Máte doma bílý hrnek či misku, co postrádají šmrnc? Vezměte zlatý fix a dejte porcelánu novou podobu
Pokud máte trpělivost, můžete se pustit do více kousků nádobí – větších a menších mističek a třeba stojánku na vajíčko. Vytvoříte tak rovnou porcelánovou sadu. Schválně, jestli někdo pozná, že design nádobí není z fabriky, ale váš!
Potřebujete:
- Bílé porcelánové nádobí
- Vypalovací fix na sklo a porcelán
Tyto fixy existují v různých tloušťkách, díky čemuž docílíte požadovanou velikost puntíku. Na výběr je i velká škála barev. Zlatá, případně stříbrná budou působit slavnostním a elegantním dojmem. Existují i takzvané lakové popisovače odolné vodě, ty se obvykle nemusejí vypalovat. Vždy se ale zeptejte prodejce, zda vydrží i myčku.
1. Příprava
Hrnek dobře odmastěte vodou se saponátem nebo octem a následně utřete do sucha. Než se pustíte do práce, pamatujte, že pokud chcete hezké puntíky a ne oválky, musíte držet fix kolmo k nádobí.
2. Základní vzor
Rozvrhněte si vzor do přibližně čtyř řad a začněte puntíkovat v pravidelných rozestupech. Vždy chvilku počkejte, až várka puntíků zaschne. Než se tak stane, dá se barva smýt teplou vodou a saponátem.
3. Finalizace
Tečky postupně řádek po řádku zahušťujte tak, aby ve výsledku vypadaly jako stínování. Můžete postupovat pravidelně a vzor symetricky zahušťovat, nebo měnit hustotu puntíků podle vlastní fantazie.
4. Vypalování
Rozehřejte troubu na 160 °C a vypalujte nádobí 90 minut, nebo podle návodu na fixu. Můžete vyzkoušet i jiný vzor. Třeba svisle malovaná stébla trávy zakončená tečkou.
Tip na závěr: Po vypálení je porcelánové nádobí nejen možné normálně umývat, ale můžete ho klidně dát i do myčky!
Realizace: Denisa Bartošová, text a foto Zuzana Veselá, Marianne Bydlení
- Zdroj článku
-
Denisa Bartošová, text a foto Zuzana Veselá, Marianne Bydlení