Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Řešíte výběr radiátorů? Poradíme vám

Radiátor se dnes stává designovou záležitostí, ovšem důležité jsou i jeho praktické vlastnosti. Vybírejte nové kousky proto velmi pečlivě.

Olga Procházková | 11. 06. 2020

Před nákupem radiátoru je zásadní stanovit jeho výkon, aby dostatečně zvládl místnost vyhřát. Měl by se pohybovat mezi 60 až 100 watty na metr krychlový. Výkon si můžete vypočítat sami: výšku, délku a šířku místnosti v metrech vynásobíte, čímž zjistíte její objem, čili počet metrů krychlových. Výpočet je ovšem pouze orientační, protože k číslu musíte ještě přičíst případné tepelné ztráty ze spár kolem oken nebo způsobené orientací místnosti. Přesný výpočet vám nejlépe stanoví odborník - projektant, topenář či instalatér. Teprve pak se můžete pustit do vybírání.

Co máte na výběr a jak vypadají?

Článkové (žebrové) radiátory

Díky své robustní konstrukci a materiálu ocel nebo litina, mají článkové radiátory skoro neomezenou životnost. Jejich výkon závisí na množství žeber, jejichž počet si můžete nechat i jednoduše sestavit na míru. Jsou ideální pro otopnou soustavu s kotlem na pevná paliva, ale existují i elektrické článkové radiátory. Vynikají vysokou tepelnou účinností a stálou distribucí tepla. Při instalaci počítejte s větší hloubkou radiátoru i vyšší hmotností, drobnou nevýhodou může být horší údržba – žebra se složitěji čistí. Při výběru článkového radiátoru tedy myslete i na údržbu a zvolte si výrobek se snadno čistitelným žebrováním. Článkové radiátory ale vítězí na plné čáře právě svým tradičním žebrovým vzhledem a nadčasovým designem, který si oblíbili milovníci retro stylu a minimalistických interiérů.

Deskové radiátory

Oproti žebrovým jsou subtilnější, menší a užší, hlavním materiálem je ocel nebo lisovaný hliník. Jejich základní výhodou je úsporné prostorové řešení, snadná montáž a široká nabídka velikostí a výkonů. Výhřevnost je srovnatelná s článkovými radiátory, můžete je použít v otopné soustavě s libovolným zdrojem tepla, včetně nízkoteplotních, jako jsou kondenzační kotle nebo tepelná čerpadla. Díky nekomplikovanému jednoduchému tvaru se velmi snadno čistí. Potěší hlavně možností vybrat si v podstatě ideální barvu pro váš interiér.

Druhy radiátorů podle materiálu

Měděný radiátor

+ výborně vede teplo, je trvanlivý, odolný korozi, můžete ho umístit i do vlhkých prostor, je tvarově variabilní, vyrábí se i v rohovém provedení, na výběr máte spoustu barev, vzhledově působí luxusně

- pořizovací cena je dvakrát vyšší než u ocelových radiátorů

Litinový radiátor

+ dlouhá životnost, odolnost vůči korozi, nadstandardní tepelná stálost, přirozená distribuce tepla, hodí se zejména do místností s vysokými stropy

- vyšší pořizovací cena, větší prostorová náročnost, delší doba zahřátí, složitější instalace a údržba

Ocelový radiátor

- výborně vede teplo, má rychlý náběh topného účinku a pomalejší chladnutí, životnost se pohybuje kolem deseti až patnácti let, u nerez oceli je několikanásobně vyšší, hodí se do všech místností, do vlhkých provozů

- ve vlhčím prostředí může docházet ke korozi, radiátor je proto nutné ošetřit práškovým lakem nebo zvolit nerez variantu

Hliníkový radiátor

+ dokáže mnohem rychleji než ostatní materiály předávat teplo, k dostatečné výhřevnosti mu stačí o 10 °C nižší teplota topné vody, je vhodný pro nízkoteplotní zdroje tepla (kondenzační kotel, tepelné čerpadlo)

- vyšší pořizovací cena, náročnější montáž, nutnost odborné instalace

Ptáme se Jiřího Štekra, vedoucího zastoupení Zehnder Group v ČR

Co bychom měli vědět, než si radiátor koupíme?

Při výběru radiátorů do obytných místností doporučuji mít návrh od projektanta. Podle typu domu, velikosti místností, umístění oken a výšky parapetů rychle a snadno navrhne potřebnou velikost a výkon otopného tělesa. Typ a vzhled radiátoru si můžete samozřejmě změnit, ale je třeba zachovat navržený tepelný výkon pro každou místnost. Zástupci zvoleného výrobce připraví cenovou nabídku radiátorů, instalatéři pak prodejní cenu radiátorů včetně montáže. Pokud nemáte projektanta, zásadní pro výpočet výkonu je velikost vytápěné plochy, bez tohoto údaje do obchodu ani nechoďte. Z ní se totiž vypočítává výkon radiátoru. Můžete si radiátory navrhnout také sami s využitím tzv. konfigurátorů výrobců, u koupelnových radiátorů může být návrh dostačující, ale u otopných těles pro bytové prostory ho doporučuji odsouhlasit projektantem nebo zkonzultovat s instalatérem – topenářem. Svou roli zde hraje také účel vytápěné místnosti, tedy jestli půjde o obývák, kuchyň, předsíň nebo koupelnu. Každá místnost je totiž specifická - vysoká vlhkost nebo časté změny teplot kladou na topná tělesa jiné požadavky.“

Co můžeme dělat pro to, aby radiátor dobře fungoval a dlouho nám vydržel?

Už při výběru se zaměřte nejprve na funkčnost, pak až na design. Samozřejmostí je osazení vybraných radiátorů tzv. termostatickými hlavicemi, které Vám umožní doregulovávat teplotu v každé místnosti a tak snížit náklady na vytápění, stejně důležité je radiátory občas odvzdušnit, zejména pokud v některé místnosti dobře netopí. Je žádoucí radiátory nezakrývat, ani před ně nestavit nábytek, protože tím přicházíte o příjemně hřejivé sálavé teplo, tvořící podle druhu radiátorů 20 až 30 % jeho tepelného výkonu.

TIP: Radiátor všechno nevyřeší

Efektivitu a ekonomickou účinnost topení zajistíte také a především správným výběrem kvalitního kotle, nastavením a regulací celého topného systému, nespoléhejte se pouze na radiátor. Rozumné je například vypnout topení tam, kde zrovna nepotřebujete topit, místnost můžete třeba jen lehce temperovat.

V červencovém Marianne Bydlení je článek redaktorky Mirky Vernerové na téma: designové radiátory.

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Poradna
Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Poradna
Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Poradna
Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

×