Řada přirozených vodních zdrojů vysychá, nebo byla revitalizací krajiny zničena, a tak i v tomto ohledu potřebují ptáci naši pomoc. Řešení přitom může být víc než jednoduché. Důležité je, aby voda v misce byla čistá, její hloubka a velikost natolik pohodlná, aby se zde mohl ptáček v horkých dnech osvěžit. Miska nesmí být příliš mělká, ale ani ne moc hluboká, ideální hloubka je 5-8 cm. Nejjednodušší pítko vyrobíte z mělké misky, je možné použít pod-květník z jakéhokoli materiálu. Na dno položte několik kamenů, aby se ve vodě netopil hmyz. Důležité je vodu vyměňovat. Nejlépe denně, a jednou za týden misku důkladně vyčistit, aby se v ní neusazovaly řasy.
Nejen praktické, ale i dekorativní
Jestli se nechcete spokojit s provizorním řešením, ale raději chcete pítko, které bude také ozdobou, jistě najdete takové, které tyto nároky splní. Na trhu jsou rozličná pítka ať už strojově vyráběná, nebo originální kousky z dílen výtvarníků. Vybírat budete moct také z různých materiálů. Odborníci nedoporučují pítka z kovových materiálů, která mají tendence se v létě přehřívat, a naopak v zimě zamrzají.
Kam s ním?
Pítko by mělo být ideálně ve stínu, aby se voda nekazila a neodpařovala. Zároveň by mělo být na přehledném místě, aby se ptáci nebáli na místo zaletět. V jeho okolí by se neměl nacházet strom nebo keř, kde by mohla číhat kočka. Pro ptáky jsou také nebezpečné skleněné plochy, které snadno přehlédnou, také od nich by mělo být pítko dostatečně vzdálené, nebo skla opatřit samolepkami. Dejte pozor na hluboké nádoby na vodu. Když nejsou zajištěné krytem, mohou být pro ptáky i další živočichy velmi nebezpečné. Na vodu pro opeřence nezapomínejte ani v zimních měsících. Aby voda v mělké nezamrzla, postačí do ní umístit míček, který svým jemným pohybem zabrání zamrznutí.