Dobrý plot dělá dobré sousedy. Jaký vybrat?
Jen málokomu nevadí zvědavé pohledy při relaxu na terase nebo nahodilé návštěvy cizích neposedných ratolestí. A i když vycházíte s okolím sebelépe, bez plotu se neobejdete. Jaká jsou úskalí jednotlivých materiálů, kolik možností máte, když nechcete plot z tůjek a proč je lesklá barva na plotě lepší než matná?
Jaká je správná výška?
Možná si se sousedy při sekání trávy vyměňujete rady, jak na slimáky a občas si půjčíte vajíčko, ale soukromí je nutné nejen pro váš dobrý pocit, ale i kvůli dětem a mazlíčkům. Plot rozhodně není jen nutným a nudným doplňkem stavby a může mít i velmi osobitý styl, stačí si vybrat z pestré nabídky materiálů, tvarů i barev. Pamatujte ale na to, že materiál i celkový ráz by měl ladit s domem i celým okolím. Výška plotu by se měla odvíjet především od účelu oplocení – do výšky jednoho metru ho na první pohled téměř nezaznamenáte, jeho ochranný účinek je mizivý a plní spíše symbolickou a estetickou funkci, například u oddělení jednotlivých částí zahrady. Výška 150 centimetrů tvoří již jasné ohraničení, ale stále ještě nepřekáží zvídavým pohledům. Pokud chcete své království dokonale ochránit a ukrýt, musíte vyhnat plot ještě výš. Spolehlivou optickou i bezpečnostní bariéru představuje až výška zhruba 190 centimetrů.
Abyste se na zahradě cítili opravdu dobře a uvolněně, je dobré mít místo, na které není od sousedů vidět. A to i když se s nimi máte rádi. Foto: Pixabay.com
Jednoduše pletivo
Nejrychlejším a nejlevnějším řešením všude tam, kde je potřeba oplotit větší pozemek, je klasické čtyřhranné pletivo. Designová perla to není, ale plot je praktický, hodí se i do terénu a snadno jím ohradíte i svažitý nebo nepravidelně členěný pozemek. Výhodou je i jeho snadná a rychlá instalace – k betonovým sloupkům se jednoduše uchytí pomocí dvou až tří drátů. Nejpevnější je pletivo z oček pozinkovaného drátu, ovšem poslední dobou si čím dál větší oblibu získává pletivo plastové, jehož životnost je mnohonásobně vyšší. Každopádně pletivo je vždy ideálním doplněním živého plotu.
Dřevo sluší všemu
Stále nejrozšířenější jsou ploty dřevěné. Jsou nadčasové a univerzální a lze je použít ve městě i na vesnici, ve staré i moderní zástavbě. Podle možností se používá modřín, borovice, smrk, douglaska a další dřeviny. Kvalitnější a odolnější, ale dvou až trojnásobně dražší jsou exotická dřeva jako meranti nebo teak, ovšem i levnějším druhům můžete významně prodloužit životnost správným nátěrem. Delší životnost mají v exteriéru lesklé nátěry, protože lesklý a hladký povrch snáze odvádí vodu a vlhkost. Na matných barvách v exteriéru snáze ulpívají nečistoty a vlivem působení povětrnostních vlivů jsou pak zranitelnější.
O plast se nemusíte starat
Ploty z plastů existují v mnoha podobách. Jsou velmi odolné a nevyžadují údržbu. Nevýhodou je, že plast je lehký materiál a nedá se používat všude, proto se duté části plní pískem, aby odolávaly větru. Plasty se dají doplnit i o jiný materiál, obvykle o dřevo nebo kov. Můžete si také koupit plotovky z bezúdržbového dřevoplastu. Skládačkový systém prken a prefabrikovaných hliníkových sloupků je velmi praktický, lze ho jednoduše složit i rozložit a nabízí se jak klasická vodorovná montáž, tak i atraktivní varianta zešikmené pokládky. Díky ní a kombinaci materiálů můžete vytvořit zajímavé obrazce. Nečekejte ale, že plot z dřevoplastu bude vypadat jako ten dřevěný, jeho vzhled se blíží spíše plastu, barva je jednolitá a bez přirozených odchylek, prkna navíc na celodenním slunci většinou po čase vyblednou.
