Rozhovor s interiérovou designérkou: K vysněné práci mě přivedla souhra šťastných náhod
Interiérový design dosahuje v posledních letech velkého rozmachu a interiéroví designéři nemají nouzi o práci. Lidé dnes zkrátka chtějí mít domov vyladěný do posledního detailu a rádi se obrátí na odborníka, který jim poradí nebo rovnou pomůže vytvořit domov snů. Alespoň to je cílem designérky Lucie Šádkové.
Návrhy interiéru se vším všudy, nebo pouze rada, jaké použít materiály, barvy nebo dekorace? S tím vším vám Ing. Lucie Šádková pomůže. K interiérovému designu ji přivedla touha zvelebit si vlastní bydlení, protože se o interiéry díky tomu začala mnohem víc zajímat. Náhoda tomu chtěla, že vyhrála knihu o zařizování domova, která odkazovala i na kurz interiérového designu. Následně vyhrála stipendium a mohla se studiem začít. Jak sama říká: „Byla to prostě souhra šťastných náhod.“ Jak vytváří své návrhy, jak pracuje s klienty nebo co by poradila lidem, kteří mají hluboko do kapsy? Nejen tyto otázky zodpověděla v našem rozhovoru.
Jak byste popsala svůj designérský styl?
Můj designérský styl je velice různorodý. Začínala jsem s rustikálním a venkovským stylem, ale postupem času jsem se nebránila ani modernějším interiérům.
Můžete popsat svůj postup při vytváření návrhu interiéru od prvního kontaktu s klientem až po finální realizaci?
Po oslovení klientem se domluvíme na úvodní nezávazné schůzce, po které zasílám klientovi cenovou kalkulaci. Pokud se domluvíme na spolupráci, začínám na návrhu pracovat dle požadavků, které jsme si s klientem sdělili na první schůzce. Klient si může vybrat typ služby, který mu vyhovuje. Ať už se jedná pouze o vizualizace nebo celkový návrh, který zahrnuje i seznam zařizovacích předmětů a podklady pro výrobu nábytku. Pokud se jedná o větší projekt, odsouhlasíme si s klientem nejprve návrh dispozice. Potom už pracuji na možném návrhu včetně barev a konkrétních materiálů. Po odsouhlasení finálního návrhu se s klientem dále domlouváme na postupu a termínu realizace, pokud ji ode mě požaduje.
Jaký máte přístup k práci s klienty?
Osobně preferuji přátelský a pohodový přístup. Jsem empatická, takže klientovi vycházím vstříc a nenutím mu něco, do čeho se mu nechce. Nicméně pořád jsem tu pro ně a pokud něco opravdu nedává smysl, snažím se jim poradit a nasměrovat je správným směrem.
Jakou roli podle vás hraje psychologie barev při zařizování interiéru? Máte nějaké oblíbené?
Psychologie barev je v interiéru určitě důležitá, jelikož každá barva na nás jinak působí. Vždy je ale lepší, když je interiér propojený a táhne se v něm podobná barevná linka. Vše ale úměrně dané místnosti. Jinak se používají barvy v ložnici a jinak v jídelně. Já mám ráda jemné barvy v přírodních odstínech nebo jemné pastelové barvy s trochou kontrastu.
Jaký je váš názor na trendy v interiérovém designu?
Určitě záleží na tom, o jaký trend se jedná. Jsou takové, které jsou opravdu úžasné a dají se v interiérech krásně využít, ale i takové, které se u běžného klienta moc neuplatní a jde spíše o výstřelky. Určitá nadčasovost je za mě důležitá, ale interiér může být i okořeněn menším množstvím trendů. Ovšem nic se nemá přehánět.
Který materiál vás v poslední době nejvíce zaujal? Pracujete s nějakými méně obvyklými materiály?
V poslední době mě hodně zaujaly MDF s různými vzory a ornamenty, které se dají využít jak na dvířka skříněk nebo na nejrůznější ozvláštnění zdí. Většinou pracuji s klasickými materiály, protože mnoho klientů je spíše konzervativnějších.
Setkala jste se s nějakou zajímavou designérskou výzvou? Jak jste ji vyřešila?
Zajímavá designérská výzva byla návrh recepce ve starším hotelu, která musela zůstat ve stejném tvaru na stejném místě mezi dvěma sloupy. Jediná možnost byla změnit styl a barevnost. Byla to výzva i pro truhláře, ale myslím, že nakonec se vše dobře podařilo.
Který prostor v domácnosti je podle vás nejvíc podceňovaný, a co by v něm podle vás nemělo chybět?
Nejvíce podceňované se mi zdají dětské pokoje. Pokud se navrhuje celý dům či byt, je tato místnost obvykle opomenuta. To je podle mě velká škoda, protože právě dětský pokoj může být opravdu krásná místnost. Je určitě důležité, aby byla vhodná pro aktuální věk dítěte, ale zároveň poskytovala možnosti, aby mohl pokojíček s dítětem růst. Další místností, která je opomíjená, je technická místnost. Správně navržená technická místnost totiž může domácnosti hodně pomoci. Pokud je dostatečně velká, tak by v ní určitě neměl chybět odkládací prostor, dostatek polic a regálů, vysoká skříň na žehlicí prkno, čisticí prostředky a samozřejmě pračka se sušičkou, které je vždy lepší schovat z hlavních obytných místností. Skvělé je také, pokud je možné v místnosti udělat dřez či umyvadlo.
Co byste poradila lidem, kteří chtějí osvěžit svůj interiér, ale mají omezený rozpočet?
Pokud už se vám nelíbí nábytek, který máte doma, ale nemůžete si dovolit nové drahé skříně, je fajn použít nábytkové folie. Ty mohou nábytek proměnit k nepoznání. Vyměnit můžete třeba i úchytky. Tak můžete trochu změnit vzhled své kuchyně. Další možností je zajímavá výmalba či tapeta. Stačí bohatě jedna stěna a změna je opravdu veliká.
Jaké budou podle vás hlavní trendy v interiérovém designu pro nadcházející rok?
Myslím, že následující rok bude trendy sanita do koupelen v pastelových barvách. Pokračovat bude trend nástěnných panelů, ale v trochu inovovaném provedení než lamely dosud a také různé strukturované stěny a stropy. TV popředí zůstanou udržitelné materiály. Máme se prostě na co těšit.
- Zdroj článku
-
Interiérová designérka Ing. Lucie Šadková