Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Neekologické topení pod drobnohledem: Jak se vyhnout udání a pokutám

Chladnější období roku je za dveřmi, na některých místech už topná sezóna začala a jinde se na ni intenzivně připravují. Je nejvyšší čas zkontrolovat kotel, odvzdušnit topení nebo mít dostatečnou zásobu paliva. Bohužel je také pravdou, že se stále najde dost těch, kteří si pod pojmem „palivo“ představí cokoliv, co doma najdou. Za neekologické topení je mohou ale sousedé snadno nahlásit a hrozí vysoké pokuty. Pojďme se podívat na to, co přesně to znamená, jaké hrozí sankce a jak se vyhnout problémům se zákonem.

Martina Mádlová | 26. 09. 2024

Neekologické topení zahrnuje všechny způsoby vytápění, které způsobují znečištění ovzduší nad povolené limity. Mezi nejčastější přestupky patří pálení odpadků, plastů, barevných časopisů a dalších materiálů, které do kotle rozhodně nepatří. Zakázáno je také spalování prachového uhlí, průmyslových směsí, lignitu nebo uhelných kalů. Takové spalování uvolňuje do ovzduší škodlivé látky, které nejenže poškozují životní prostředí, ale také ohrožují zdraví všech v okolí, o nepříjemném zápachu ani nemluvě. Dalším problémem je používání zastaralých nebo neschválených kotlů, které nedosahují potřebných emisních limitů. Od září platí zákaz používání kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy, které nesplňují ekologické normy​. Nově už budou moci provozovatelé rodinných a bytových domů nebo staveb pro rodinnou rekreaci využívat pouze kotle 3. a vyšší emisní třídy.

Info ikona
Nezanedbávejte kontrolu komínků. Ušetříte si spoustu trápení i peněz.

Kontrolu komínu musíte provádět pravidelně, ovšem revize je jednorázovou záležitostí ve chvíli, kdy došlo ke stavební úpravě komínu, změně druhu paliva nebo zdroje vytápění, došlo k požáru či vzniku trhlin nebo jste spalinovou cestu nevyužívali a nově chcete.

Pravidelné revize a povinnosti majitelů kotlů

Každý majitel kotle je povinen zajistit jeho pravidelnou kontrolu. Odborná revize by měla být prováděna minimálně jednou za tři roky odborně způsobilou osobou. Pokud není tato povinnost splněna, hrozí majiteli kotle pokuta až do výše 20 000 Kč. Pravidelné kontroly potřebuje i váš komín a kouřovod, alespoň jednou za rok. Opět jinak hrozí pokuta až 10 000 Kč. Dbát musíte i na správné skladování paliva a používat jen to, které je výrobcem schválené pro dané topné zařízení. Pokud kontrola zjistí, že se topí nevhodným materiálem, je nezbytné chybu urychleně napravit.  

Čtěte také: Vytápění domu – co byste měli vědět nejen o umístění radiátoru?

Máte hotovou hrubou stavbu a teď začíná další legrace – začít řešit zásuvky, vodu a teplo? Jděte tou správnou cestou a zvažte všechny aspekty, abyste vybrali skutečně vyhovující radiátor. Co byste měli mít na paměti a jaké informace o svém příbytku vlastně potřebujete, abyste dokázali zvolit to správné otopné těleso, které bude efektivní a bude splňovat vaše požadavky?
Info ikona
Moderní kotle jsou šetrnější k životnímu prostředí a zároveň ušetří čas i peníze.

U moderních kotlů je vytápění jednodušší, úspornější a pohodlnější. 

Kdy vás mohou sousedé nahlásit?

Vaši sousedé mohou nahlásit podezření na neekologické topení prakticky kdykoliv, když se jim zdá, že z vašeho komína stoupá podezřele hustý kouř nebo cítí zápach spáleného plastu. Stačí, aby se obrátili na obecní úřad, který má pravomoc zahájit šetření. Některé obce zavedly i online formuláře nebo telefonní linky, kde mohou lidé hlásit podezření na porušování předpisů o ochraně ovzduší. Úřad má pravomoc zjistit objektivní stav topných soustav, zkontrolovat, zda používáte vhodné zařízení, vše je správně a bezpečně připojeno a může odebrat i vzorky popela pro prokázání možného spalování odpadu. Také po vás může požadovat doklad o provedení kontroly technického stavu a provozu kotle či topidla. První přestupek bývá obvykle řešen domluvou a výzvou k nápravě. Pokud však majitel kotle nevyhoví, může být uložena pokuta až do výše 50 000 Kč. Při opakovaném porušení mohou sankce vzrůst i na vyšší částky. Proto je důležité nebrat tyto výzvy na lehkou váhu a zajistit, že váš kotel splňuje všechny předepsané normy​.

Info ikona
Tepelné čerpadlo patří momentálně k oblíbeným možnostem vytápění.

Zmíněné dotace máte možnost využít i na pořízení tepelného čerpadla. 

Využijte dotace na nový kotel

Nejjednodušší způsob, jak se vyhnout pokutám, je topit ekologicky a dodržovat veškeré předpisy. Pokud máte starý kotel, který nevyhovuje aktuálním normám, zvažte jeho výměnu. Bohužel se zákazem starých kotlů došlo k ukončení populárního programu kotlíkových dotací, který pomohl mnoha domácnostem s financováním nového zdroje vytápění. Naštěstí existuje jiná varianta v rámci programu Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light, kde můžete získat dotace na výměnu starého kotle za ekologičtější alternativu, jako je plynový kotel, tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu. Skvělé je i to, že pokud jste doposud topidlo vyměnit nestihli a hrozila by vám pokuta, stát vám ji odpustí, když doložíte, že máte podanou žádost na výměnu kotle a dodatečně tak učiníte. V rámci Nová zelená úsporám můžete získat 30 až 90 tisíc Kč v závislosti na druhu vytápění a v případě Nová zelená úsporám Light 50 až 110 tisíc Kč. Ve druhém případě se dotace týkají domácností s nižšími příjmy.

Marianne je i na sociálních sítích:
Mohlo by se vám líbit

Ušetřete na topení: Zaručený fígl, který používaly naše babičky, funguje okamžitě

Zima je v plném proudu a jaro je zatím v nedohlednu. Jestli jste už teď zděšení, kolik budete letos za energie doplácet, nechte si poradit, jak snadno a rychle vaši domácnost zateplit, abyste nezbankrotovali.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Jak vyřešit nástěnku v dětském pokoji: Tipy a inspirace pro všechny věkové kategorie

Jak vyřešit nástěnku v dětském pokoji: Tipy a inspirace pro všechny věkové kategorie

Poradna
Podzimní dekorace z dýní trochu jinak: Jak stylově oživit vchodové dveře, jídelní stůl i terasu

Podzimní dekorace z dýní trochu jinak: Jak stylově oživit vchodové dveře, jídelní stůl i terasu

Poradna
Jak na úklid ekologicky a levně: Praktické tipy, jak šetřit přírodu i peněženku

Jak na úklid ekologicky a levně: Praktické tipy, jak šetřit přírodu i peněženku

Poradna
Jak vybrat knihovnu: 3 tipy pro vášnivé i příležitostné čtenáře

Jak vybrat knihovnu: 3 tipy pro vášnivé i příležitostné čtenáře