Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu
Venku dostává dřevo nafrak. Poradíme vám, jak a kdy správně brousit i natírat a co dělat, když ze dřeva začne vytékat smůla.
Jak připravit dřevo?
I povrch zdravého dřeva je pro natírání nejprve nutné připravit – měli byste ho lehce zbrousit a zbavit nečistot. Kdyby bylo dřevo viditelně poškozené, je třeba zbrousit jeho povrch více až na zdravé dřevo, impregnovat napouštědlem a teprve potom provést nátěr lazurou. Pokud během broušení narazíte na pryskyřici, je určitě dobré ji pečlivě vytřít hadříkem namočeným v nitroředidle, například C 6000. Smůla pak nezalepí brusný papír, ale hlavně nebude následně narušovat nátěr lazurou. Prasklinami v nátěru by se totiž jinak do dřeva dostávala vlhkost.
NÁŠ TIP: Hadřík namočený do ředidla nechte rozprostřený vyschnout na vzduchu. Pokud byste ho zapomněli někde zmačkaný v rohu místnosti, mohlo by dojít k samovznícení unikajících výparů!
Jak vybrat lazuru?
Když máte připravený podklad, můžete se pustit do natírání lazurou. Pokud nejste zkušený kutil, doporučujeme lazuru ve formě gelu, která narozdíl od té tekuté nestéká ze štětce, ani když natíráte strop pergoly nebo třeba podbití střechy.
NÁŠ TIP: Při výběru lazury se podívejte i na to, jak rychle schne – pokud je potřeba druhý nátěr (kvůli kvalitě podkladu nebo třeba u světlejších odstínů), dá se to s rychleji schnoucí lazurou zvládnout za jeden den.
TŘI TIPY PRO SPRÁVNÉ NATÍRÁNÍ:
1. Načasujte si ho
Pokud má večer pršet, raději práci odložte. Vyhněte se natírání v mrazu nebo za příliš chladných dnů, nenatírejte ale ani při nadmíru vysoké vlhkosti vzduchu či na přímém slunci. Nejlepší jsou suché dny s tepami okolo 20–25 stupňů.
2. Vyberte si správný štětec
Pro nanášení nátěrových hmot, které rychle zasychají a lehce se roztírají (vodou ředitelné), jsou nejlepší ploché štětce. Při natírání zabírají větší plochu a práce jde rychle od ruky.
3. Natírejte po létech, ne po letech
S vodou ředitelnými barvami a nátěry pracujte pečlivě, ale rychle. Tahy štětcem veďte po směru vláken dřeva. A hlavně myslete na to, že když už se pro dřevo jednou rozhodnete, je potřeba mu věnovat trochu péče. Natřít ho jednou provždy nestačí – nátěr na dřevu v exteriéru i interiéru musíte pravidelně obnovovat, aby vydržel co nejdéle.
- Zdroj článku
-
Marianne Bydlení