Redakční test žehliček: kterou vybrat, aby vás při žehlení nebolela záda?
Věděli jste, že úchop a způsob držení žehličky se odráží v tom, jak máte při práci postavené celé tělo? A tušíte, jakou by měla mít tahle malá pomocnice hmotnost, aby s ní bylo pohodlné i velké žehlení, nebo z čeho by měla být vyrobena žehlicí plocha? Naše editorka Olga doma otestovala několik žehliček různých typů, velikostí i funkcí.
Naposledy jsem si žehličku kupovala, když jsem se stěhovala do Prahy, to už je více než patnáct let. A zatímco já stárla se svou oblíbenkyní v ruce, v obchodech s elektro zbožím probíhal nevídaný progres. Pokud jste na tom podobně, jako já a máte doma už archivní kus, zkuste se vynořit nad hladinu nevědomosti a zjistit, co dneska zdánlivě obyčejné přístroje umějí. Pojďme si je rychle projít a pak se můžeme věnovat konkrétním dojmům z testování.
Základní požadavky
Nejdřív si dobře rozmyslete, co a jak dlouho obvykle žehlíte. Máte žehličku v ruce jen občas, když potřebujete přežehlit pár halenek, které neprošly sušičkou, nebo se prodíráte lány ložního prádla? Podle toho si můžete vybrat buď klasickou napařovací žehličku, kompaktní parní generátor, čili výkonnější žehličku, nebo parní generátor, tedy žehličku s „ostrůvkem“.
Parní generátory jsou skvělá věc, ovšem mají pár nevýhod: hlavně vysokou pořizovací cenu a fakt, že potřebují větší prostor ke skladování. Protože jsou trochu neohrabané, na bleskové ranní přežehlení halenky se moc nehodí – na to si pořiďte raději vertikální napařovač oděvů a máte ideální dvojici. Kompaktní parní generátor je pak skvělý výkonný stroj, ale je trochu těžší do ruky než klasická žehlička. Pokud se rozhodnete pro třetí variantu, tedy klasiku, zde jsou mé zcela subjektivní dojmy. Testovala jsem žehličky značek Eta (Eta SuperStream 2275 90000), Bosch (TDI903231H Sensixx`x DI90 ProHygienic) a Tefal (Ultimate Pure FV9845E0).
Důležité je všechno – i to, kde je umístěn přívodní kabel nebo zda má žehlička ergonomický úchop.
Co se mi zdálo nejdůležitější?
Hmotnost
Při testování pro mě bylo hodně důležité, jak je která žehlička těžká. Zjistěte si tedy její „čistou“ hmotnost i hmotnost po naplnění vodou. Budete-li ji mít v ruce opravdu dlouho, je otázka, zda všechny funkce a komponenty, které se na výsledné hmotnosti přístroje podílejí, opravdu potřebujete. Pokud žehlíte málo, zvažte spíše lehkou žehličku bez zvláštních funkcí, ale s kvalitní žehlicí plochou. Obecně, hmotnost nad 1,5 kilogramu se už obvykle zdá těžší do ruky. Pokud želíte více, na hmotnost přístroje se opravdu zaměřte, popřípadě počítejte s tím, že budete častěji dolévat vodu.
Úchop
Pokud se mi žehlička nedržela dobře, úplně mě to otrávilo. Třeba jsem jsem vnitřní stranou zápěstí stále dotýkala přípojky šňůry. To, jak žehličku držíte, se odráží v tom, jak máte postavené celé tělo. Aby vás při žehlení nebolela záda, zkuste si úchop už v obchodě. Spousta žehliček má také automatický spínač na spodní straně rukojeti. Zjistěte si, co tento spínač spouští a jak vám to bude vyhovovat.
Žehlicí plocha
Většina žehlicích ploch je nějak patentovaná danou firmou a bude vás asi stát dost zjišťování, z čeho je vlastně vyrobena. Pátrání se ale určitě vyplatí! Nejlepší jsou směsi, kde je keramika, smalt a safír, u levnějších modelů to bývá hliník, nerez nebo teflon. Při žehlení je to opravdu znát.
Způsob komunikace
To mě překvapilo asi nejvíce. Testované napařovací žehličky bručí a mručí, předou, dělají oblaka páry nebo se rozhodnou, že pářit nebudou, svítí, blikají a pípají. Pokud se tedy rozhodnete nějakou koupit, velmi podrobně a pečlivě si přečtěte návod. Není to žádná věda, ale pokud neporozumíte všem signálům své chytré žehličky, nebude se vám s ní dobře fungovat. A naopak, když zjistíte, co všechno umí, můžete je skvěle využít.
A jak jsem nakonec byla s testovanými žehličkami spokojena? Konkrétní hodnocení najdete v prosincovém Marianne Bydlení, které je právě na stáncích, nebo si ho můžete koupit a přečíst on-line.