Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Co dělat, když nájemník neplatí nájem a soudní cesta trvá dlouho? Pomůže notářský zápis nebo rozkaz k vyklizení

Co je noční můra každého pronajímatele bytu nebo domu? Neplatící nájemník. A pokud je to někdo, kdo se i přes řádnou výpověď nechce z bytu hnout, může se spor táhnout klidně několik let. Nájemníka nelze jen tak „vyhodit“, a proto je důležité znát svá práva a postupy chránící vaše zájmy.

Martina Mádlová | 13. 01. 2025

O svých negativních zkušenostech by mohl vyprávět nejeden pronajímatel. Někdy jde jen o omyl a stačí připomenutí a vše je zase v pořádku. Jinde už musí přijít trochu razantnější domluva a v extrémních případech pomůže až soud. Ovšem to není hned, jak uvedl pro Novinky místopředseda Občanského sdružení majitelů domů v ČR Karel Polata: „Žaloby včetně žaloby na vyklizení bytu často vedou k jeho dvouletému, ale i tříletému neoprávněnému užívání. Nelze je tedy považovat za očekávatelnou možnost ochrany pronajímatelů.“ Přitom poté, co uplyne výpovědní lhůta, se z nájemníka stal neoprávněný uživatel bytu, který ve své podstatě užívá cizí majetek bez právního titulu a bez souhlasu majitele.

Jaké kroky podniknout, když máte v bytě neplatícího nájemníka?

Stalo se to poprvé? Pak je prvním krokem snaha o domluvu. Nájemník mohl zapomenout poslat peníze, v bance neodešel příkaz a on si toho nevšiml, měl krátkodobý výpadek příjmů nebo jiný problém, který lze společně vyřešit. Ač se nabízí osobní nebo telefonická domluva, je vhodné mít i písemné podklady vaší komunikace. Jednou se mohou hodit. Když nájemník neplatí více než tři měsíce, je to podle občanského zákoníku pádný důvod k výpovědi nájemní smlouvy bez standardní výpovědní doby. Musí být písemná a obsahovat důvod výpovědi, lhůtu k nápravě a datum výpovědi. Nájemník musí bez zbytečného odkladu odevzdat byt nejpozději do měsíce od skončení nájmu. Je také možné ukončit nájemní vztah dohodou. Tam pak žádné lhůty nejsou nutné. V případě dluhu mohou sepsat i tzv. uznání dluhu, včetně například splátkového kalendáře. Bohužel často k žádné nápravě ani vystěhování nedojde a vás čeká soudní cesta, tedy podání návrhu na vyklizení nemovitosti k soudu. Rozhodně se nesnažte brát spravedlnost do vlastních rukou, neodpojujte vodu, neměňte zámky, nestěhujte žádné věci, které vám nepatří. Je to zakázané, a dokonce by mohlo dojít i ke spáchání trestného činu.

Info ikona
Soud trvá dlouho

Čtěte také: Bydlíme v nájemním bytě, ale interiér jsme si mohli přizpůsobit podle našeho vkusu a potřeb: Ačkoli to zní jednoduše, nebylo to tak snadné

Tak začíná příběh jednoho pražského bytu: „Obrousili jsme parkety, oškrábali starou výmalbu a doplnili jsme interiér barevnými kontrasty, které ladí s přírodními odstíny. I když to zní jednoduše, nebylo to tak snadné. Rádi budeme náš příběh o celém procesu sdílet,“ vypráví autoři tohoto zajímavého interiéru Jakub Žoha a Štěpán Mareš.

Žaloba k soudu a vystěhování nájemníka

Podání k soudu musí doplňovat veškeré důležité dokumenty, včetně nájemních smluv, výzev k úhradě, výpovědi z nájmu a případně i další komunikace. Ještě před podáním žaloby je nutné zaslat nájemci předžalobní výzvu v písemné formě, která musí obsahovat upozornění, že když nedojde do určitého data k vystěhování, podá majitel bytu žalobu. U soudu je pak nutné prokázat, že došlo k ukončení nájemního vztahu z těchto důvodů a následně na to soud rozhodne o povinnosti nájemce vyklidit váš byt. Obvykle má na vyklízení lhůtu 15 dní. Takto se to zdá poměrně jednoduché, ale jakmile začne neplatič zdržovat, brání se a využívá různé možnosti, může se spor výrazně protáhnout. Ani pozitivní výsledek ale ještě nemusí být konečný. Pokud ani poté nedojde k vystěhování, sahá pronajímatel ještě po další možnosti a podá exekuci, kdy pravomocný rozsudek slouží jako exekuční titul. Pak už si to celé vezme na starost exekutor a neplatícího nájemníka vystěhuje.

