Co s vánočním stromečkem po Vánocích? Do popelnice rozhodně nepatří
Živé vánoční stromečky umí provonět celý dům a dokážou dát místnosti tu správnou vánoční atmosféru. Bohužel nevydrží věčně a postupně víc a víc opadávají. A tak přichází na řadu otázka, kam vysloužilý stromeček po Vánocích odložit. Jaké jsou dnes možnosti jejich likvidace?
Nejčastější a nejjednodušší varianta je odnést stromeček k popelnici nebo ke kontejneru. Nikdy se ho ale nesnažte dát dovnitř. Nikdo další už by tam žádný odpad nedal. Mnohem vhodnější je odložit jej jednoduše vedle. Takto vyhozené stromky se většinou štepují a slouží jako palivo nebo kompost. Další možností je vrácení vysloužilého stromku řetězci, u kterého jste ho koupili. Dnes je hodně takových, které tuto možnost nabízí. Ověřte si i tuto variantu. Samozřejmě můžete stromek dovézt přímo do sběrného dvora, spalovny či kompostárny sami.
Do kompostu, na ochranu rostlin nebo spálit
Stromeček můžete jednoduše spálit u sebe doma v kotli, případně nastříhat na kousky nebo naštěpkovat a přidat do kompostu. Můžete jím ještě obložit rostliny jako ochranu před chladem. Ať už budete stromek pálit nebo skončí v kompostu, myslete na skutečně pečlivé odstrojení, aby tam nezůstal jediný háček nebo ozdoba. Využít je ho možné také k upcyklaci. Rádi vyrábíte? Zkuste z něj něco hezkého vytvořit, použít jako věšák nebo odneste někomu šikovnému, kdo to udělá za vás. Často se doporučuje nechat stromek v lese pro zvířata nebo odvézt do ZOO. Ale pozor. Není to úplně vhodný nápad, protože nikdy nemáte úplnou jistotu, že na něm nezůstal zapomenutý háček. Když vidíte po Vánocích reportáže, jak dostávají zvířata k jídlu a hraní vánoční stromečky, jsou to ty, které se neprodaly, a ne z domácností. Zdraví zvířete nebude nikdo riskovat.
Stromek v květináči můžete zasadit
Měli jste letos variantu v květináči? Takový stromek může dělat radost po celý rok. Jen se o něj musíte správně starat. Stromky nesnáší, když je dáte z chladných podmínek rovnou do tepla a naopak. Musíte ho postupně aklimatizovat a připravovat na teplotní přechod. V teple by také neměl být více než čtyři až pět dnů, jinak může odumřít. Opatrně po tuto dobu zalévejte a roste. Po několika dnech jej dejte do studenější chodby, pak ideálně na terasu nebo do závětří, a nakonec už může ven do zimy. Na jaře ho můžete zasadit na zahradu nebo nechat v květináči do příštího roku.
Co s vysloužilým umělým stromkem?
Umělé stromky byste už dnes prakticky nerozeznali od skutečného, a tak se stávají stále oblíbenější náhradou za ty živé. I ten má ale svou životnost a když skončí, musíte se ho zbavit. Překvapivě nepatří do tříděného odpadu do plastů a rozhodně ani do popelnice se směsným odpadem. Nejlepší je odvézt ho do sběrného dvora, kde si ho od vás převezmou a zlikvidují.
- Zdroj článku
-
samosebou.cz, ekolist.cz