Minimalismus a udržitelnost není novinka posledních let: Jak vytvořit domov bez zbytečností
Minimalismus a udržitelnost jsou témata, která se často vzájemně prolínají. Pozitivně ovlivňují naši planetu i každodenní život. Najděte cestu, jak vytvořit útulný domov bez zbytečností a zároveň snížit svou ekologickou stopu.
Ač to vypadá, že minimalismus vznikl v posledních letech, opak je pravdou. Jeho kořeny sahají do 50. a 60. let 20. století a prošel dlouhým vývojem, který ovlivnil nejen umění, ale i architekturu, design a životní styl. Základy tohoto stylu byly položeny v oblasti výtvarného umění, zejména ve Spojených státech. Minimalisté se zaměřovali na čistotu formy a jednoduchost bez zbytečných ozdob. Slavný umělci jako Donald Judd, Agnes Martin nebo Dan Flavin věřili, že když ze svých děl odstraní to nepodstatné a nedůležité, budou lidé mnohem intenzivněji vnímat podstatu díla. Vytvořili umění, které je přístupné a srozumitelné každému. V architektuře a designu získal minimalismus popularitu v 80. letech, kdy se vliv tohoto hnutí rozšířil i do interiérového designu. Japonští architekti, jako je Tadao Ando, integrovali minimalistické principy do svých projektů, používali jednoduché materiály, preferovali otevřený prostor a dostatek přirozeného světla.
Minimalistický styl a udržitelnost v interiéru
Prvním krokem k udržitelnému domovu je výběr správných materiálů. Přírodní materiály jako dřevo, bambus, korek nebo len jsou nejenom krásné, ale i ekologické. Výhodou je jejich obnovitelnost a schopnost biologického rozkladu. V interiéru navíc působí přirozeně a harmonicky. Zaměřte se na lokální produkty, které mají nižší uhlíkovou stopu. Můžete si nechat vyrobit vybavení na míru od místních truhlářů, kteří pracují s udržitelnými zdroji. Zároveň vybírejte kvalitní, nadčasový nábytek a dekorace, které vydrží dlouhá léta. Upřednostňujte čisté linie, rovné tvary a minimum barevných kombinací. Nic nezkazíte základními barvami jako je černá, šedá a bílá. Hledejte kousky, které mají více využití nebo jsou multifunkční – například pohovku s úložným prostorem nebo stůl, který lze rozložit.
Zredukujte počet věcí a vytvořte vzdušný prostor
Základem minimalismu je vlastnit méně věcí. Vyberte jen to, co má skutečně funkci či estetickou hodnotu. Zaměřte se na praktické kousky, které vám přinášejí radost nebo mají víceúčelové využití. Vytvořte úložné prostory, které pomohou udržet prostor čistý a přehledný. Nemusíte se hned všeho zbavovat. Jde spíše o promyšlené využívání. Například upcyklací starých předmětů dáváte prostor kreativitě a prodlužujete jejich životní cyklus. Místo vyhazování starého nábytku zkuste obnovit jeho vzhled nátěrem nebo drobnými úpravami. Vzhledem k tomu, že vzdušný a otevřený prostor je v tomto směru velice důležitý, myslete na to při rozmisťování nábytku. Vždy by v místnosti mělo zůstat dostatek volného místa, který není zaplněn dalšími věcmi. Nechte interiér dýchat a nepřehánějte to s dekoracemi nebo doplňky.
Průměrný Čech vlastní více než 10 000 věcí a drtivou většinu z impulsivních nákupů, kdy konzumní návyky a všudypřítomné reklamy ovlivňují náš styl bydlení více, než je správné. Zkusíte to změnit?
Udržitelnost jako součást dnešních trendů
S menším počtem věcí mnohem méně podléháte impulzivním nákupům, netvoříte zbytečně odpad a nejste obklopeni mnoha zbytečnými věcmi, které jste si v návalu nadšení pořídili. Samotný koncept udržitelného bydlení se začal formovat již ve 20. století v reakci na narůstající povědomí o klimatických změnách a vyčerpávání přírodních zdrojů. V 60. a 70. letech se objevila první ekologická hnutí, která kladla důraz na ochranu přírody, recyklaci a využívání obnovitelných zdrojů. V té době byly postaveny i první domy využívající solární energii. V 90. letech se udržitelnost stala důležitým tématem i pro architekty a designéry. Vznikly certifikace jako LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) nebo BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Tyto standardy pomohly definovat a měřit udržitelnost v architektuře a podpořily rozšíření ekologicky šetrných stavebních praktik.
Slavná japonská milovnice minimalismu Marie Kondo prohlásila, že: „Věci, které jsou hýčkané, svítí.“ Hýčkejte si tedy svou domácnost a najděte rovnováhu mezi funkčností a estetikou s ohledem na udržitelnost.
Šetřete životní prostředí
Vytvoření udržitelné domácnosti spočívá ve snížení spotřeby zdrojů, zamezení plýtvání a využívání materiálů a postupů, které mají menší dopad na životní prostředí. Jak na to? Snižte spotřebu energie, ať už výměnou běžných žárovek za LED, instalací chytrých termostatů, solárních panelů nebo tepelných čerpadel. Šetřete vodou pomocí úsporných sprchových hlavic a perlátorů. Nenechte zbytečně téct vodu například při čištění zubů, využívejte ekologické splachování nebo dešťovou vodu. Tvořte méně odpadu. Založte si domácí kompostér na organický odpad, recyklujte co nejvíce materiálů, a pokud možno, nakupujte bez obalu, v opakovaně použitelných obalech nebo velká balení, která dlouho vydrží. Zkuste používat přírodní alternativy úklidových prostředků, jako je ocet, jedlá soda, citronová šťáva a éterické oleje namísto chemických. Na trhu jsou také dostupné ekologické čističe, které si nemusíte vyrábět a rovnou aplikujete. Zasaďte rostliny a vytvořte zelené plochy. Vyberte si rostliny, které zlepšují kvalitu vzduchu, jako je aloe vera, sansevieria nebo pothos.
- Zdroj článku
-
Autorský text, wikipedie.org