Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak vybrat knihovnu: 3 tipy pro vášnivé i příležitostné čtenáře

Knihovna není jen důstojným místem pro uložení knih, ale také důležitým kouskem nábytku, který může dominovat celému prostoru. Materiálové i designové možnosti jsou dnes obrovské a díky moderním technologiím se nabízejí i různé tvary nebo způsoby nasvícení. Jakou knihovnu tedy zvolit do vašeho bytu či domu?

Dana Halušková | 21. 09. 2024

Nemusíte patřit mezi knihomoly, aby se vám doma sešla slušná sbírka knih. Před nákupem knihovny tedy raději počítejte s roztoucím počtem kižních titulů a volte větší variantu. Obyvatelé rodinných domů tedy běžně mají i celé stěny plné knih nebo dokonce speciální místnosti. Případně si pořizují rovnou několik knihoven, jednu do obýváku, další do dětského pokoje a třetí třeba do pracovny. V malém bytě se místo hledá hůře. Na řadu tak přichází atypická řešení, jako je umístění do rohu nebo na stěnu.

Rozměry podle prostoru a velikosti vaší sbírky

Pro začátek zvolte místo, kde bude knihovna stát, popřípadě viset. A podle toho stanovte ideální rozměry. Pro klasické formáty beletrie nebo literatury faktu stačí hloubka okolo 30 cm. Pokud si potrpíte na encyklopedie nebo naučné slovníky, budete potřebovat hlubší police. Výška a šířka je už čistě na vás, jen vždy dávejte větší a těžší knihy dolů a směrem nahoru pokračujte těmi lehčími. Ćástečně tento problém řeší paperbacky, ale ne vždy jsou dostupné a nemají takovou životnost jako hardcovery.

Info ikona

Tradiční versus moderní materiál

Většina z nás má knihovny spojené se dřevem, ale dnes už to tak být nemusí. I když jde o tradiční přírodní materiál, který se stále těší velké oblibě, pomalu mu roste konkurence. Jednou z nich je například velmi dobře tvárné a lehké lamino, které umožňuje mít knihovnu s oblými hranami nebo v asymetrickém provedení. A podobně se chovají i MDF desky z presovaného papíru pokrytého fólii, známé především z dvířek u kuchyňské linky. Mohou mít různou barvu sladěnou s ostatními kousky nábytku nebo v dřevěném dekoru. Skvěle se hodí pro knihovny se zavíráním.

Info ikona

Knihy na dosah nebo chráněné před prachem?

Poslední velké rozhodování se bude týkat typu knihovny, která může být jak standardní policová, tak prosklená nebo částečně uzavíratelná. Výhodou klasických otevřených polic je to, že ke knihám máte neustále jednoduchý přístup. Na druhou stranu jsou ale více vystaveny prachu i dalším okolním vlivům, například vlhkosti, která jim také nesvědčí. Pokud se vám tedy nechce neustále otírat prach nebo se obáváte poškození knih, raději si pořiďte prosklenou variantu. Případně cennější kousky uložte do uzavíratelných polic a vystavte jen část své sbírky.

Marianne je i na sociálních sítích:

Čtěte také: Dům, kde se zastavil čas: Rustikální klenot z 18. století je synonymem domova

V malebné vesničce Skebobruk stojí červený srub, který se pyšní původními interiéry, stále funkčními krby a a je doslova celý ze dřeva. Dům z poloviny 18. století je ideálním místem pro milovníky tradiční architektury.
Zdroj článku

Související články

Poradna
Wabi Sabi: Jak najít krásu v nedokonalostech vašeho domova

Wabi Sabi: Jak najít krásu v nedokonalostech vašeho domova

Poradna
Vyrobte si geniální šatník, který si zamiluje celá rodina: Za pár korun zatočíte s nepořádkem

Vyrobte si geniální šatník, který si zamiluje celá rodina: Za pár korun zatočíte s nepořádkem

Poradna
Kouzelný svícen vyrobíte za pár minut a skoro zadarmo

Kouzelný svícen vyrobíte za pár minut a skoro zadarmo

Poradna
Domácí recepty na rýmu a kašel: Tinktura, sirup nebo čaj z bylinek

Domácí recepty na rýmu a kašel: Tinktura, sirup nebo čaj z bylinek