Molice
Malé bílé mušky, které mají nejraději spodní část listů. Molic se zbavuje špatně. Babská rada – výluh z kopřiv. Stačí je na několik dnů namočit do vody (pozor, smrdí to) a výluhem napadené rostliny opláchnout.
Lalokonosci
Jedním ze škůdců, který dokáže zlikvidovat celou rostlinu je Lalokonosec. Larvy způsobují v půdě významné škody. Vyskytují se často ve velkém množství na jednom místě v různých stádiích vývoje. Mohou se vyskytovat i v nádobách (květináče, truhlíky, mísy) nebo ve skleníku či pařeništi. Na larvy nejlépe zaberou parazitické hlístice.
Vlnovník rybízový
Zvětšené kulovité pupeny černého rybízu, ve kterých přezimují roztoči, se na jaře nerozvíjejí, hnědnou a postupně usychají. Rostlině můžeme pomoci i postřikem, který by měl zasáhnout vlnovníka při vylézání z napadených pupenů. Přípravek je nutné aplikovat před rozkvětem a po odkvětu každého pupenu na keři, protože je pro člověka škodlivý.
Pilatky angreštové
Počátkem léta způsobují silný žír až holožír na listech rybízu i angreštu housenice pilatky rybízové (Nematus ribesii) nebo pilatky angreštové (Pristiphora pallida). Při malém výskytu lze housenky a larvy snadno vysbírat, při velkém napadení na velkých ošetřovaných plochách lze aplikovat například Sumithion Super.
Dřepčíci
Malí brouci s nohama uzpůsobenýma ke skákání přezimují ve starém listí a trávě. Napadají především brukvovitou zeleninu a ničí vzcházející rostliny žírem. Bojovat se dá proti těmto otravným broukům také dostatečnou zálivkou. Ta je důležitá hlavně v letních měsících, kdy je nutné vlivem nedostatku srážek provádět vydatné zavlažování. Spolehlivým prostředkem v boji proti lezoucím škůdcům a dřepčíkům je vápenný prach, údajně funguje také dřevěný popel, chilli a jícha.
Přástevník americký
Za rok mívá dvě generace. Samičky kladou na spodní stranu listů vajíčka ve velkých skupinách. Vylíhlé housenky vytváří kolem sebe hustou ochrannou pavučinu a pod ní žerou listy. Způsobují holožíry, postižené větvičky mohou vyschnout.„Hnízda“ housenek, čili vršky větví obalené pavučinou, ostříháme a spálíme. Dáme pozor, aby housenky neutekly. Dají se použít i chemické postřiky, např. Karate Zeon 5 CS, Decis Protech ovoce a zelenina.