Kompozitní ploty Grandeck z materiálu WPC nabízejí širokou škálu odstínů i způsobů pokládky. Plotovky jsou recyklovatelné, nevyžadují údržbu a jejich životnost je okolo 50 let. Lekraterasy.cz, cena dle typu a rozměru
Postav třeba zeď…
Maximální soukromí zajistí zděný plot, který může být postaven z přírodního kamene, cihel, vypálených tvarovek, betonu nebo betonových plotovek. Při stavbě zdí a zídek lze také různé materiály kombinovat. K ukončení stavby korunou poslouží třeba běžně užívané tašky, dlaždice nebo dřevo, dodávané jsou i stříšky betonové se sklonem kvůli stékání vody. Hlavní výhodou zděných plotů je zejména jejich pevnost a absolutní nepropustnost. Na druhé straně mohou působit dojmem přílišné izolace domu a jeho obyvatel od okolního prostředí.
Živý plot ideálně z listnáčů
Živý plot plní hned několik funkcí najednou. Udrží vláhu, poskytne domov hmyzu a dokáže pozemek esteticky pozvednout a to i v případě, že doplňuje jiný typ oplocení - chladnému kovovému plotu nebo pletivu vdechne nový život. Navíc některé druhy rostlin mění během roku svůj vzhled, kvetou, listy na podzim červenají a žloutnou a dodávají tak zahradě skutečnou duši. Takový plot také tvoří přirozenou protihlukovou a protiprachovou bariéru mezi vaším soukromým územím a rušnou ulicí.
Živý plot z šesti různých keřů (tamaryšek, zlatice, pustoryl, meruzalka, pámelník a kalina), kvetoucích od února do července, na podzim s plody a krásnými podzimními barvami. Výška 150 – 200 cm, Bakker.cz, 995 Kč
Zelená oáza navždy
Náklady na pořízení živého plotu nejsou nijak vysoké a výběr druhů je skutečně velký. Nejčastěji používané jsou jehličnany, ale podle odborníků nejsou ideální. Rády totiž rezavějí, šíří tuto chorobu i na ovocné stromy v okolí a nelze je zmlazovat. Navíc například tůje jsou rostliny, které do naší krajiny nikdy nepatřily. Dostatečně vysoký plot, který ochrání zahradu před zvědavými pohledy, a to i v zimě, lze přitom vypěstovat například z habrů, topolů, ptačího zobu, hlohyně nebo tavolníku. Další možností je nechat porůst plot z jakéhokoli materiálu pnoucí rostlinou, třeba psím vínem nebo stálezelenými rostlinami, jako je břečťan, brslen nebo zimolez. Každá zahrada má svá specifika, a proto byste se vždy měli poradit se zahradníkem o tom, který druh keře či stromu se právě pro váš pozemek hodí nejlépe.
Slušivý sestřih
Nevýhodou živého plotu je, že trvá pár let, než doroste do požadované výšky. Tento problém lze vyřešit vybudováním jednoduššího pletivového plotu, který poskytne zabezpečení do doby, než bude bariéra z rostlin schopná plnit tento úkol sama. Sehnat lze i speciální pletivo, určené pro výsadbu stromků v lese, které se po určitém čase samo ekologicky rozloží. Většinu živých plotů je potřeba pravidelně zastřihávat, aby nabývaly požadovaný tvar. Můžete použít klasické ruční zahradnické nůžky, ale k dostání jsou i akumulátorové, elektrické nebo benzínové. Prostřihávání živého plotu je celkem nenáročná a příjemná práce, která má navíc i relaxační účinky. Tak s chutí do toho!