Jak dobře zařídit pokoj pro hosty a co dělat, když na něj není dost místa?
Plánujete na svátky pozvat kamarády nebo příbuzné na delší návštěvu? I kdyby to byl jen miniaturní kumbálek, dokážete hostinskou místnost zařídit tak, že se v ní budou cítit jako v rodinném hotelu. A vy ji využijete i ve chvílích, kdy zrovna nebude obsazeno. Poradíme vám také, jak na to, i když samostatný pokoj nemáte!
Varianta bez pokoje
Nemáte samostatný pokoj? Nevadí, stačí všechno dobře promyslet a v rámci vašeho bytu udělat maximum. Ze všeho nejdřív začněte plánovat, kam hosty vlastně uložíte. Babičky, dědové nebo kamarádi dětí můžou spát na rozkládací pohovce v dětském pokoji, vlastní přátele ale nejspíš ubytujete raději jinde. A i v případě, že váženějším návštěvám přenecháte postel vlastní, musíte si někam lehnout sami. Ideální je pro tenhle účel obývací pokoj, případně větší obytná kuchyň. Spací klasiku představuje pohodlná rozkládací pohovka s alespoň 10 cm vysokou matrací, doplnit ji můžete skládací matrací nebo nafukovacím lůžkem, které po složení zabere maximálně půl police v komoře. I když ale spaní bude hodně spartánské, snažte se nerezignovat na lůžkoviny.
Netrapte se tím, že pro hosty nemáte vlastní skříň. Štendr na oblečení je pro tenhle účel naprosto ideální. Návštěvě navíc nebude sloužit jen jako odkladná plocha, ale taky jako určité zastínění dočasně vypůjčeného prostoru. Foto: Bonami.cz
V bavlněném povlečení se spí líp, i kdyby v něm byla jen deka, to samé platí pro prostěradlo. Spaní nejspíš přes den složíte nebo uklidíte, vyčleňte proto jiná místa, která budou přes den patřit jen hostům. Pokud to jde, investujte do malého stolku (jindy klidně může sloužit jako podnos na snídani do postele), který přistavíte k improvizovanému lůžku. Na něj bude patřit malá krabička na drobnosti, lahev s vodou a cokoli dalšího, co návštěvě zpříjemní pobyt u vás. Snažte se taky vyřešit obvyklý taškový a kufrový problém. Kufr složený na pár dní v obýváku zbytečně zabírá spoustu místa a nevypadá hezky. Vyčleňte mu místo třeba ve skříni na kabáty a hostům nabídněte jiné místo na oblečení. I kdyby to byla jen prázdná zásuvka, určitě to ocení, stejně jako háčky navíc, nebo rovnou celou poličku, kterou jim připravíte v koupelně.
Nezapomeňte na místo, kam si návštěva večer odloží hodinky, brýle nebo šperky. Může to být třeba malý stolek nebo jen stolička. Foto: Ikea
Varianta s pokojem navíc
Kdo má pokoj navíc, může si dovolit uskutečňovat velkorysé plány. Ideálním hostinským pokojem je samostatná ložnice s koupelnou, a ještě lépe samostatným vchodem. Na takovou ovšem musíte myslet při rekonstrukci nebo nákupu domu a říct si, že do oddělené jednotky alespoň časem odstěhujete puberťáky. Ve všech ostatních situacích si ale vystačíte s jakýmkoli pokojem, do kterého se vejde šatní skříň (nebo komoda) a postel. Zařizování začněte právě od ní. Pokud to jen trochu jde, vybírejte dvoulůžko (klidně v nejmenší šířce 140 centimetrů). Budete-li do pokoje stavět velkou šatní skříň, měla by mít i zásuvky, nebo zvolte praktičtější komodu. A jestli ještě zbývá místo, přidejte další nábytek: noční stolek se zásuvkou, alespoň jednu židli nebo pohodlné křeslo, kam je možné odložit oblečení i kabelku. K nim přidejte klidně i stůl nebo stolek, a jestli pořád ještě nebojujete s centimetry, přistavte i otevřenou policovou knihovnu nebo poličku.
Samostatný pokoj pro hosty se může stát zároveň místem vašich barevných a stylových experimentů, které byste si jinde v domě nemohli dopřát. Foto: Westwing
O pohodlí rozhodují detaily. A taky připravenost hostitele. Začněte zase u postele a nastelte na ni alespoň čtyři polštáře – dva větší a dva menší. Vedle postele položte menší kusové koberce, ranní vstávání je bez stoupnutí na chladnou podlahu příjemnější. Na noční stolek postavte lampičku (v pokoji by mělo být alespoň jedno doplňkové světlo), do knihovny umístěte pár knih anebo časopisů a zkuste přidat třeba aktuální kulturní přehled nebo mapu, pokud jsou hosti zdaleka a budou se po okolí pohybovat i bez vaší asistence. Do skříně nezapomeňte pověsit ramínka a na stolek přidejte sklenice a karafu s vodou. Až bude místnost zařízená, nezapomeňte v ní alespon jednou za čas sami přespat. Objevíte tak místa k vylepšení, která by vám jinak unikla.
NÁŠ TIP: místnost pro hosty se může stát základnou pro stylové experimenty, které si jinde v bytě nebo domě nemůžete dovolit. Můžete tu zkoušet nové barvy, přestavovat a přetírat nábytek, ale taky vystavit oblíbenou sbírku plakátů. Pamatujte ale na to, že hostům se bude lépe spát v uklizeném a prostorném pokoji než mezi tisícovkou neznámých věcí.
Postel z rozkládací pohovky uděláte snadno, těžší je nastavit si pravidla, abyste si po delší návštěvě navzájem nelezli na nervy. Foto: Möbelix.cz
Pravidla platí pro všechny
Soužití, i když jen několikadenní, s cizími lidmi ve vlastním bytě, vyžaduje takt a organizovanost. Se všemi členy rodiny se dopředu domluvte, jaký vpád do jejich soukromí je ještě přijatelný, kdo bude po hostech třeba mýt nádobí a běžně poklízet, ať později nedochází k problémům. Až hosté dorazí, začněte prohlídkou bytu a předvedením všech koutů, od spaní a úložné prostory a místo v koupelně až po poličku v lednici a spíži, která bude jen jejich. Když vám to vadí, slušně je poproste, ať nechodí do ložnic a dětských pokojů.