Šlápl u vás Ježíšek letos trochu vedle? Nejlepší tipy, jak naložit s nevhodnými dárky
Vánoce jsou časem radosti a obdarovávání. Ale co když dárek, který jste si rozbalili, není pro vás to pravé ořechové? Ať už je to svetřík o dvě čísla větší nebo spotřebič, který doma už máte. Někdy se Ježíšek netrefí, ale to neznamená, že nevhodné dárky musí skončit zapomenuté na dně skříně. Existuje spousta možností, jak je využít nebo jim dát nový domov. Tady je pár tipů, jak na to.
Pokud je k dárku přiložená účtenka, můžete ho zkusit vyměnit nebo vrátit. U e-shopů je to jednoduché, protože tam platí lhůta 14 dnů na vrácení zboží a mnohé mají o Vánocích lhůtu ještě delší. V kamenných obchodech to bývá složitější. Ze zákona tuto povinnost nemají, ovšem u většiny není s výměnou nebo vrácením problém. Co se týká stanovené lhůty, myslete na to, že se nevztahuje na zboží vyrobené na míru a takové, které podléhá rychlé zkáze, například potraviny, nápoje či květiny. Kosmetika, spodní prádlo a zubní kartáčky mají výjimku z hygienických důvodů a vrátit nelze ani software nebo zvukové nahrávky.
Nemůžete dárek vrátit do obchodu? Existují i další řešení
I když nelze zboží vrátit nebo tuto lhůtu propásnete, nemusíte propadat na mysli. Je tu stále spousta možností, jak s nevhodnými dary naložit.
1. Darujte ho dál
Nevhodný dárek může udělat radost někomu jinému. Darujte ho někomu z rodiny, přátel nebo kolegům v práci. Případně jej věnujte na charitativní účely. Organizace jako Armáda spásy, Naděje, místní azylové domy, domovy seniorů, dětské domovy a charity, tam všude ocení například oblečení, hračky či domácí potřeby. Ve větších městech bývají k dispozici různé dobročinné second-handy (Přestupní stanice, Dobrý skutek, Moment apod.). Za zmínku určitě stojí charitativní sběrné kontejnery na starý textil a dětské věci pro děti z chudých rodin lze poslat přes iniciativu Krabice od bot. Staré knihy odneste do knihobudky a nábytek, dekorace můžete nabídnout zdarma za odvoz.
2. Nepotřebné věci prodejte
Dárky, které nevyužijete, můžete snadno prodat na online platformách, jako je Vinted, Bazos, Facebook Marketplace apod. Na Facebooku jsou také dostupné různě zaměřené skupiny s bazary, například Ikea Bazar, Retro bazar, Pro maminky a miminka a spousta a spousta dalších. S prodejem nevhodného dárku dáte šanci někomu jinému, kdo přesně takovou věc hledá, a zároveň získáte zpět alespoň část jeho hodnoty.
Nepovedený dárek není žádná tragédie. Existuje mnoho řešení, jak nepříjemnou situaci vyřešit.
3. Výměna a swapy
Dárky, které vám nevyhovují, lze směnit v různých akcích a skupinách. Některé komunitní skupiny a lokální spolky organizují po Vánocích setkání, kde si lidé mohou dárky vyměňovat. Je to skvělý způsob, jak najít něco, co opravdu potřebujete a na oplátku se zbavit toho, co už vám radost nedělá. Existuje spousta swapovacích skupin a „večírků“. Swap je v překladu výměnný obchod a přesně o to v tomto případě je. Opět je spousta skupin na Facebooku, ať už je to ZeroWaste Kolotoč, Swap dětských věcí, Swap pokojových rostlin apod.
4. Upcycling a kreativní využití
Jste tvořiví? Zkuste nevhodný dárek nějak přetvořit. Například oblečení, které se vám nehodí, můžete přešít, přebarvit nebo použít jako materiál pro jiné projekty. Taška ze starého trička, žebřík jako věšák, staré deky a ručníky poslouží jako pelíšek pro zvířata. Možností je mnoho a inspirace na internetu (Pinterest) nekonečně.
5. Schovejte dárek na příští rok
Možná je váš dárek nevhodný právě teď, ale co příští rok? Jestliže máte doma prostor, uložte ho do nějaké krabice a darujte někomu jinému při další příležitosti. Jen si nezapomeňte poznamenat, od koho jste tu věc původně dostali. Předejte dost nepříjemné a trapné pozdější situaci.
- Zdroj článku
-
ekovanoce.cz, skolaspotrebitele.cz