Prožijte letos Vánoce s úsměvem, v klidu a pohodě: Tipy, jak se vyhnout vánočním katastrofám
Že jsou Vánoce svátky klidu, pohody a míru? Jak kdy. Často se při nich dějí různé malé či velké katastrofy, které mohou celý večer pokazit. Jak si poradit s nejčastějšími vánočními pohromami, které vás mohou potkat a jak přečkat Štědrý den bez újmy?
První na řadě, je stres a vyčerpání. Právě to dokáže zničit vánoční pohodu zcela spolehlivě. Do poslední chvíle se honíte, kupujete dárky, zdobíte dům, uklízíte, pečete cukroví a na Štědrý den padnete únavou nebo jste absolutně bez nálady, protože jste to zkrátka přetáhli. Tady je prevence vcelku jednoduchá. Nemusíte mít hromadu cukroví nebo si ho můžete koupit, není nutné uklidit od sklepa po půdu a už vůbec to není práce pro jednoho člověka. Odpočívejte, dejte si jen tolik úkolů, kolik dokážete zvládnout a na to ostatní zapomeňte. Ať si tentokrát svátky opravdu užijete.
Rozlitý vosk na koberci nebo ubrusu
Svíčky jsou krásné a navozují příjemnou atmosféru. Rozlitý vosk už tolik ne. Navíc může textilie nebo nábytek poškodit. V tomto případě je nejlepší prevence, tedy pokládat svíčky jen na nehořlavé a stabilní podložky, mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Když už dojde k problému, nechte vosk pořádně ztuhnout a následně jej opatrně seškrábat tupým nožem. Zbytky lze odstranit pomocí žehličky nastavené na nízkou teplotu. Před žehlením látku ještě podložte savým papírem a dejte ho i na skvrnu. Ideálně ve více vrstvách. Žehlením papír postupně nasaje skvrnu. To ještě ale není všechno. Potřebujete se zbavit mastného fleku, který tam zůstal. Potřete prostředkem na nádobí, nechte chvíli působit a vyperte. U koberce postupujte stejně ale trochu opatrněji. Žehlete přes vhodnou látku a vyčistěte přípravkem na koberce.
Pozor na děti a domácí zvířata
Máte doma obrovský strom, malé děti a domácí mazlíčky? Doporučujeme stromek pevně přivázat. Není to tak těžké. Můžete provázkem, ale lepší je rybářský vlasec, protože nebude vidět. Mnoho lidí to řeší tak, že mají připevněný do stropu malý háček a za ten stromek upevní. Jinde poslouží topení, klika u okna nebo jiný, vhodný, pevný bod. Přivazujte ve chvíli, kdy už je stromek ve stojanu a se světýlky, jelikož přes lanko se řetězy špatně natahují. Naopak ozdoby už by zase překážely přivazování.
Stačí vteřina a celý stromek chytne plamenem. Dbejte na to, aby plamen svíčky nikdy nebyl v blízkosti větví.
Prevence před požárem
Suchý stromek v kombinaci s hořícími svíčkami představuje velké riziko. Abyste ho minimalizovali, zvolte čerstvý stromeček s pružnými jehličkami. Postavte ho mimo dosah krbu a dalších zdrojů tepla. Místo svíček na něj dejte raději světelné řetězy s certifikací a pravidelně je kontrolujte. Dolévejte vodu do stojanu, aby stromek zůstal čerstvý a nezačal předčasně opadávat. Bude také méně náchylný k okamžitému vznícení. Pokud se bez svíček neobejdete, pořiďte kvalitní s dobrými stojánky a odkapávači vosku. Připevňujte je na větvičky rovně a pevně. Nesmí stát přímo pod větví a ani blízko řetězům, slaměným ozdobám a čemukoliv, co by mohlo hořet. Svíčky zapalte pouze na dobu, kdy jste všichni u stromečku a poté zase všechny poctivě zhasněte.
Přetížené elektrické zásuvky
Na Vánoce je obvykle spotřeba elektrické energie mnohem vyšší. Najednou běží televize, trouba, hromada světýlek, možná už i pračka, protože perete politý ubrus apod. Snadno pak dojde k přetížení elektrických obvodů a nějakému výpadku. Tomuto jde naštěstí předejít snadno. Dávejte pozor, abyste nezapínali zbytečně moc spotřebičů najednou, světýlka pořiďte na baterky, určitě nepřipojujte příliš mnoho věcí do jedné zásuvky a používejte rozbočovače s přepěťovou ochranou. Nezapomeňte také kontrolovat před použitím stav kabelů a konektorů, než je zapojíte do sítě.
- Zdroj článku
-
staci-malo.cz, ceskatelevize.cz