Jak mít dokonalé cukroví na Štědrý den: Plánujte chytře a skladujte správně
Pečení vánočního cukroví je jednou z nejkrásnějších svátečních tradic. Abyste si tento proces skutečně užili, je důležité mít plán a vědět, jak si pečení rozvrhnout. Připravili jsme pro vás praktické tipy, jak si práci usnadnit a také rady, jak cukroví skladovat, aby zůstalo čerstvé a chutné až do Štědrého dne.
Dobrá organizace ušetří spoustu času a práce. Proto jako první krok doporučujeme si sednout a vymyslet, jaké cukroví chcete péct a co k tomu budete potřebovat. Některé druhy cukroví, hlavně perníčky nebo vanilkové rohlíčky, potřebují více času na odležení, zatímco jiné, například nepečené cukroví, stačí připravit těsně před svátky. Vyplatí se začít s pečením již tři až čtyři týdny před Vánoci a rozvrhnout si jednotlivé kroky podle typu cukroví. Dokupte potřebné ingredience jako ořechy a máslo a nezapomeňte zkontrolovat pomůcky - pečicí papír, zdobicí sáčky nebo vykrajovátka. Jestli vám nějaká chybí nebo si chcete udělat radost, pořiďte si hezká vykrajovátka třeba na adventních trzích. Až to vše budete mít, můžete začít se zaděláváním těst a přípravami na pečení.
Perníčky potřebují čas, nepečené cukroví zvládnete na poslední chvíli
Zhruba tři až čtyři týdny před Vánoci se začínají péct perníčky, které potřebují nejdelší čas na změknutí a rozvinutí chuti. Ozdobit je můžete klidně později. Tradiční kousky jako zázvorky a další tvrdší druhy se pečou často ještě podle receptů našich babiček a při dostatečném odležení se jejich chuť výrazně zlepší. Asi dva týdny před Vánoci upečte linecké cukroví. Nechte vychladnout a zatím neslepené uložte na chladném místě. Slepujte až chvíli před Vánoci, aby bylo svěží a mělo správnou texturu. V dostatečném předstihu pečte i vanilkové rohlíčky a pracny. Týden před svátky nastává čas na rychlé a nepečené cukroví, kam patří vosí hnízda, různé kuličky, laskonky a sněhové pusinky. Postupně také naplňte cukroví krémy a marmeládou. Pokud ještě nemáte, vše ozdobte, protože cukroví plní i dekorativní funkci. Těsně před Štědrým dnem je čas na rolády či vánočky.
Těsta si můžete připravit klidně dopředu, protože stejně většinou potřebují pár dnů na uležení. Před pečením vyndejte několik plechu, na které budete cukroví sázet. U pečení je důležité šetřit časem a plynule střídat jednotlivé kroky.
Pro skladování cukroví je důležitá správná teplota a prostředí
Různé druhy cukroví mají odlišné požadavky na skladování, aby zůstala zachovaná jejich textura a chuť. Máslové a slepované druhy (linecké cukroví) uložte do papírových nebo plechových nádob, které zajistí přiměřenou vlhkost a cukroví nebude vysychat, na chladném místě (komora, balkon). Křehké druhy jako kokosky a pusinky potřebují nádoby s průduchy, aby zůstaly suché a křupavé. Vystačíte si i s papírovou krabicí. Pozor na kontakt s vlhkem, změkly by vám a nebyly dobré. Nepečené cukroví uložte do uzavíratelných boxů a nechte v lednici. Cokoliv, co obsahuje smetanu nebo máslo, potřebuje nižší teplotu. Vzhledem k tomu, že je cukroví dost náchylné na pohlcování pachů, pozor na to, kde ho máte uložené. Vosí hnízda s vůní šunky vám asi příliš chutnat nebudou. Jednotlivé druhy v krabicích oddělte pečicím papírem nebo alobalem, aby nedocházelo k míchání chutí a vůní. Pokud vás zajímá optimální teplota skladování, tak u pečeného cukroví bez náplně je to 18 až 21 °C, u ostatních mnohem chladnější, ideálně kolem 10 °C. Doporučujeme využít vzduchotěsné nádoby, aby si zachovalo svou čerstvost. K perníčkům a jinému cukroví, které může vysychat, přiložte kousek jablíčka nebo pomeranče. Ty tomuto procesu brání a umožňují perníčkům změknout.
- Zdroj článku
-
vykrajovacky.cz, apetitonline.cz