Notářský zápis může být zkratkou k vyklizení nemovitosti

O tomto málokdo ví, a přitom je to hodně efektivní nástroj, jak zajistit rychlé vystěhování problémového nájemníka. Tento institut upravuje § 71b zákona č. 358/1992 Sb., notářský řád, a když jsou splněné zákonem stanovené podmínky, poslouží jako exekuční titul. V usnesení Nejvyššího soudu České republiky ze dne 10. 4. 2024, sp. zn. 31 Cdo 225/2024 je, mimo jiné, uvedeno, že: „Notář sepíše na žádost notářský zápis o dohodě, kterou se účastník zaváže splnit pohledávku nebo jiný nárok druhého účastníka vyplývající ze závazkového právního vztahu, v níž svolí, aby podle tohoto zápisu byl nařízen a proveden výkon rozhodnutí (vedena exekuce) a aby byl takový notářský zápis exekučním titulem, jestliže svou povinnost řádně a včas nesplní.“ Samozřejmě jako každý dokument, plní i tento nějaké zákonné náležitosti. Musí v něm být uvedena osoba povinná (nájemce), osoba oprávněná (majitel nemovitosti), skutečnosti, na nichž se pohledávka nebo jiný nárok zakládá, předmět plnění a prohlášení povinné osoby – nájemníka o svolení k vykonavatelnosti zápisu. Zároveň je důležité znát všechny podmínky, které se s tímto zápisem pojí, například nutnost souhlasu nájemníka, dodržení smluvených termínů apod. Takový dokument s notářským zápisem může posloužit jako exekuční titul bez nutnosti soudního řízení.

Novinka roku 2025 – rozkaz k vyklizení

Poslanci se rozhodli vyhovět stížnostem pronajímatelů na složité a zdlouhavé řešení problémů s neplatícími nájemníky novinkou v zákoně, která by měla vejít v platnost v polovině letošního roku. Nově má být zaveden tzv. rozkaz k vyklizení. To umožní soudům rozhodnout o vyklizení nemovitosti v rychlejším řízení, pokud nájemní poměr skončil a pronajímatel doloží, že nájemce dostal písemné vyrozumění o vyklízení. Některým krokům se tedy nevyhnete ani tak a opět musíte dokázat oprávněnost výpovědi z nájmu. Celý proces by ale měl být mnohem rychlejší a efektivnější. Na druhou stranu je tu lhůta 15 dnů na podání námitek, a pokud ji nájemce využije, rozkaz k vyklizení se zruší a soud zahájí soudní řízení o vyklízení v podobě, která je platná už nyní.

Čtěte také: Nájemní byt prošel fantasickou proměnou: Výrazné syté barvy v duchu české trikolóry se staly hlavním prvkem interiéru v centru Prahy

Originalita a zároveň praktičnost byly těmi nejdůležitějšími prvky tohoto návrhu. Proč zrovna trikolóra? Autor zmiňuje, že odvahu k výrazným barvám v interiéru načerpal při cestách po zemích Jižní Ameriky, především pak v Mexiku.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Tichý nepřítel kvalitního spánku: Jak ho ovlivňuje modré světlo?

Tichý nepřítel kvalitního spánku: Jak ho ovlivňuje modré světlo?

Poradna
Nedostatek spánku jako skrytý nepřítel pro vaše zdraví. Proč jeho důsledky stále ignorujeme?

Nedostatek spánku jako skrytý nepřítel pro vaše zdraví. Proč jeho důsledky stále ignorujeme?

Poradna
Dřevo jako obnovitelný zdroj tepla může být spolehlivým řešením pro každou domácnost. A jeho ceny klesají

Dřevo jako obnovitelný zdroj tepla může být spolehlivým řešením pro každou domácnost. A jeho ceny klesají

Poradna
Co s vánočním stromečkem po Vánocích? Do popelnice rozhodně nepatří

Co s vánočním stromečkem po Vánocích? Do popelnice rozhodně nepatří

×
  • 1 003 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ SE SLEVOU 30 % + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ SE SLEVOU 30 % + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit