Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Rozhovor se zakladateli udržitelné firmy roku BAYAYA: O ekologickém bydlení, získaném ocenění i vizích do budoucna

Česká společnost BAYAYA získala prestižní ocenění Udržitelné podnikání roku 2024 v rámci soutěže Firma roku. Je známá svými designovými dřevostavbami a inovativním přístupem k udržitelnému podnikání. „Tvoříme dřevostavby, které propojují estetiku, funkčnost a šetrnost k přírodě,“ říká Jiří Veselka, jeden ze zakladatelů BAYAYA.

Martina Mádlová | 29. 01. 2025

Na trhu začala BAYAYA působit se svým konceptem posedů, které skvěle zapadají do krajiny a zároveň poskytují moderní komfort. Postupně firma rozšířila své portfolio na chaty na kolech, normální chaty a domy. Každá jejich stavba je vyrobená s důrazem na lokální materiály, podporu českých a slovenských dodavatelů a jednoduchosti stavby pro uživatele, ovšem bez toho, aby byl snižován komfort bydlení. Charakteristické pro jejich stavby jsou velké prosklené plochy, aby lidé mohli pozorovat přírodu, protože právě v ní často jejich domy stojí. Se zakladateli BAYAYA Ladislavem Trpákem a Jiřím Veselkou jsme si povídali nejen o získaném ocenění, ale i o jejich cestě k udržitelnému bydlení, používaných materiálech nebo plánech do budoucna.

Galerie: Udržitelné stavby BAYAYA

Čtěte také: Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Když se design spojí s harmonií a správnou energií, vznikne něco mimořádného. Taková je filozofie projektové designérky Kateřiny Trnkové, která se svým projektem Bydlet na pohodu vnáší do lidských domovů nejen estetiku, ale také hluboké propojení s principy Feng Shui. Co ji k této jedinečné cestě přivedlo?

Gratulujeme k ocenění Udržitelné podnikání roku 2024! Co pro vás toto ocenění znamená a jaký je váš osobní pohled na udržitelnost v podnikání?

JV: Ocenění bereme samozřejmě pozitivně a jsme za něj rádi. Především za to, že někdo oceňuje směr kterým jdeme, naše myšlenky do budoucna, podporu lokálnosti a udržitelného podnikání. Dost často s tím jde ruku v ruce i vyšší cena, ale klienti BAYAYA, podle našeho názoru, dokáží ocenit i tento přínos.

LT: Možná bychom se mohli inspirovat u indiánů a dívat se minimálně 7 generací zpět i dopředu. Aneb zacházej se Zemí dobře. Nezdědil jsi ji od svých předků, ale dlužíš ji svým dětem.

Vaše filozofie „méně je více“ rezonuje s dnešním důrazem na minimalistické a udržitelné bydlení. Co vás inspirovalo k tomu, že jste se touto cestou vydali?

LT: Vlastní zkušenost. Sám jsem si vyzkoušel bydlení v řekněme luxusní dřevostavbě o podlahové ploše cca 260 m2 i jsem si postavil/poskládal BAYAYA dům a bydlíme se dvěma dětmi na ploše 75 m2. Máme z našeho pohledu štěstí, že bydlíme na samotě u lesa a sadu a z pohledu něčeho tak těžko měřitelného jako je pocit štěstí a naplnění, pozoruji samá zlepšení. Když je dům chytře navržený, z přírodních materiálů a v dosahu přírody, méně je opravdu více.

BAYAYA začínala s obytnými posedy. Jak jste od tohoto konceptu přešli k širší nabídce dřevostaveb a jaký byl největší milník na této cestě?

LT: Již od začátku jsme měli víceletý plán firmy a věděli jsme, kam směřujeme. Ony ty dvě cesty vlastně vznikaly paralelně, jen u domů jsme chtěli mít jistotu, že když půjdeme na trh, tak máme sami bydlení vyzkoušené a otestované i další realizace, způsoby výstavby, materiály, dodavatele. Navíc uvažování nad každým centimetrem prostoru z posedů se nám hodí i u domů.

Vaše dřevostavby jsou známé použitím přírodních materiálů. Jaké materiály nejčastěji využíváte a proč?

LT: V zásadě v interiéru používáme jen tzv. smrkové biodesky nebo též CLT desky - jedná se o křížem lepené masivní dřevo, které je k sobě lepené křížem. Vyniká pevností, stabilitou a tvarovou stálostí. Lazury používáme vodou ředitelné nebo přírodní olejové. Izolaci preferujeme tzv. dřevovlákno (popř. konopné izolace), tj opět přírodní, která dokáže velice dobře pracovat se vzdušnou vlhkostí a má výborné parametry tzv. Fázového posunu - než se v horkém dni stihne izolace prohřát, tak už je večer. Alternativně letos začínáme nabízet i domy z tzv prefabrikovaných slaměných panelů, zevnitř z hliněnou omítkou a zvenku s dřevěnými rošty. Obecně jsou pro nás přírodní materiály velice důležité z hlediska funkčnosti ale i pocitu v našich objektech. Naměřili to už jak Japonci, tak Rakušani, že v takových stavbách se zkrátka cítíte lépe a je zřejmý jak dopad na psychickou pohodu, tak na zdraví.

Zmínili jste, že se snažíte maximálně podporovat lokální české firmy. Jak vypadá váš proces výběru dodavatelů a proč je pro vás důležité pracovat s lokálními materiály?

JV: Lokálnost nám dává smysl především z hlediska přeprav/doprav materiálů a podpory místních firem a lidí kteří v nich pracují. Peníze pak zůstávají “tady”. Jako odstrašující příklad uvedu prodej dřeva po kůrovcové kalamitě přes Polsko do Číny, kde jej uskladní, zpracují a opět nám za draho prodávají zpět. Nedává to žádný smysl a musíme se v ČR naučit takovéto kroky nedělat, jako to už pochopili např. ve Švýcarsku a jiných zemích. Ostatně zatím jsme z pohledu vývozu nezpracovaného dřeva největší v Evropě. Například v roce 2021 jsme vyvezli přibližně 40 % své produkce ve formě neopracovaných klád, což je nejvyšší podíl v Evropě.

„Kubík“, váš nový projekt, nabízí možnost stavby bez stavebního povolení. Co bylo hlavním impulzem k vytvoření této inovace a jaký je o něj zájem?

JV: Kubík vznikl na základě novely stavebního zákona a poptávky. Vymysleli jsme do detailu vymazlený objekt, který bude do 40m2 pro případné usazení na zahrady. Realita nám postupně ukazuje, že je mnoho lidí, kteří plánují takto “malý” objekt využívat například jako chatu. Naši klienti, nebo lidé, kteří se na nás obracejí si už uvědomují, že ke spokojenému životu nepotřebujete velké a provozně náročné domy, které následně přinášejí více starostí než radosti.

Váš přístup k bydlení propojuje interiér a exteriér. Jakým způsobem to ovlivňuje celkový design a funkčnost vašich staveb?

JV: Zásadně. Především sladění interiéru se stavbou je velice důležitá a ukazujeme v praxi, že v dobře vymyšleném domě o 70m2 se dá žít výrazně lépe, než ve špatně navrženém 100m2 domě. Díky velkým proskleným plochám a bezrámovému prosklení (kalená trojskla se vkládají přímo do dřevěné konstrukce) se snažíme člověka více přiblížit přírodě, pokud je uvnitř, ale díky terasám nebo portálovým dveřím co nejvíce vyzývat k pobytu venku. Velkou roli hraje i umístění na pozemku, takže často děláme úpravy projektu pro lepší propojení domu s okolní přírodou.

Jak vnímáte budoucnost udržitelných dřevostaveb v České republice? Vidíte tento segment jako růstovou oblast?

LT: Tím, že Česká republika přichází o přidanou hodnotu, kterou by získala zpracováním dřeva na svém území, věříme, že i dřevostavby jsou správnou cestou jak více dřeva zpracovat tady. Ostatně takový malý výpočet: Máme roční přírůst dřeva v Čechách cca 24,1 mil. m³/rok. Jeden rok má 31 536 000 sekund (365 dní × 24 hodin × 3600 sekund). Pokud přírůst činí 24,1 mil. m³ za 31 536 000 s, pak přírůst za 1 sekundu: 24 100 000 m³ / 31 536 000 s ≈ 0,76 m³/sDřevo na jednu dřevostavbu: 15–20 m³. To znamená, že z celoročního přírůstu všech lesů ČR „vyroste“ dřevo potřebné na jednu dřevostavbu přibližně za 20–26 sekund.

JV: Na 100% to vnímáme a vše je o správném načasování. Možná i to je jeden z důvodů, proč jsme se pustili do dřevostaveb na plné obrátky v tento okamžik. Podle dat nejen z českého, ale i zahraničních trhů tu vidíme velký potenciál, který pokud chceme naplno využít, tak musíme jít cestou robotizace a prefabrikace. Tam vidíme největší možnosti na tomto trhu.

Vaše stavby si lidé mohou postavit sami. Upřímně si to úplně nedovedu představit. Je to vážně tak jednoduché?

JV: Je to především možné, což máme otestované i sami na sobě a už i našich známých. Samozřejmě se v počátku ladí mnoho částí, které lze dělat snadněji nebo efektivněji a nyní je na nás, připravit stavebnici v tak jednoduché formě, aby to šlo i laikovi a měl z toho radost.
LT: Je potřeba ale zmínit, že stát stavebnicím zatím nefandí, takže sníženou sazbu 12% DPH lze uplatnit jen u domů pro trvalé bydlení, které staví stavební firma. V tuhle chvíli se tak více zaměřujeme na to, abychom stavebníkovi “poskládali” stavebnici jako hrubou stavbu a pak už si může poptávat lokální řemeslníky jako elektrikáře, vodáka, apod.

Je tu začátek nového roku a s tím se nabízí i klasická otázka. Jaké nové projekty nebo inovace chystáte na rok 2025? Můžete prozradit něco z vašich plánů?

JV: Pokud bychom se bavili o všem, co nového máme v plánu na rok 2025, byl by to dlouhý seznam. Z těch zásadnějších věcí je to snaha o meziroční nárůst obratu firmy o cca 250%. Chceme nabídnout portfolio cenově zajímavých, přírodních domů v kombinaci hliněných omítek a prefabrikovaných slaměných panelů ve spolupráci s firmou SVAROG. Budeme letos rozjíždět offsite resort pro firmy, kde mají možnost firmy možnost projít s průvodci vnitřní proměnou a ubytovat se v BAYAYA objektech na jezero.ooo. Více se chceme zaměřit na zahraniční expanzi, hlavně na Slovensko a dalším sousedům. Plánujeme online​​ AI konfigurátor pro posedy a později i domy a integraci AI do návrhu domů a dalších procesů ve firmě a také nové typy domů, teď právě Japonka a Šumavanka, ale i posedu a rovněž nový model rekreačního objektu v off grid variantě upraveného na přímořské podmínky a zrealizujeme první stavby v našem novém projektu na Krétě (opět testujeme nejprve na sobě, což se nám osvědčilo a následně nabídneme na trhu.

Zdroj informací: bayaya.cz

Čtěte také: Rozhovor s interiérovou designérkou: Jak vidí současné trendy a co je pro ní největší výzvou při návrhu interiérů

V interiérovém designu se pohybuje už 15 let. Miluje knihy, cestování a krásné bydlení. Jak pracuje s požadavky klientů, které trendy považuje za aktuální a čemu dává přednost u sebe doma? O to se s námi v inspirativním rozhovoru podělila bytová designérka Simona Obdržálková.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Jak prostřít valentýnský stůl: Tipy pro vytvoření dokonale romantické atmosféry

Jak prostřít valentýnský stůl: Tipy pro vytvoření dokonale romantické atmosféry

Poradna
Nemovitost můžete prodat, i když je zatížená hypotékou: Poradíme, jak na to

Nemovitost můžete prodat, i když je zatížená hypotékou: Poradíme, jak na to

Poradna
Jak vyšperkovat byt, abyste ho prodali za mnohonásobně vyšší cenu: 5 jednoduchých rad, které fungují

Jak vyšperkovat byt, abyste ho prodali za mnohonásobně vyšší cenu: 5 jednoduchých rad, které fungují

Poradna
Valentýn za dveřmi: Vytvořte si jednoduchá papírová srdce jako dekoraci nebo milý dárek

Valentýn za dveřmi: Vytvořte si jednoduchá papírová srdce jako dekoraci nebo milý dárek

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit