Jaký nábytek kamarádí s podlahovým topením?
Výhody vyhřívané podlahy jsou jasné na první došlap. Pocítíte je také ve chvíli, kdy budete plánovat rozmístění nábytku – díky absenci radiátorů je totiž k dispozici doslova každý kout. Zároveň je ale potřeba pohlídat, aby skříně, gauče a postele zbytečně nebránily distribuci tepla. Poradíme vám, jak na to.
Topné spirály schované pod povrchem vytopí místnost rovnoměrně a efektivně. Velká vytápěcí plocha zajistí optimální klima už při nižších stupních, což znamená až pětinovou úsporu energie. Pokud má ale spodní teplo sálat na maximum, nesmí mu nic bránit. Jaké vybavení tedy přizvat do interiérové party, kde je podlahové topení šéfem?
1. Nábytek na nožičkách
Subtilní vzezření působí elegantně a navíc se pod ním podlaha snadno vytírá, pozor si dejte jen na její poškrábání. Dlažba nebo vinyl snesou více než dřevo, jehož poškození zabrání vrstva vosku nebo oleje. A pokud se chcete posichrovat, sáhněte po malých ochranných podložkách. Samolepící varianta z plsti je nejdostupnější, ale moc dlouho nevydrží a navíc se na ní drží prach. Lepší službu nabídnou doplňky kombinující plast, gumu a kov, které se k nábytku přišroubují a postarají se o dlouhodobou ochranu bez chomáčů.
Pod lenoškou na nožkách proudí vzduch jedna báseň. Tuhle pod názvem Suita navrhl Antonio Citterio pro Vitru.
2. Závěsná křesla
Když má podlaha zůstat volná, využijte strop! Než se ale pustíte do vrtání, ověřte si, s jakým materiálem máte tu čest. Na dřevěný vám postačí klasická aku vrtačka, u zděného potřebujete výkonnější příklepovou a na beton se vytaste s vrtacím kladivem. U sádrokartonových podhledů se musíte skrz průchod dostat k původnímu stropu. A jak zamezit známému protáčení spojů? Pevnost závěsu zajistí chemická kotva - speciální malta, která po vytuhnutí nahradí funkci hmoždinky.
Závěsné křeslo může být určujícím prvkem celého interiéru. Tenhle kousek Swingy od české designérky Lindy Charvátové je ručně vyroben z masážních míčků a bude vám v něm neskutečně dobře!
3. Vestavěné sezení u okna
Ať hodí kamenem, kdo o něm někdy nesnil! Útulné doupátko osázené polštářky a dekami, kde se dá číst, konverzovat nebo prostě jen relaxovat, se dá sice vystavět i kolem topení, tím ale do velké míry omezíte jeho funkčnost. S návrhem na míru vám pomůže designér nebo architekt, o realizaci se postará zkušený truhlář.
Architekti z atelieru111 při renovaci vršovického bytu využili vystupující prostor fasády, kam vestavěli niku s válendou.
4. Kusové koberce
Ovšem jen pod podmínkou, že nejsou moc tlusté (více než 10 mm), nemají dlouhý vlas a nerozprostřou se po celé šíři. Vyhřátou zem tak zkrášlí třeba moderní bavlněné skvosty, ve hře jsou i ty vlněné - ty ovšem spíše než na zem vystavte na stěnu. Lehčí textilie lze pověsit pomocí lepících pásek se suchým zipem, těžší tkaniny raději pomocí čalounických spon připevněte k liště, která se přibije ke zdi.
Vlněný koberec Kilim v pokojíčku zařízeném podle Ferm Living.
Co fungovat nebude?
V podstatě pravý opak výše vyjmenovaného. Těžkopádný nábytek, který zabírá velkou plochu, koberce ode zdi ke zdi a nebo třeba vyvýšené pódium, jehož konstrukce by bránila distribuci tepla. Z podlahových krytin můžete vybírat, dnes už většina z nich může být pokládána i na topné rohože. Jen u masivních prken nebo parket si dejte pozor: „Podlahové vytápění bych nedoporučoval pod masivní dřevo, protože má vysoký tepelný odpor a také tento materiál více pracuje s ohledem na střídání teplot. Mohou se potom tvořit spáry,“ radí Milan Mrkáček z firmy Kratochvíl parket profi.