Jaké jsou současné trendy ve sprchových koutech? Už dávno neslouží jen k očistě těla!
Sprchový kout byl dřív místem, kde jste rychle odbyli nutnou hygienu. Dnes má ale sloužit zároveň k relaxaci a dobití energie. Podle toho se mění jeho vzhled, vybavení a použité materiály.
Sprchový kout je praktickým a cenově poměrně dostupným řešením i do malých koupelen. Dobře zvolený sprchový kout se může stát srdcem celého prostoru koupelny. Když si vyberete chytře, bude působit elegantním dojmem a interiéru vtiskne luxusní ráz. „Rozhodně je z čeho vybírat. Vyrábějí se v různých provedeních a v nabídce jsou rohové, čtvercové i obdélníkové varianty s nepřeberným množstvím šířek, výšek a dveří. Dekor skel lze volit přesně podle vašich představ, a může tak plnit praktickou a dekorační funkci, a zároveň důmyslně vytvořit intimní zónu,“ vysvětluje Marcela Bínová, specialistka z oddělení koupelen a sanity v projektových marketech Hornbach. Sprchová zástěna se nejčastěji vyrábí z bezpečnostního skla. Sprchový kout jde pořídit i jako set se sprchovou vaničkou.
Stylový vzhled nebo oblíbená klasika
Pokud upřednostňujete odlehčený moderní design, vyberte si bezrámovou konstrukci složenou pouze z bezpečnostních skel a pantů nebo ustavovacích profilů, kterými jsou skla přichycena ke zdi. „Zajímavou alternativou jsou i půlrámové konstrukce bez svislých vnitřních profilů. Díky posuvným dveřím šetří místo v koupelně. Nejrozšířenější variantou jsou ale sprchové kouty s rámy, u kterých jsou skla zasazena do obvodové konstrukce, což zvyšuje jejich odolnost,“ radí Marcela Bínová. S ohledem na dispozici místnosti vybírejte také velikost sprchového koutu. Pokud bojujete s místem, zaměřte se na kouty s posuvnými dveřmi, které nezasahují do prostoru koupelny. Jinak lze vybírat z pestré palety možností – zalamovacích posuvných dveří disponujících velkou šířkou vchodu, otočných pivotových, které se z velké části otevírají do prostoru a pantových, jež se otevírají do prostoru, či v případě otočných profilů dovnitř i ven. Sprchové kouty typu Walk In se vyznačují jednoduchostí, elegancí a praktičností. Sprchový prostor Walk In je tvořen jednou, volně stojící pevnou stěnou a sprchovým žlabem. Walk In je sprchový prvek v úrovni podlahy, takže je jen na vás, zda se rozhodnete kombinovat ho se sprchovým žlabem nebo s nízkou sprchovou vaničkou. Praktičtější je Walk In postavit kolem sprchového žlabu, tím se sprcha stává bezbariérovou.
Sprchový box jako místo pro relaxaci
Na rozdíl od sprchového koutu, kde se často nevyhnete stavebním úpravám, je sprchový box kompletním řešením se vším všudy. Stačí jej pouze napojit na rozvody a odpad. Součástí boxu navíc mohou být masážní trysky nebo pára. Počítejte ale s vyšší investicí. I zde je nutné rozhodnout se mezi posuvným systémem otevírání dveří nebo klasickým otočným. Samotný tvar vaničky se různí stejně jako typ konstrukce a zasklení. Výběr proto přizpůsobte místu, které jste pro sprchový box v koupelně vyčlenili. Celkový design sprchového boxu podstatně ovlivňuje typ konstrukce. „I zde lze doporučit odlehčenou bezrámovou konstrukci, konstrukci půlrámovou nebo klasickou. Důležité je také rozhodnutí týkající se sprchové vaničky. Volit můžete mezi mělkou, z níž se lépe vstává a je tak vhodnější i pro méně pohyblivé členy domácnosti, nebo vaničkou hlubokou, která může částečně nahrazovat klasickou vanu,“ uzavírá Marcela Bínová.
- Zdroj článku
-
Marcela Bínová, Marianne Bydlení