Malá koupelna – 5 rad, jak na ni
O malých koupelnách toho bylo napsáno více než dost. Za těchto pár tipů dáme ruku do ohně a svými postřehy je navíc doplnila architektka Martina Urbanová ze studia Navrhni to!
Může se tam vejít i malá stolička nebo hezký žebřík na ručníky, o kterém sníte. Ale musíte svou koupelnu dobře naplánovat.
1. Co můžete, dejte pryč!
- Staňte se minimalisty. Pokud se vám líbí fotky z časopisů a chtěli byste takto bydlet, v koupelně to znamená zahodit všechno nepotřebné. Staré krémy, nepoužívané holicí strojky, prošlé čisticí přípravky i natáčky, které nikdy nepožijete.
- Zamyslete se, zda můžete umístit pračku nebo sušičku na chodbu, nebo do kuchyně. Pokud zvolíte modely s nízkou hlučností, mohlo by to být skvělé řešení. Už i kombinované modely, tedy pračka se sušičkou dokážou odvést dobrou práci.
- Větší věci, jako stohy ručníků nebo prací prostředky zkuste umístit do vestavěných skříní na chodbě co nejblíže koupelně.
Nevzdávejte se vany. Jen ji chytře umístěte. Foto: Ravak.
2. Pod umyvadlo se toho vejde hodně
Je sice velmi trendy mít pod umyvadlem jen elegantní kovový rám, ale věřte, že za půl roku ho budete nenávidět. Nic se tam pořádně nevejde a veškerý nepořádek je neustále na očích. Zkuste tam vymyslet nejen skříňky nebo šuplíky, ale třeba i koš na prádlo nebo část vany. Určitě se vyplatí investovat do truhláře a nechat si udělat nábytek na míru. „V současné době zápustných umyvadel je možné pod umyvadlovou desku ergonomicky umístit i pračku,“ říká Martina Urbanová.
Pracujte s vertikálou. Od nejvyššího patra veďte lampu s ramenem, police také můžou být hodně vysoko a úložné prostory též. Skleněná zástěna neubírá nic ze světla ani prostoru. Foto: Perfecto design
3. Nekonečná skříňka a velké zrcadlo
I nad umvydlem je velký potenciál. Jedním z řešení v malém prostoru je velká nástěnná skříňka, která může být klidně přes celou stěnu nebo až do stropu. Opticky místnost zvětší, a i když bude mělká, vejdou se do ní všechny parfémy, kartáčky na zuby, kelímky a tak dále. Dobře zvolte její otevírání, ať není stále plná skvrn. A myslete i na odvětrání.
4. Na střídačku
I když budete využívat prostor od podlahy ke stopu, vyhněte se těžkým monolitickým plochám. Střídejte otevřené police a fochy se skříňkami a zásuvkami. „Čeho bych se vyvarovala, je oblíbený formát obkladu 30 x 60 cm a jemu podobné velikosti. Udělají nám z malé koupelny poměrně nepříjemnou místnost a nepomůže tomu ani jejich umístění pouze do výšky dveří – působí to mohutně a těžkopádně. Co naopak doporučuji je střídání povrchů, kdy pro příklad drobnější mozaiku střídáme se stěrkou, prostor se rozbije a velmi zútulní a dostane punc určitého luxusu,“ doporučuje Martina Urbanová.
Do malých prostor se obecně doporučují světlé tóny, ale nemusíte se tím řídit. Barvy ani vzory nejsou zakázány, jen to chce cit pro věc. Foto: Pufikhomes.com, Chad Malone
5. Kde nešetřit prostorem?
Malé umyvadlo se zdá jako dobré řešení, ale když si chcete pořádně umýt ruce, napustit konývku nebo přemáchnout tričko, bude vám otravovat život. Umyvadlo běžných rozměrů poskytuje komfort a pohodu. Veltší vnitřní objem nabízejí ta, která mají i uvnitř čtvercový půdorys a tenčí stěny. Nešetřte ani na sprchovém koutu. „Jeho doporučená velikost je 90 centimetrů a rozhodně bych pod tuto míru nešla. Narazíte sice na menší, ale zkuste se postavit mezi dveře do obývacího pokoje a imaginárně se osprchovat,“ říká Martina Urbanová.
Černá a bílá? Proč? Šedomodrá je vypadá moc hezky a není tak studená. Foto: Bhg.com.au
6. Hrajte o design
Dobře vymyšlená koupelna by vám měla dělat radost. Může v ní být místo na vonnou svíčku, obraz, květinu ve váze nebo krásné osvětlení. Oslovit designéra nebo architekta se určitě vyplatí.
Hlavní foto: Adam Albright, Phodography Inc