ČERVENÁ
Červeného odstínu vajíček docílíte buď vařením v červeném vínu (i do něj ale přidejte dvě lžíce octa) nebo delším luhování vajíček v odvaru z červené řepy. Vyzkoušet můžete také slupky z červených cibulí, odstín ale v tomto případě nebude tak intenzivní. Červená vajíčka byla považována za nejdůležitější, každá dívka si červené vajíčko nechávala pro chlapce, do kterého byla zamilovaná. Červená barva byla nejenom symbolem lásky, ale také měla chránit před zlými démony.
ZELENÁ
Pro svěží jarní barvu využijte barvící schopnosti špenátu nebo kopřivy, za vyzkoušení také stojí petrželová nať. Pro svěžejší odstín doporučujeme do „vývaru“ přidat špetku kmínu.
MODRÁ
O krásně modrá vajíčka se postarají listy červeného zelí. Nakrájejte zhruba čtvrtinu hlávky. Pokud namísto octa přidáte lžíci jedlé sody, výsledná barva bude temnější, až do fialovohněda. Temně modré až šedé barvy docílíte také luhováním vejce v borůvkovém vývaru nebo v silném ibiškovém čaji se lžící octa. Pokud máte vajíčka bílá, zbarví je červené zelí do bledě modré barvy, pokud máte vajíčka hnědá, výsledná barva bude spíše modrozelené.
HNĚDÁ
Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji.
ČERNÁ
Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.
Náš tip:
Je také potřeba si dát pozor na to, aby se např. slupky během vaření na vajíčka nepřilepily, vytvořily by na nich totiž nehezké mapy. Řešením je vložit barvící materiál do gázy nebo síťovaného sáčku, případně během celého procesu barvení vajíčka bedlivě sledovat a průběžně otáčet. Pokud naopak o dekorativně otisknutá vajíčka stojíte, před samotným vařením vajíčko vložte do obyčejné punčochy, ke skořápce přiložte tvarem zajímavý lístek či květ (o hezký efekt se postará například čtyřlístek nebo květ fialky, ale také kousek kapradí) a punčochu dobře utáhněte a zauzlujte.
Zdroj informací: Sonnentor