku, věk, váha, zdravotní obtíže a třeba i alergie na různé materiály. Co všechny tedy při výběru hraje roli?

1. Věk

V otázce věku hraje velkou roli to, zda jde o dítě nebo staršího člověka. Děti do 15 let nemají spát na příliš měkké matraci kvůli jejich páteři, protože potřebuje vhodnou podporu minimálně s tuhostí číslo 3. Starší lidé a senioři už potřebují méně tuhé matrace, aby je nebolely kyčle a klouby, na druhou stranu z příliš měkké by se jim špatně vstávalo.

2. Tuhost matrace

Pokud nepatříte do kategorie zmíněné výše, máte v otázce tuhosti více na výběr a měli byste se řídit hlavně svou preferencí a nejčastější polohou spánku. Nedá se stanovit, zda je nějaká volba lepší či horší, musí vám především dopřát kvalitní podporu, kterou potřebujete. Tuhosti rozdělujeme na pět stupňů – velmi měkká (1), měkká (H1), středně tvrdá (H2), tvrdá (H3) a velmi tvrdá.

3. Hmotnost člověka

Hmotnost je další z důležitých faktorů, která při výběru matrace hrají roli. Je velký rozdíl, zda na ní leží člověk vážící 120 kg nebo někdo, kdo má 50 kg. Obvyklá minimální nosnost je 90 kg, ale existují i matrace s nosností kolem 150 kg. Váha je poměrně významné kritérium i při výběru tuhosti matrace. Do 70 kg je v pořádku velmi měkká, od 70 do 100 kg už volte alespoň tuhost H1 nebo H2, od 110 kg už alespoň H3 a od 150 už mezi H3 a H4.  

4. Preferovaná poloha při spánku

Jak trávíte většinu noci? Možná vás to překvapí, ale preferovaná poloha během spánku je při koupi matrace významným hlediskem. Je důležité, aby vás podpírala právě v těch místech, kde je na ní vyvíjen největší tlak. Pro spánek na zádech jsou vhodnější tvrdé matrace, které dobře rozloží hmotnost a udrží páteř v rovnováze. Lidé s oblíbenou spací polohou na břiše mohou zvolit měkkou až středně tvrdou matraci a lidé spící na boku spíše měkčí matraci, která jim ustoupí v oblasti ramen a boků, aby tato místa ráno po vyspání nebolela. A nakonec ti, kdo se často převalují. Měli by vybírat z nějaké univerzálnější tuhosti, ideálně měkkou až středně tvrdou.

5. Matrace pro páry

Manželské páry často volí do postele velkou společnou matraci, ovšem není to úplně správná volba, protože pravděpodobně nemají stejné požadavky. Je lepší zvolit oddělené vícepocitové partnerské matrace, které v sobě kombinují různé materiály v jádru i v potahu, a tak je z každé strany trochu jiná tuhost. Díky tomu může jeden spát na tvrdém a druhý si stejnou matraci otočí a spí na měkkém.

6. Správný výběr velikosti

Šířku a délku matrace logicky vybíráte podle rozměrů své postele. Jednotlivci obvykle volí šířku 80 nebo 90x200. Páry mohou vybírat z variant 160 či 180x200. Rozhodovat může i výška. Někdo preferuje vyšší, zejména pro seniory a osoby se sníženou pohyblivostí jsou vhodné kvůli snazšímu vstávání. Minimální výška pro komfortní spaní je alespoň 15 cm. Nižší matrace jsou určené jen na občasné přespání.

Info ikona
Matrace a chránič matrace

Aby vám matrace vydržela v perfektním stavu co nejdéle, nezapomeňte o ní dobře pečovat. Pokládejte ji pouze na kvalitní lamelový rošt, který poskytne správnou oporu, pravidelně (alespoň 2x) ročně ji otáčejte, používejte chrániče a jednou za čas řádně vyčistěte.

Při výběru hraje velkou roli i materiál matrací

Kvalitní matrace je taková, která je vyrobená z kvalitních certifikovaných materiálů dokazujících zdravotní nezávadnost. Pěnové matrace patří asi k nejvyhledávanějším a nejpopulárnějším. Existují různé pěny s různými vlastnostmi, které se často kombinují pro dosažení optimálního výsledku. Mezi nejprodávanější patří rozhodně PUR pěna, zejména díky nízké ceně, další v pořadníku je matrace ze studené (HR) pěny. Ta lépe odvádí teplo, je prodyšnější a charakterizuje ji dlouhá životnost. Paměťová pěna se umí dokonale přizpůsobit tělu, rozložit jeho tlak a umožnit nerušený spánek. Stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní, ovšem její cena tomu odpovídá a trochu si připlatíte. Latexové matrace (z umělého nebo přírodního) jsou pružné a rychle se přizpůsobují. Králem mezi materiály je TEMPUR. Byl speciálně vyvinutý pro NASA a dokonale se přizpůsobí tělu. Navíc jde o vzdušný, hygienický a velmi kvalitní materiál. Také ale dražší. Bát se dnes nemusíte už ani pružinových matrací. Jsou kvalitnější než dřív, často kombinované s pěnami, aby byla zajištěna vzdušnost a pohodlí. Pružiny mohou být jednoduché, bonelové nebo ještě lépe taštičkové. Různé kombinace materiálů zahrnují sendvičové matrace (odtud také název), na trhu můžete najít gelové matrace a také zónové, které mají různý počet zón s odlišnou tuhostí.  

Čtěte také: Tichý nepřítel kvalitního spánku: Jak ho ovlivňuje modré světlo?

Kdo z nás se ještě večer před spaním občas jen tak neprokrastinuje u obrazovky? Možná to dokonce berete jako jistou formu odpočinku, ovšem opak bývá pravdou. Modré světlo, které tyto obrazovky vyzařují, dokáže narušit váš spánek a negativně ovlivňovat zdraví. Co přesně modré světlo je, jak na lidský organismus působí a jak se mu lze bránit?
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Co dělat, když nájemník neplatí nájem a soudní cesta trvá dlouho? Pomůže notářský zápis nebo rozkaz k vyklizení

Co dělat, když nájemník neplatí nájem a soudní cesta trvá dlouho? Pomůže notářský zápis nebo rozkaz k vyklizení

Poradna
Tichý nepřítel kvalitního spánku: Jak ho ovlivňuje modré světlo?

Tichý nepřítel kvalitního spánku: Jak ho ovlivňuje modré světlo?

Poradna
Nedostatek spánku jako skrytý nepřítel pro vaše zdraví. Proč jeho důsledky stále ignorujeme?

Nedostatek spánku jako skrytý nepřítel pro vaše zdraví. Proč jeho důsledky stále ignorujeme?

Poradna
Dřevo jako obnovitelný zdroj tepla může být spolehlivým řešením pro každou domácnost. A jeho ceny klesají

Dřevo jako obnovitelný zdroj tepla může být spolehlivým řešením pro každou domácnost. A jeho ceny klesají

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + MĚDĚNÁ LAHEV + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + MĚDĚNÁ LAHEV + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit